فیلم دیوانگی بعد از ثروت با یافتن گنج / بیماری مرد هندی چیست؟
حجم ویدیو: 3.97M | مدت زمان ویدیو: 00:00:34

به گزارش رکنا، شوک عاطفی از ثروت چیست؟

آشنایی با اختلال «سایکوز موقت» به بهانه ویدئوی منتشر شده از یک مرد هندی که پس از پیدا کردن ظرف سفالی پر از طلا دچار جنون آنی شده است

به تازگی ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی پربازدید و بحث‌برانگیز شده که درباره یک اختلال روان‌شناسی است. بنابر آن‌چه در این ویدئو می‌بینیم، یک مرد هندی که گنجی شامل ظرف سفالی پر از طلا پیدا کرده دچار جنون آنی شده است. برخی از آشنایان وی معتقدند از شدت خوشحالی به این صورت درآمده است و برخی دیگر بر این باورند که او درحال بازی کردن نقش است. اما آیا ممکن است فردی از شدت خوشحالی زیاد به جنون آنی دچار شود؟

جنون‌آنی ناشی از اختلالات زمینه‌ای است

برخلاف باور عمومی، هیچ فرد سالمی دچار جنون آنی نمی‌شود. بروز سایکوز موقت یا در اصطلاح عام جنون آنی ناشی از اختلالات زمینه‌ای است مانند اسکیزوفرنی، دوقطبی، تومور مغزی و نظایر آن‌ها. در این حالت فرد ارتباطش را با واقعیت از دست می دهد و دچار هذیان یا توهم می‌شود. صداهایی می‌شنود یا چیزهایی می‌بیند که وجود خارجی ندارد. بروز جنون آنی علامت وجود یک اختلال عمده در فرد است. در واقع جنون آنی یک بیماری نیست، علامتی دوره‌ای است که به علت مشکل اصلی و زمینه‌ای بروز می‌کند که البته محرک‌های محیطی مثل استرس، ترس، استفاده از مواد مخدر یا حتی استشمام بعضی بوها می‌توانند نقش پیشران و محرک را داشته باشند.

این فرد دچار شوک‌عاطفی شده، نه جنون‌آنی

در علم روان شناسی چیزی به عنوان «جنون»، «دیوانگی» یا «بی‌عقلی» وجود ندارد. این کلمات در فرهنگ عام برای تفکیک افرادی استفاده می‌شود که رفتارهایی خارج از چهارچوب‌های پذیرفته شده دارند. در فیلم یاد شده بیشتر با یک شوک عاطفی روبه‌رو هستیم که فرد بر اثر شدت احساسات دچار شوک شده و خنده‌های عصبی از خود نشان می‌دهد. این حالت شوک عاطفی ممکن است برای محرک‌های بسیار شادی‌آور یا بسیار تلخ بروز کند. در واقع مغز تحمل فشار عاطفی، مثبت یا منفی را ندارد و دچار بی‌نظمی می‌شود. درست مثل این که از مدار الکتریکی که برای جریان ۲۲۰ ولت طراحی شده جریانی برابر با ۳۰۰ ولت عبور داده شود! بنابراین بخشی از مدار و سیم‌ها می سوزد و تنظیمات پردازشگر اصلی به هم می ریزد. این حالت شوک عاطفی با جنون آنی کاملا متفاوت است.

علایم جنون‌آنی را جدی بگیرید

در انتها اگر علایم جنون آنی مثل ترس، توهم و هذیان در فردی مشاهده کردید، حتما برای پیگیری و درمان مشکل اصلی به متخصص مراجعه کنید. همچنین در صورتی که دچار شوک‌عاطفی شدید، باید زیر نظر یک متخصص باشید. جوشانده‌هایی مثل گل‌گاوزبان هم موثر هستند که البته در صورت شدیدتر بودن شوک، نیاز به آرام بخش های قوی‌تر وجود دارد.

آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟