به زنی که شاغل است نفقه تعلق می گیرد؟

برای پرداخت نفقه خانمی که شاغل است، مرد چه وظیفه‌ای دارد. آیا زن مکلف به پرداخت هزینه‌های زندگی است؟

2020-08-06 21:29:29 تاریخ : ۱۳۹۹/۰۵/۱۷ ۰۱:۵۹:۲۹ تعداد پاسخ ها 1
  • برای پرداخت نفقه به زن، شاغل یا شاغل نبودن او اصلا مدنظر نیست، چراکه مطابق قانون و قواعد آمره، مرد مکلف به پرداخت نفقه به همسرش است و هیچ راه گریزی از آن نیست. پرداخت نکردن نفقه به زن در قانون مجازات اسلامی به عنوان جرم شناخته شده، پس اگر خانمی شاغل است، مستحق دریافت نفقه از همسرش است و هیچ تکلیفی هم به پرداخت هزینه‌های زندگی ندارد و شوهر نمی‌تواند همسرش را به این امر مجبور کند، اما اگر خانم به میل و رضایت شخصی خود بخشی از هزینه‌های زندگی را متقبل شد، باز نمی‌تواند آنها را از همسرش مطالبه کند، مگر اینکه ثابت کند قصد تبرع (بخشش) نداشته. شایان ذکر است ازدواج یک قرارداد ذاتا غیرمالی است که بر پایه صحبت و همدلی و تعاون دوطرفه بنا می‌شود، قطعا آرمان‌های زندگی مشترک والاتر از اینگونه مسائل کوچک و بی‌اساس است و امیدواریم روزی برسد که شاهد این همه شلوغی و تجمع در دادگاه‌های خانواده نباشیم، حتی اگر خانمی شاغل است هرچند که تکلیفی به پرداخت هزینه ندارد، اما قطعا مرتفع کردن مشکلات مالی زندگی مشترک به استحکام این زندگی کمک شایانی خواهد کرد.

    2020-08-06 21:29:31 ۱۳۹۹/۰۵/۱۷ ۰۱:۵۹:۳۱ 262

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ