"پریسان" اولین فیلم بلند سینمایی با موضوع کرونا و کادردرمان کلید خورد + فیلم
حجم ویدیو: 60.92M | مدت زمان ویدیو: 00:09:31

اولین فیلم سینمایی به منظور پاسداشت زحمات کادر درمان در ایران ساخته می شود. "پریسان" نام اولین فیلم سینمایی با محوریت کرونا و کادر درمان است که از اول اسفند ماه پیش تولید آن شروع شده است و بازیگران آن به زودی مقابل دوربین خواهند رفت.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی- سینمای رکنا ، تقریبا یک سال پیش بود که کرونا پایش به ایران باز شد، شاید یکی از سخت ترین و شوک آورترین روزهای عمرمان را سپری کردیم. از همان روزهای ابتدایی ورود این ویروس مرگبار ،  این کادر درمان بودند که در صف اول مبارزه قرار گرفتند. درهمان ماه های اول شیوع گسترده ویروس کرونا این اعضای کادر درمان بودند که پا پس نکشیدند ، با همه توان در مقابل کرونا ایستادند.

حالا با گذشت غریب به یک سال  از شیوع بیماری کرونا بیش از 6 هزار نفر از هم وطنانمان را از دست دادیم.در این میان بیشتر از 190 نفر ازکادردرمان نیز برای حفظ جان همه ما شهید شدند.

پریسان برای کادر درمان ساخته می شود

شاید بارها در فضای مجازی ،نماواها وفیلم هایی کوتاهی که به خاطر تشکر از کادر درمان ساخته شده است را دیده اید اما این روزها کامبیز بابایی کارگردان، نویسنده و تهیه کننده سینما به پاسداشت زحمات قشر سپیدپوش جامعه که همان کادر درمان هستند فیلم نامه پریسان را نوشته و با انتخاب تیم متخصص پشت دوربین وارد مرحله پیش تولید شده است.

کامبیز بابایی به عنوان تهیه کننده و کارگردانی که سالها سابقه تدریس خبر در دانشگاه را داشته است در فهرست کاری خود دو فیلم سینمایی به نام مجوز خروج و در زمستان را ثبت کرده است. اماحالا با ساخت  فیلم سینمایی پریسان آن هم برای اولین بار درایران و حتی در جهان ، قصد دارد همه اتفاق های کرونا و تمام زحمات و جان فشانی هایی که کادر درمان در این یکسال کرونایی  انجام داده است را در قاب دوربین ثبت کند.  

کامبیز بابایی در گفت وگویی با خبرنگار رکنا درباره پریسان اینطور می گوید:

در واقعیت کرونا بیشتر از آن چیزی است که در رسانه ها دیده و به آن پرداخته شده است. کرونا یک موضوع ناراحت کننده و غم انگیز است که بر همه جنبه های اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی جوامع مختلف تاثیر گذاشته است.

وی ادامه داد: بی شک کرونا به مردم دنیا آسیب  زیادی زد و همه کادردرمان جهان را درگیر ماجرایی ناگهانی ساخت از این رو  خواستیم یک روایت سینمایی از این بیماری داشته باشیم،چرا که معتقد هستیم کادر درمان چه فداکارایی برای ما انجام داده اند.

تهیه کننده فیلم سینمایی پریسان می گوید: قصه پریسان از یک بمباران شیمیایی در سال 66 شروع می شودف آن هم به این خاطر که نشان دهیم خیلی از جوان ها کشورمان در آن دوران جان فشانی کردند،شیمایی شدند و زندگی اشان به خطر افتاد تا هم وطنانشان جان سالم به در ببرند. همین جان فشانی ها را امروزه کادر درمان دارند.رشادت های ای قشر از جامعه کم تر از جنگیدن در هشت سال دفاع مقدس نیست.

چرا پریسان؟

کامبیز بابایی درباره انتخاب نام پریسان برای این فیلم سینمایی گفت: پری به فرشته هایی گفته می شوند که کارهای غیرمنتطره انجام می دهند و به نوعی معجزه گر هستند، پری ها وفرشته ها همیشه به آدم ها کمک می کنند درست مثل کادر درمان که در زمان شیوع ویروس کرونا فرشته نجات جان آدم ها بودند. به همین خاطر کادر درمان همانند پری ها هستند به همین خاطر نام فیلم را پریسان گذاشتیم.

تحقیق همه جانبه برای ساخت پریسان

کامبیز بابایی در ادامه گفت وگو اینطور بیان کرد: حدودا از تیرماه تحقیقات خود برای نگارش و ساخت این فیلم را شروع کردیم.در جریان تحقیقات 5 نفر از پزشکان کمک زیادی کردند و مشاوره های خیلی خوبی به ما دادند.

وی با بیان اینکه تا به امروز در دنیا به صورت جدی به موضوع کادر درمان وزحمات آنها از لحاظ فیلم سینمایی پرداخت نشده است گفت: نویسندگی و کارگردانی پریسان را شخصا به عهده دارم و حالا که عوامل پشت صحنه تکمیل شده اند از یکم اسفندماه شروع به پیش تولید کردهایم. در ده روز آینده هم بازیگران که از سوپراستارهای سینما هستند قرارداد نهایی خود را با پروژه خواهند بست و مقابل دوربین خواهند رفت.

این کارگردان سینمایی درباره انتخاب بازیگران نیزاینطور اظهار داشت: خوشبختانه تمامی بازیگران که با آنها صحبت کردیم دغدغه ای شبیه ما داشتند و بیشتر از مسائل دیگر به فکر قدردانی از کادر درمان هستند. بد نیست بگویم که حتی چند  بازیگر مطرح خارجی از طریق اینستاگرام ابراز علاقه مندی کردند تا در این فیلم حتی بدون دریافت دستمزد به قصد پاسداشت از زحمات کادر درمان در مقابله با کرونا  نقش آفرینی کنند.

گزارش از جعفر پاکزاد

آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟