مرد شیاد با رسید جعلی در نائین خرید می کرد / همه فریب خوردند

به گزارش رکنا، هادی کیان‌مهر، فرمانده انتظامی شهرستان نائین گفت: در پی مراجعه یکی از مالکین مغازه‌های سطح شهر نائین که مدعی شده بود با رسیدساز جعلی از وی کلاهبرداری شده است، موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا شهرستان قرار گرفت.

وی افزود: در بررسی اولیه مشخص شد که متهم پس از سفارش اجناس مورد نیاز خود از مغازه، به بهانه همراه نداشتن کارت بانکی و وجه نقد، رضایت فروشنده را با پرداخت هزینه خرید با اپلیکیشن‌های بانکی تلفن‌ همراه جلب می‌کرده است.

کیان‌مهر در ادامه افزود: با بررسی‌های کارشناسان فتا مشخص شد که خریدار با ارائه یک رسید بانکی در موبایلش یا ارسال رسید در فضای مجازی که نشان می‌داد پول به حساب شاکی واریز شده است، کالای مورد نظر را دریافت می‌کرد که پس از گذشت چند ساعت شاکی متوجه می‌شود پولی به حسابش واریز نشده و فریب نمایش یک رسید جعلی را خورده است.

فرمانده انتظامی نائین ادامه داد: برابر اظهارات شاکی و بررسی‌های فنی به عمل آمده، معلوم شد متهم با استفاده از اپلیکیشن رسیدساز جعلی، در همان لحظه رسید را با مبلغ مدنظر و به نام و شماره کارت فروشنده ساخته و در برخی موارد از چک‌های جعلی به نام شرکت‌های جعلی استفاده و اقدام به کلاهبرداری از قربانی کرده است.

وی بیان کرد: پلیس در نهایت از طریق ردزنی‌ها و ترفندهای پلیسی چهره و سپس محل اختفای وی که در یکی از محله‌های شهرستان بوده را شناسایی و به دستور مقام قضایی در یک عملیات غافلگیرانه این کلاهبردار را دستگیر کرد؛ با بررسی‌های انجام شده، متوجه شدیم متهم تا کنون از ۱۵ مغازه‌دار در شهرستان نائین و بیش از ۱۰۰ مغازه‌دار در سایر شهرهای استان اصفهان کلاهبرداری کرده است.

کیان‌مهر با بیان اینکه متهم با این شگرد اقدام به کلاهبرداری از کسبه‌های دیگری نیز کرده است، گفت: هم‌وطنان سامانه پیامکی حساب‌های بانکی خود را همواره فعال کنند تا با دریافت پیامک، از انجام عملیات بانکی مورد نظر اطمینان حاصل کنند.

فرمانده انتظامی شهرستان نائین اضافه کرد: وجود مشخصات شماره کارت و نام افراد در رسید ارائه شده توسط مشتری، صحت انجام تراکنش بانکی را ضمانت نمی‌کند و بهتر است موجودی حساب بانکی خود و همچنین سرشماره در پیامک دریافت شده را بررسی کنید و تطبیق دهید.

وی به فروشندگان تأکید کرد: حتی‌المقدور از مشتریان درخواست پرداخت وجه، کنید تا با کارت بانکی و از طریق پز فروشگاهی(POS) اقدام کنند.

کیان‌مهر با اشاره به اینکه پرونده این متهم هنوز در جریان است، از تمامی فروشندگان و کسبه شهرستان خواست که اگر با چنین فریبی مواجه شده‌اند سریعا به پلیس فتا  شهرستان نائین مراجعه نمایند.

آیا این خبر مفید بود؟