ناصر ممدوح با دنیای تصویر خداحافظی کرد

به گزارش رکنا ، صدا و چهره‌اش ما را یادِ آثار ماندگار و منحصر به فردی می‌اندازد. هنرمندی که اول خودش را گوینده و دوبلور می‌داند بعد بازیگر! از او به عنوان یکی از مدیران دوبلاژ موفق نام می‌برند که سابقه طولانی در زمینه گویندگی فیلم‌های مستند دارد. از جمله مهمترین کارهای او می‌توان به مستند "قرن پرماجرا" اشاره کرد. ناصر ممدوح در انیمیشن‌هایی مانند ماجراهای سندباد، سفر به مرکز زمین و جزیره اسرارآمیز به عنوان مدیر دوبلاژ فعالیت داشته است.

او در فیلم‌های دره من چه سبز بود، هرکول و خدایان، رسالت، جنگ و صلح، کتاب آفرینش، اسپارتاکوس، شاه لیر، حرفه‌ای‌ها، شکارچی انسان، گذرگاه تاریک، گنج‌های سیه‌را مادره، عقاب فرود آمد، ال سید، درسو اوزالا، دشمن پشت دروازه‌ها و آنتوان فیشر در کسوت دوبلور ایفای نقش کرده است. البته از دور دستی بر آتش بازیگری داشته است که کارنامه درخور توجهی دارد. سریال‌هایی همچون "آسمان همیشه ابری نیست"، "راه شب"، "فاکتور هشت"، "رویای گنجشک‌ها" و "تاریکی شب، روشنایی روز". "اغما" نیز از جمله سریال‌هایی است که ممدوح در آن ایفای نقش کرده و یادآور یکی از نوستالژی‌های واقعی رمضانِ تلویزیون محسوب می‌شود.  

این دوبلور و گوینده موفق هنوز نقش امیرعلی پژمان "راه شب" و دکتر نائینی "اغما" را خیلی دوست دارد و حسرت می‌خورد چرا آن دوران طلایی سریال‌سازی در تلویزیون تکرار نمی‌شود. روزهایی که خیلی از کاربلدها و پیشکسوتان عرصه تلویزیون کنار نشسته‌اند و با هرکدام تماس می‌گیریم و یا همکلام می‌شویم با خنده می‌گویند نه خوشبختانه کاری انجام نمی‌دهیم و مشغول به کار نیستیم. او درباره اثر مورد علاقه‌اش گفت:  سریال "راه شب" را خیلی دوست داشتم، چون سوژه‌ها و داستانش واقعی بودند. از طرفی نقش خودم یعنی گوینده و مجری را بازی می‌کردم؛ همیشه خاطرات این سریال در ذهنم می‌ماند.

سریال , دوبله , بازیگران سینما و تلویزیون , تلویزیون , صدا و سیما , سینما , تئاتر , مستند ,

ممدوح از اجرا و بازیگری و دنیای تصویر خداحفظی کرد و گفت: دیگر نمی‌خواهم جلوی دوربین ظاهر شوم، اما این به معنی خداحافظی از عرصه هنر نیست. من مدتی در جلوی دوربین مسابقات، فیلم‌ها و سریال‌ها اجرا کرده‌ام حتی برنامه‌ای برای پیشکسوتان دوبله روی آنتن داشتم. همه این کارها حکم زنگ تفریح را برای من دارد. بازیگری حرفه اصلی من نیست و همیشه دوبله را دوست داشتم و دارم. 

وی دلیل کناره‌گیری را باز کردن فضا برای کاربلدهای این حوزه و جوانان با استعدادی که می‌توانند بازیگران خوب و درخشانی برای دنیای تصویر باشند عنوان کرد و گفت:‌ من در سال 1384 در "راه شب" داریوش فرهنگ بازی کردم اما الان احساس می‌کنم دیگر توانایی‌های آن زمان را ندارم. از طرفی تعداد سوژه‌های خوب هم بسیار کم شده‌اند؛ بسیاری از کاربلدهای این حوزه بیکار شده‌اند و یا وجود هنرمندانِ‌حوزه‌های دیگر در بازیگری باعث می‌شود جوانانِ با استعداد این حوزه دیرتر معرفی شوند،‌ این مسائل هم آزارم می‌دهد. من که از ابتدا گوینده فیلم‌ها بوده‌ام و کماکان این حرفه را دنبال می‌کنم.  

ممدوح تأکید کرد: خاطرات خوبی از دنیای تصویر دارم اما همیشه برایم زنگ تفریح بوده و حرفه اصلی من گویندگی فیلم است. با پیشنهادی واردِ دنیای تصویر شدم که آنجا هم نقش خودم یعنی گویندگی را بازی کردم. "راه شب" آموزنده بود و البته کارهای دیگری هم که پیشنهاد شدند و ایفای نقش کردم آن‌ها هم کارهای مؤثر و ارزشمندی بودند. متأسفانه پیشنهادهای امروز خوب نیستند و نمی‌دانم چرا آن کارهای اپیزودیک و دغدغه‌مند فراموش شدند؟ همیشه آن روزها را به خاطرم می‌آورم که چه کارهای خوبی ساخته می‌شدند. 

این دوبلور پیشکسوت به سایه سنگین کرونا بر همه شغل‌ها خصوصاً دوبله، اشاره کرد و افزود: زمانی دوبله درست و اصولی پیش می‌رفت و هرکسی نمی‌توانست به دوبله بیاید اما الان هرکسی در خانه‌اش کامپیوتر دارد و با کمی آگاهی نسبت به مسائل فنی و تغییر صدا،‌ فیلمی دوبله می‌کند و راهی ماهواره‌ها و شبکه‌های دیگر می‌شود. همه‌چیز ماشینی شده و از آن اصالت خودش خارج شده است. متأسفانه کرونا هم آمده و همه‌چیز را تحت‌الشعاع قرار داده و کیفیت‌ها آرام‌آرام افت کرده است. 

سریال , دوبله , بازیگران سینما و تلویزیون , تلویزیون , صدا و سیما , سینما , تئاتر , مستند ,

نمایی از سریال "راه شب" داریوش فرهنگ

وی خاطرنشان کرد: کرونا امروز خیلی از پروژه‌ها را تعطیل کرده، تئاتری‌ها نمی‌توانند روی صحنه بروند و سینماها یا تعطیل‌اند و یا آن حال و هوای گذشته را ندارند. با وجود ضدعفونی‌ها و پروتکل‌های بهداشتی که در استودیوها رعایت می‌شود باز هم دوبلورها انفرادی می‌روند و فیلم دوبله می‌کنند. این خودش هم یک آسیب است و نمی‌تواند مثلِ گذشته حسّ و ادراک دیالوگ‌ها و فضای فیلم را به خوبی دربیاورد. هیچ‌وقت آرزو نداشتم به جای کاراکتری صحبت کنم و یا در فیلمی حضور داشته باشم اما به مستند علاقه داشتم که در خیلی از آن‌ها افتخار همکاری داشتم. 

ممدوح اعتقاد دارد سریال‌های تلویزیونی آن دلچسبی گذشته را ندارند و مثلِ گذشته مخاطب را با دغدغه‌هایشان همراه نمی‌کنند، گفت: سریال‌های تلویزیونی روز به روز ضعیف‌تر می‌شوند. باید سوژه‌ها و فیلمنامه‌ها آن مثلِ گذشته بتواند با دغدغه‌هایش، جامعه را همراه کند اما این اتفاق نمی‌افتد. باید از بازیگران و عوامل سازنده کاربلد بهره ببریم تا مردم دوباره جذبِ کارهای ما باشند و به سراغ مدیوم‌های دیگر نروند. برای همه آرزوی سلامتی دارم این کرونا اذیت می‌کند و هشدارها را جدی بگیرید تا بتوانیم این ویروس و اپیدمی را هرچه زودتر شکست بدهیم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟