حجم ویدیو: 14.65M | مدت زمان ویدیو: 00:02:17

 گستره تاثیر فرهنگی و ادبی سعدی جهانی است و همگان، حتی سیاستمداران ایران و جهان را نیز در برگرفته است.

به منظور گرامی‌داشت یاد و نام استاد پرآوازه ایران زمین آئین ویژه‌ای در لندن برگزار شد.

مراسم بزرگداشت ابومحمّد مشرفالدین مصلح بن عبدالله بن مشرّف متخلص به سعدی، شاعر و نویسنده، پارسیگوی ایرانی که اهل ادب به او استادِ سخن، پادشاهِ سخن، شیخِ اجلّ لقب داده‌اند با حضور شماری از اصحاب فرهنگ و هنر ایرانی و انگلیسی و شماری از ایرانیان مقیم انگلیس به همت سفارت سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن برگزار شد.

حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلستان در این مراسم به نقش سعدی در حوزه زبان و ادب فارسی و چگونگی جهان بینی وی پرداخت و گفت: سعدی در میان فارسی زبانان، همچون شکسپیر در میان انگلیسی زبانان شناخته شده است.

بعیدی نژاد افزود: در زمانی که ظلم و بیداد و خشونت‌های کور توسط قدرتمندان برای سرکوب حقوق ملت‌ها بیداد می‌کند، معرفی آثار فرهنگی و یادآوری حکمت متفکرانی، چون سعدی ضروری‌تر به نظر می‌رسد.

آذین حقیقی استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه در اسکاتلند نیزدر این مراسم با معرفی برخی ویژگی‌های سعدی، این شاعر و نویسنده، پارسی‌گوی ایرانی گفت: این استاد سخن پارسی در کنار ابعاد مختلف شخصیتی، شاعری گران‌مایه و پیام آور انسانیت، همبستگی و همزیستی است.

‌حقیقی همچنین با تشریح خصوصیات سهل و ممتنع زبان سعدی در کنار فصاحت و بلاغت شعر گونه متون سعدی، منتخبی از متون گلستان سعدی را برای حاضران بیان و آن‌ها را به زبان انگلیسی ترجمه و تفسیر کرد.

این استاد دانشگاه در انگلستان، معرفی بزرگان علم و ادب و هنر کشورمان را به جهانیان وظیفه‌ای ملی و ضرورتی مهم دانست و اظهار کرد: در شرایطی که برخی بزرگان سپهر فرهنگ و هنر ایران همچون مولانا ترکیه‌ای معرفی می‌شوند باید بیش از پیش نسبت به معرفی این ستارگان ادب و هنر پارسی به جهانیان همت گمارد.

پروفسور یاکو- همین آنتیلا، اسلام شناس و ایران شناس فنلاندی و پژوهشگر دانشگاه ادینبورو هم در این مراسم با گرامیداشت نام بزرگان زبان و ادب پارسی همچون فردوسی و سعدی، خود را از ارادتمندان سعدی استاد سخن معرفی کرد.

این پژوهشگر و استاد دانشگاه در ادینبورو با ابراز علاقه به زبان و ادب پارسی نقش و جایگاه والای سعدی را در معرفی فرهنگ و هنر ایرانی و زبان پارسی بسیار موثر توصیف کرد و بیان کرد: من هم زبان فارسی را با خواندن کتاب‌های سعدی فرا گرفتم، اگرچه موجب تاسف است که اکنون زبان فارسی ام چندان روان نیست.

شیخ اجل سعدی شیرازی که دو کتاب گلستان و بوستان او در تار و پود اندیشه و فرهنگ ایرانیان رسوخ کرده است با سپری شدن قرن‌ها از وفاتش همچنان به عنوان شخصیت تاثیرگذار بر شعر و ادبیات فارسی مطرح است.

با اینکه اثار شکسپیر نویسنده و شاعر ملی انگلیس که بزرگترین نویسنده انگلیسی زبان نیز توصیف می‌شود حدود چهارصد سال پیش نوشته شد زبان او امروزه برای بسیاری از انگلیسی زبانان از جمله برای شمار زیادی از انگلیسی‌ها مفهوم نیست، اما آثار سعدی که هشتصد سال پیش نوشته شده است برای فارسی زبانان امروز نیز شیوا و کاملا قابل فهم است و این خود نشان می‌دهد ما ایرانیان زبان فارسی را از بزرگانی همچون سعدی و شاعران هم رده او به ارث برده ایم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟