زندگی ترسناک با کابوس 18 ساله اعدام / سرنوشت قاتل در هرمزگان

علی صالحی، رئیس‌کل دادگستری هرمزگان در این باره عنوان کرد: این محکوم به جرم قتل عمد منتظر اجرای حکم قصاص بود که اولیای دم با تلاش مسؤولان قضایی و برگزاری جلسات متعدد صلح و سازش، پس از ۱۸سال و در قالب پویش بخشایش حسینی قاتل را بخشیدند.

رهایی از زیر تیغ بعد از 18سال / این مرد اعدام نشد

به گزارش رکنا، وی گذشت این خانواده را اقدامی درخور تحسین برشمرد و از تلاش و کوشش مسؤولان قضایی، معتمدان محلی و اعضای شورای حل اختلاف شهرستان بشاگرد برای ایجاد مصالحه در این پرونده قدردانی کرد.

حسن نورالدینی، برادر مقتول درباره این بخشش به خبرنگار جام‌جم گفت: 18سال قبل برادرم در یک درگیری لفظی به صورت قاتل که از خودش بزرگ‌تر بود، سیلی زد. پدرم وقتی از ماجرا باخبر شد، همراه برادرم به مقابل خانه آنها رفتند تا عذرخواهی کنند اما خانواده او به خصوص برادربزرگ‌ترش رضایت نداده و مدعی شدند، با این سیلی آبروی آنها نزد هم‌محلی‌ها رفته و باعث شده آنها کوچک شوند. جلسات متعددی با حضور بزرگان دو خانواده برای بخشش برادرم موسی برگزار شد اما خانواده آن جوان رضایت ندادند.

وی درباره روز قتل گفت: پدرم باغ مرکباتی در نزدیکی محله سکونت قاتل داشت و موسی آن روز برای آبیاری درختان به آنجا می‌رود. او بعد از آبیاری درختان در کنار استخر آب مورد ضرب وشتم گروهی از جوانان آن محله قرار می‌گیرد به طوری که با ضربات متعدد چاقو، دسته تبر و سنگ به قتل می‌رسد. ضاربان بعد از این که از مرگ برادر من مطمئن می‌شوند، به روستا بازمی‌گردند.

مردم روستا با دیدن حالت آشفته و لباس‌های خونی‌شان دور آنها جمع می‌شوند و ضاربان به آنها می گویند موسی را کشتیم به خانواده‌اش بگویید برای بردن جسد پسرشان به باغ بروند.

حسن نورالدینی افزود: آن سال‌ها در این منطقه تلفن ثابت و همراه وجود نداشت و فقط دفتر مخابرات بود که از این طریق اتفاقات را به مردم اطلاع می‌دادند. آن زمان یکی از ضاربان به دفتر مخابرات می‌رود و تلفنی در حال تعریف ماجرا برای دوستانش بوده که مسؤول مخابرات از موضوع قتل با خبر شده وکلانتری محل را در جریان این موضوع قرار می‌دهد.با پیگیری موضوع توسط کلانتری ، ضاربان دستگیر می‌شوند. پدرم و اهالی محله ما که فکر می‌کردند برادرم زنده است و کتک خورده و حتی در حد شکستن دست یا پا مجروح شده، به محل وقوع حادثه می‌روند و با صحنه‌ بسیار دلخراش سنگباران شدن جسد برادرم مواجه می‌شوند. هر فردی که آن صحنه را مشاهده کرده خاطره بسیار تلخ و ناراحت‌کننده‌ای در ذهنش باقی مانده‌است.

بخشش قاتل که در یک قدمی اعدام بود

وی افزود: در ادامه اسحاق به عنوان قاتل معرفی شد و دو بار رای قصاص او صادر شد و پرونده به دیوان عالی کشور رفت. در این سال‌ها، قاتل و خانواده‌اش به امید این که وی تبرئه می‌شود، به دنبال رضایت و اعلام اشتباه و بخشش از خانواده ما نبودند و بعد از ۱۸ سال که اعلام شد حکم قطعی قصاص صادر شده، چند نفر از بزرگان دو محله را واسطه و برای گرفتن رضایت اقدام کردند.

سرانجام بعد از گذشت ۱۸ سال،با وساطت دستگاه قضا، شورای حل اختلاف، بزرگان دو  طایفه و...پدر،مادر وبرادرانم رضایت خود را اعلام کردند. البته پدرم موافق قصاص نبود و می‌گفت خون را با خون پاک نمی‌کنند.

امیدواریم فرد خاطی با برگشت به زندگی، از باقیمانده عمر خود به درستی استفاده کرده و از طرف دیگر فرهنگ گذشت نیز در بین مردم این منطقه نهادینه و رواج پیدا کند و همه در کنار هم با مهربانی و گذشت از تقصیر یکدیگر، زندگی کنند.

آیا این خبر مفید بود؟