خبر ویژه :

رکنا: پایگاه‌های تابستانی اوقات فراغت به منظور پرکردن زمان تعطیلات دانش‌آموزان فعالیت خود را آغاز کرده‌اند اما دانش‌آموزان در مناطق جنوبی شهرها و مناطق محروم کشور تا چه اندازه در برنامه‌ریزی‌های اوقات فراغت مورد توجه هستند؟

تابستان هر سال مسئله پُرکردن اوقات فراغت دانش آموزان به یکی از مهمترین اولویت‌های خانواده‌ها تبدیل می‌شود و مادران کارمند بیشتر تمایل دارند تا فرزند خود را در چند کلاس مختلف ثبت‌نام کنند.

گذران اوقات فراغت در ایام تابستان در شهرها و مناطق مختلف و با توجه به سطح درآمدی خانوار متفاوت است. دانش‌آموزان شهرهای کوچک یا روستاها اغلب در ایام تابستان کمک خرج خانواده می‌شوند از سوی دیگر در شهرهای بزرگ نیز دانش آموزان عمده زمان خود را با ثبت‌نام در کلاس‌های مختلف از ورزشی تا هنری می‌گذرانند، آموزش‌هایی که عمده آنها با ثبت‌نام در آموزشگاه‌های خصوصی و صرف هزینه بالا به دست می‌آید.

در این میان خانواده‌هایی نیز هستند که به دلیل سطح اقتصادی و درآمدی پایین خانواده، از ثبت‌نام فرزند خود در کلاس‌های خصوصی ناتوان هستند ودر چنین شرایطی عمده زمان یک کودک یا نوجوان در فضای مجازی، پارک‌ها یا خیابان‌ها سپری می‌شود. از سوی دیگر به دلیل تمرکز امکانات در شهرهای بزرگ کشور، دانش‌آموزان در روستاها و شهرهای کوچک و مناطق محروم سهمی در گذران بهینه اوقات فراغت ندارند.

در حالیکه نهادهای مختلف متولی برنامه‌ریزی در بحث گذران اوقات فراغت حدود 13.5 میلیون دانش‌آموز هستند، برنامه‌های خاصی برای گذراندن اوقات فراغت دانش‌آموزان طراحی نمی‌شود و با توجه به بالا بودن هزینه‌ کلاس‌های آموزشی در بخش خصوصی، بخشی از دانش‌آموزان ناگزیرند تعطیلات تابستانی خود را بدون داشتن برنامه سپری کنند.

طبق نتایج تحقیقی که از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر شده است، دانش‌آموزانی که خانواده‌هایشان دارای سطح درآمدی بیشتری هستند به نسبت دانش‌آموزانی که خانواده‌هایشان درآمد کمتری دارند از آموزشگاه‌های علمی و فرهنگی استفاده می‌کنند.

برای بررسی وضعیت گذران اوقات فراغت دانش‌آموزان به محلات شهر و یکی از پایگاه‌های تابستانی اوقات فراغت دانش‌آموزان سری زدیم.

طبق اعلام مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش، ثبت‌نام پایگاه‌های تابستانی اوقات فراغت دانش‌آموزان از اول تا هفتم تیر ماه 96 انجام می‌شود و انواع رشته‌های مهارتی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته‌ شده است. امسال دانش‌آموزان برای استفاده از برنامه‌هاس اوقات فراغت باید به سامانه اینترنتی که در این رابطه در نظر گرفته شده است، مراجعه کنند.

مهدی علی اکبر زاده مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به ثبت‌نام پایگاه‌های تابستانی از اول تیر ظهار کرد: تمام کلاس‌ها تعریف شده‌اند و دانش‌آموزان براساس نیاز و علاقه آنها را انتخاب می‌کنند البته الزامی وجود ندارد که در مدرسه و منطقه فعلی ثبت‌نام کنند چرا که به عنوان مثال ممکن است دانش‌آموزی در ایام تابستان به شهرستان برود و شرایط را به گونه‌ای فراهم کرده‌ایم که بتواند در پایگاه‌های تابستانی شهرستان نیز حضور یابد.

کانون فرهنگی شهید مفتح شهر تهران است یکی از پایگاه‌های تابستانی اوقات فراغت آموزش‌وپرورش است که پذیرای جمع زیادی از دانش‌آموزان است.

محمودزاده مدیرکانون فرهنگی و تربیتی شهید مفتح در رابطه با فعالیت‌های تابستانی می‌گوید: در تابستان با توجه به بحث اوقات فراغت، فعالیت‌های ویژه‌ای را طراحی کرده‌ایم و فعالیت‌های ما تکمیل کننده برنامه‌های مدارس در 9 ماه سال تحصیلی است.

در فصل تابستان برای دانش‌آموزان برنامه‌های خلاقیت و نوآوری، موسیقی، استخر، سفال، تئاتر، نجوم، نقاشی و آموزش زبان انگلیسی در نظر گرفته شده است.همچنین برای خانواده‌هایی که کارمند هستند پانسیون اوقات فراغت در نظر گرفته‌ایم که از ساعت 8 صبح تا 4 بعدازظهر دانش‌آموزان در مجموعه کلاس‌های مختلف حضور می‌یابند.

مدیرکانون فرهنگی و تربیتی شهید مفتح در همین رابطه عنوان می‌کند: 15 رشته در بخش پسران و 13 رشته در بخش دختران طراحی شده است وتا 20 تیر ماه یک هزار نفر برای حضور در کلاس‌های تابستانی اوقات فراغت ثبت‌نام کرده‌اند.

کارگاه آموزش گل و گیاه، کلاس‌های ورزشی در رشته‌های همچون ژیمناستیک، بسکتبال، شطرنج و تنیس روی میز برای دانش‌آموزان طراحی شده است همچنین در کلاس نجوم دانش‌آموزان مباحثی همچون رصد ستارگان را دنبال می‌کنند.

باشگاه هواپیمایی مدل ایران از جمله برنامه‌های درنظر گرفته شده در کانون فرهنگی شهید مفتح است.

در این کلاس آموزشی، دانش‌آموزان نحوه ساخت پاراگلایدر را فرامی‌گیرند و در سال 96 بیش از دو هزار دانش‌آموز تهرانی در این باشگاه ثبت‌نام کرده‌اند.

حافظ دانش‌آموز کلاس پنجم که در کلاس آموزشی پاراگلایدر حضور دارد، می‌گوید: به جز این کلاس دو کلاس دیگر از جمله ژیمناستیک نیز می‌آیم و در این کلاس با کمک مربی‌ام پاراگلایدر می‌سازم.

کارگاه آموزش نجوم نیز با استقبال دانش‌آموزان مواجه است و طبق گفته‌های طالع‌زاده مربی این دوره، دانش‌آموزان در این کلاس موضوعات منظومه شمسی، کار با تلسکوپ، ابزارهای رصد و صورت‌های فلکی را فرا می‌گیرند و در چهار جلسه تئوری و یک جلسه عملی به صورت کارگاه با مباحث نجوم آشنا می‌شوند.

ایلیا که در کلاس ششم درس می‌خواند، در قالب طرح پانسیون در کلاس‌های مختلف فوتبال، نقاشی، سفال، تئاتر و ... شرکت کرده است، او که به کلاس نجوم و رصد ستاره‌ها علاقه بسیاری دارد، در برابر این پرسشم که از این همه کلاس آن هم از ساعت 8 صبح تا 4 عصر خسته نمی‌شوی، می‌گوید: نه اگر خانه بمانم حوصله‌ام سر می‌رود، چون مادر و پدرم هر دو سرکار می‌روند.

در کارگاه نجوم، 30 دانش‌آموز می‌توانند منظومه‌های شمسی، ستاره‌ها، سیاه چاله‌ها و انفجار ستاره‌ها را در قالب فیلم مشاهده کنند.

آموزش فوتبال بخش دیگری از برنامه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان است اما زمین فوتبال کانون شهید مفتح چندان مناسب آموزش نیست و آنگونه که مدیر این کانون می‌گوید، تجهیز این زمین به 100 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.

به نظر می رسد اغلب مخاطبان برنامه‌های پایگاه‌های تابستانی اوقات فراغت آموزش‌وپرورش، دانش‌آموزان دوره ابتدایی و متوسطه اول هستند و در این میان باید برای برنامه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان در مناطق محروم کشور و مناطق جنوبی شهرها که خانواده‌ها توان مالی استفاده از کلاس‌های بخش خصوصی را ندارند، تدابیر ویژه‌ای اندیشید.

به نظر می‌رسد می‌توان برای ساماندهی اوقات فراغت دانش‌آموزان در ایام تابستان به ویژه در مناطق محروم و جنوبی شهر اعتبار ویژه‌ای را در نظر گرفت چرا که گذران اوقات فراغت بدون برنامه ریزی گاه می‌تواند آسیب‌هایی رابه ویژه برای نوجوانان و جوانان به همراه داشته باشد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند