کلاغ بی بال؛ سگ یک چشم در باغ حیوانات آزار دیده + فیلم، صوت و عکس
حجم ویدیو: 48.37M | مدت زمان ویدیو: 00:00:01

محمد فلاح سلیمی موسس نخستین مدرسه حیوانات در ایران است. با گرمی به استقبال ما می آید و ما را به داخل هدایت می کند. این مرد حدود 15 سال است که برای حقوق و حمایت و تربیت حیوانات تلاش زیادی کرده است. از جمله حیوانات معروفی که زیر نظر اش تربیت شده اند می توان به دلفین پارک آبی دلفین ها در کیش و یا شیر دریایی برج میلاد نام برد که هر دو نقاشی می کشند. خودش می گوید قصد دارد به کلاغ ها نیز آموزش دهد تا معادن طلا کشف کنند.

سلیمی حدود 14 سال است که به طور تخصصی این کار را انجام می دهد. ابتدا از غواصی شروع کرده و استاد غواصی است. در مدرسه غواصی کیش یاد گرفته و بعد آموزش دلفین ها را در مجموعه پارک آبی دلفین های کیش شروع کرده است. تخصص وی آموزش حیوانات پستاندار دریایی است بعد از اینکه به دلیل مسایل مختلفی از کیش به تهران باز می گردد به دلیل علاقه زیادی که برای این کار داشته روی حیوانات دیگر از جمله سگ، گربه وحیوانات و پرندگان شکاری و سخنگو وقت می گذارد. اما عمده فعالیت وی در تهران روی سگ ها است.

وی در خصوص جایگاه حیوانات می گوید: من هدفم ارزش گذاری و تثبیت جایگاه حیوانات دربین خانواده هاست. به این معنا که تا قبل از این حیوانات در خانه ها که زندگی می کردند جایگاه مشخصی نداشتند و هر لحظه ممکن بود به خاطر اشکالات رفتاری آنها را از خانه بیرون کنند.

سلیمی با عشق، تمام زندگی خود را روی حمایت و تربیت حیوانات گذاشته است و می گوید: 21 سال است که ازدواج کرده ام و دو فرزند پسر دارم. از همسرم سپاسگذارم که با همه صبوری خود توانست در این راه مرا یاری رساند.

مدرسه مهراز سال 2007 افتتاح شده است اما چون فعالیت آنها غیر قانونی بود به تازگی امسال مجوز و پروانه گرفته و قانونی شده است.

این مربی خبره می گوید: تمام هدف من از افتتاح این مدرسه این است که به خانواده هایی که حیوان خانگی دارند کمک کنیم که بتوانند به راحتی و در کنار هم زندگی خوبی داشته باشند.

در این مدرسه پانسیون و مهد کودک برای حیوانات خانگی هم وجود دارد. به این معنا که کسانی که می خواهند مسافرت بروند به صورت امانت حیوان خخانگی خود را در اختیار آنها می گذارند. سلیمی برای مسولان پیشنهادی دارد وآن این است که با برگزاری کلاس های آموزشی و فیلم به مردم آموزش فرهنگسازی بدهند تا با حیوانات اطرافمان مهربان و آنها را دوست داشته باشیم.

وی 5 سال زحمت کشیده است تا زیر نظر بهترین مربی اوکراینی آموزش ببیند و بتواند به حیوانات کمک کند و آنها را آموزش دهد.

سلیمی معتقد است که با پخش شدن فیلم های آزار حیوانات نمی توان به آنها کمکی کرد چون ممکن است قبح آن ریخته شود اما با فیلم های زیبا و آموزنده از حیوانات خانگی می توان به بهترین نحو بهره برد. مثلا می گوید در دو تصویر که یکی روباهی را به دار آویخته، نشان می دهد و تصویر بعدی یک پدر و بچه هایی که دارند به روباهی غذا می دهند، قطعا تصویر دوم زیبا تر و دلنشین تر از تصویر دار زدن روباه است. بنابراین فیلم های مثبت می تواند موثرتر نیز باشد.

بعد از توضیحات لازم این مربی مهربان، ما را با انواع سگ هایی که در مدرسه بودند آشنا کرد و کلاغی را که تیر خورده و جراحی شده بود به ما نشان داد. در نهایت نیز با همان شیوه که مورد استقبال گرم قرار گرفته بودیم، راهی شده و به تهران برگشتیم.

 

حجم فایل صوتی: 11.97M | مدت زمان فایل صوتی: 00:00:00
آیا این خبر مفید بود؟