حجم ویدیو: 54.33M | مدت زمان ویدیو: 00:08:34

کاتیوشا شاهین نیا مدیر عامل موسسه آینده برتر در همایش آسیب شناسی مهمانی که با همت این موسسه برگزار شد، گفت: یکی از اهداف ما ترویج مسئولیت پذیری فرهنگی و اجتماعی در میان بانوان است. با توجه به اینکه سال نو و ایام عید نوروز نزدیک است و بهترین فرصت برای دورهمی های خانوادگی و مهمانی ها به شمار می رود زمان را مناسب دیدیم تا به آسیب هایی که در مهمانی ها وجود دارد بپردازیم.

وی در گفتگو با خبرنگار رکنا بیان کرد: موسسه آینده برتر 5 سال است در زمینه توانمند سازی و اشاعه مسئولیت پذیری اجتماعی فعالیت می کند و هدف از برگزاری این برنامه نهادینه کردن آداب و رسوم درست مهمانی و دورهمی های خانوادگی است.

شاهین نیا در ادامه تصریح کرد: با رشد و به روزرسانی که در جامعه به سرعت انجام می شود نیاز است تا یاد بگیریم که چگونه مهمانی ها را برگزار کنیم تا از آسیب های بی شمار آن مصون بمانیم.

تحلیل روان شناسی مهمانی ها

دکتر ایرج شهبازی روان شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به تحلیل آسیب شناسی مهمانی ایرانی پرداخت و گفت: در جامعه امروزی یکی از آسیب هایی که مهمانی ها را تهدید می کند فردگرایی است. طبق نظریه ها فردیت و عضویت در جامعه هر دو مهم هستند ولی فردگرایی انسان ها را به قهقرای تنهایی می رساند.

این روان شناس درر ادامه افزود: یکی دیگر از علل بی رونق شدن مهمانی ها غرق شدن در دنیای خصوصی و انتخاب تنهایی است. از سوی دیگر تجمل گرایی و شیوع تشریفات و پرهیز از سادگی نیز سبب شده تا کمتر اصل مهمانی ها دیده شود. تحمیل هزینه های فراوان عامل کاهش روابط خانوادگی است و تجملات آفت دورهمی های خانوادگی به شمار می رود.

دکتر شهبازی علل برگزاری مهمانی های تجملاتی در بین خانواده های ایرانی را برشمرد و گفت: میل به تک بودن و متفاوت بودن از سوی زنان، بی نظیر بودن و نفر اول شدن و به رخ کشیدن کدبانوگری شان عامل تشریفات مهمانی هاست. البته برخی افراد هدف شان از برگزاری مهمانی های مجلل احترام گذاشتن به مهمانان است و از سوی دیگر هم عده ای از مهمانان از میزبان توقع پذیرایی آن چنانی دارند که همین مسائل سبب دور شدن از سادگی در مهمانی ها شده است.

این استاد دانشگاه در پایان خاطر نشان کرد: برای احیای سنت ها و فراموش نکردن اصل و هدف مهم مهمانی ها بهتر است یاد بگیریم مهمانی ها را به دور از تجملات و اشرافی گری برگزار کنیم تا شاهد رشد مهمانی در بین خانواده های ایرانی باشیم و همان سنت های گذشته و دیرینه حفظ شوند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟