کدخبر: 270822 ارسال پرینت 106

رکنا: محققان ایرانی موفق به تولید سوسیس غیرگوشتی بدون مواد نگهدارنده شدند. این سوسیس ها می توانند جایگزینی کامل پروتئین های گوشتی و حذف املاح نیترات و نیتریت باشند.

امروزه فرآورده های گوشتی حرارت دیده به خصوص سوسیس ها بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. مصرف کنندگان علاقه رو به رشدی به کیفیت این فرآورده ها، نحوه تولید آنها و مواد اولیه ای که در آنها استفاده می شود از خود نشان می دهند.
لیکن در تحقیقات اپیدمیولوژیکی متعدد، ارتباط مصرف بی رویه و فراوان این فرآورده های حاصل از گوشت قرمز با خطر ابتلا به بسیاری از بیماری هایی از جمله سرطان ریه، ناراحتی های کلیوی، افزایش فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی، چاقی مفرط، اضافه وزن، دیابت نوع دو و نیز سندروم متابولیک به اثبات رسیده است.
همچنین استفاده از املاح نیتریک و نیترات در این فرآورده ها از زمان های قدیم در بسیاری از کشورها رایج بوده است به طوری که میزان مصرف آنها در این فرآورده ها بالاتر از حد معین شده از سوی مراکز ذیصلاح است و همین نکته باعث تشکیل نیتروز آمین ها به عنوان ترکیبات سرطان زا، می شود.
از این رو محققان کشور درصدد آمدند برای جلوگیری از این مشکلات سوسیس های غیرگوشتی بدون مواد نگهدارنده را به تولید برسانند. این سوسیس ها برای کاهش اثرات زیان بار نمک های نیترات و نیتریت و نیز مقابله با شیوع انواع بیماری های ناشی از مصرف گوشت قرمز به تولید رسیده است.
این سوسیس ها می توانند جایگزین کامل پروتئین های گوشتی شوند که املاح نیترات و نیتریت را نیز ندارند. همچنین اضافه کردن رنگ های طبیعی با خاصیت آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریایی به این محصول می تواند علاوه بر آثار سلامت بخشی، در افزایش ماندگاری این محصول نقش مهمی داشته باشد.
تولید این سوسیس ها توسط نعیمه اکرم زاده و هدایت حسینی به ثبت اختراع رسیده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها