فیلم لحظه بازداشت جلادترین داعشی / او مامور تیرخلاص به  سربازان بود
حجم ویدیو: 9.66M | مدت زمان ویدیو: 00:01:19

سرکرده داعش که ت یر خلاص به سربازان آموزشی پادگان اسپایکر عراق می زد و آنان را به رودخانه پرتاب می کرد و در بریدن سر مردم بیگناه و شیعیان مشارکت داشت توسط نیروهای حشد الشعبی ( مقاومت عراق) یاران ابومهدی المهندس در فروشگاه در بغداد دستگیر شد.

به گزارش رکنا، گفتنی است، کشتار در پایگاه هوایی اسپایکر، کشتاری جمعی است که به‌دست نیروهای داعش در پایگاه هوایی اسپایکر و کاخ ریاست جمهوری صدام در تکریت عراق اتفاق افتاده‌ است.

این کشتار پس از سقوط موصل و تکریت و هجوم داعش به پایگاه هوایی اسپایکر در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۱۴ شروع شد و چند روزی به طول انجامید.

در زمان سقوط موصل، حدود ۴۰۰۰ دانشجوی نظامی غیرمسلح در پایگاه هوایی اسپایکر حضور داشتند که بنابر گزارش منابع، ۳۰۰۰ نفر از آنان توسط عشایر تکریت اسیر شده و به کاخ ریاست‌جمهوری صدام منتقل شدند.

سران عشایر عراقی که غالباً از باقیماندگان حزب بعث بودند، به این نتیجه رسیدند تا اسیران شیعه را به قتل برسانند. قتل‌عام اسیران از ظهر روز ۱۲ ژوئن آغاز شد و در روز ۱۳ ژوئن اسیران به نیروهای داعش تحویل شدند.

داعش از این قتل‌عام فیلم‌هایی را تهیه کرد تا بتواند در میان عراقیان و خصوصاً شیعیان، رعب و وحشت ایجاد کند. این فاجعه انسانی، یکی از انگیزه‌های اصلی عراقی‌ها در کنار فتوای جهاد سید علی سیستانی بود که سبب تشکیل حشد الشعبی شد. پس از این واقعه، دولت عراق در زمینه یافتن اجساد و دستگیری متهمان، تلاش‌های بسیاری کرد که به یافتن گورهای دسته‌جمعی متعددی در اطراف منطقه کاخ ریاست جمهوری در تکریت و پایگاه اسپایکر شد. در یکی از عملیات‌های تفحص برای یافتن اجساد قربانیان این کشتار، غواصان توانستند ۸۰ جسد را در حاشیه رودخانه دجله بیابند.

تا تاریخ یکم فرودین ۱۳۹۷، تعداد ۱۱۵۰ جسد از اجساد کشته شدگان کشتار اسپایکر، تفحص شده‌است. همچنین تعدادی از متهمان دستگیر و پس از محاکمه به اعدام محکوم شدند. دولتمردان عراقی همواره تأکید بر رسیدگی دقیق و شفاف به پرونده این کشتار بوده‌اند. همچنین در خصوص این فاجعه، مستندهایی همچون مستند اسپایکر تهیه و منتشر شده‌است.

آیا این خبر مفید بود؟