رکنا: استاد علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با توجه به اهمیت و جایگاه رسانه ها در جامعه، انتظار می رود آنها در حوزه‌های اطلاع رسانی، آگاهی‌بخشی و آموزش به‌ویژه در وقوع و پیشگیری از آسیب های اجتماعی هوشیارانه تر وارد عمل شوند.

صدیقه ببران  با بیان اینکه بروز آسیب های اجتماعی در هر جامعه دلایل مختلفی دارد، اظهار کرد: عملکرد درست و سوء رسانه در انعکاس آسیب های اجتماعی مهم است.

وی ادامه داد: امروزه رسانه ها به دلیل فراگیر بودن، ترکیب شدن با تکنولوژی‌های نوین و در دسترس بودن بیش از گذشته در ابعاد مثبت و منفی آسیب های اجتماعی نقش مهمی دارند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: به عنوان مثال در پرونده قتل Murder ستایش این کودک شش ساله که توسط یک نوجوان مورد آزار و اذیت و مرگ شده بود، مشخص شد که قاتل The Murderer دچار انزوای اجتماعی بوده و تمام وقت، خود را با فضای مجازی سرگرم می کرده است دراینجا می توان نتیجه گرفت که فضای مجازی، یک رسانه بسیار تاثیرگذار در حالات روحی و روانی افراد است.

ببران تصریح کرد: علاوه بر نحوه استفاده و کاربرد درست رسانه ها، والدین و نظام آموزشی نیز باید در تعامل با یکدیگر و همسو در ارائه مهارت‌های زندگی و آموزش به کودکان حرکت کنند تا شاهد آسیب‌های اجتماعی آنها نباشیم.

استاد علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: امروزه به دلیل فراگیری نقش رسانه، فرزندان از این وسیله ارتباطی بیشتر استفاده می کنند و فیلم‌های متعدد را در شبکه های ماهواره ای می بینند و در اینجا باید رسانه به آنها آموزش دهد که مزایای استفاده از این وسیله چیست و چگونه باید باشد.

ببران با اشاره به اینکه باید مصرف و رژیم رسانه را به فرزندانمان یاد دهیم، گفت: همانطور که رژیم غذایی درست به افراد گوشزد می شود، کودکان، نوجوانان و جوانان نیز باید یاد بگیرند که رژیم مصرفی رسانه ها نیز به چه اندازه است.

وی افزود: همچنین رسانه باید به کودکان آموزش دهد که درباره هر آنچه می بینند و یا می شنوند باید با والدین مشورت کنند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: رسانه‌ها نیز باید برنامه‌های مخاطب پسند با بار آموزشی خوب را تولید کنند و در این مسیر باید از کارشناسان امور دینی، روانشناسی، ارتباطات و دیگر حوزه ها کمک بگیرند.

ببران همچنین به رسانه ها توصیه کرد در انعکاس آسیب های اجتماعی از توهین، افترا و هرزه گویی به دور باشند و با توجه به ملاحظات اجتماعی، به رفع این آسیب ها کمک کنند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها