جوازم را وثیقه گذاشتم اما متهم به دادگاه نمی رود

شخصی جواز کسب مغازه خود را برای ضمانت از دوستش نزد دادگاه ودیعه گذاشته است، اما متهم خود را به دادگاه معرفی نمی‌کند. تکلیف این وثیقه چیست؟

2020-08-06 22:41:56 تاریخ : ۱۳۹۹/۰۵/۱۷ ۰۳:۱۱:۵۶ تعداد پاسخ ها 1
  • اصولا اشخاصی که با جواز کسب یا سند ملک و مغازه ضمانت از متهمان را در دادگاه دارند، باید مدنظر داشه باشند که اگر متهم متواری شده یا به هر دلیلی از معرفی خود به دادگاه امتناع ورزد، وثیقه به نفع دولت ضبط خواهد شد، اما روال دادگاه‌ها معمولا اینگونه است که به کفیل وثیقه‌گذار اخطار می‌دهند که متهم را معرفی کند، اما اگر پس از ابلاغ اخطاریه‌ها هم متهم نزد دادگاه حاضر نشد، ضمانت هر سندی که باشد، به نفع دولت ضبط خواهد شد و ضامن نمی‌تواند هیچ‌گونه ادعایی داشته باشد. به دلیل اینکه شخصا در نهایت صحت سلامت و عقل و قصد و اختیار قبول کرده که اگر متهم حاضر نشد، سند یا جواز کسب وی ضمات باشد، پس در صورت ضبط شدن وثیقه نیز نمی‌تواند معترض این مساله شود، چون دادگاه‌ها این اصل مهم را مدنظر دارند که شخص با اطلاع و آگاهی کامل ضامن شده و به نتیجه و تبعات اصلی و فرعی آن نیز کاملا واقف است، اما حتی اگر وثیقه ضبط شده باشد، متهم خود را فورا به دادگاه معرفی کند، معمولا روال اینگونه است که از سند رفع توقیف می‌شود.

    2020-08-06 22:41:57 ۱۳۹۹/۰۵/۱۷ ۰۳:۱۱:۵۷ 279

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ