واقعیت خروج بابک زنجانی از ایران چیست؟!
حجم ویدیو: 11.72M | مدت زمان ویدیو: 00:01:35

به گزارش رکنا، سخنگوی دستگاه قضا دراین نشست خبریدر پاسخ به سئوال " رکنا " مبنی براینکه تعدادی از نامزدهای انتخابات 1400 گفت : ادعای مطرح شده صحت ندارد. تعجب می کنیم از کسانی که خود آگاه و سیاستمدار و مدعی رسیدن به مقامات عالی هستند بر اساس شنیده غیرواقعی اخبار کذب را مطرح می کنند. خروج از کشور نامبرده صحت ندارد.

وی درباره آخرین وضعیت بازگشت اموال بابک زنجانی به کشور گفت: بخشی از اموال ودارایی او به وزارت نفت ارسال شده و تیم قوی تلاش می کند تا تعیین تکلیف اموال او را در خارج از کشور انجام دهند و شرایط عمومی حاکم بر کشورها در حوزه کرونا و برخی محدوریت های دیگر باعث طولانی شدن این فرایند شده است‌ و انتخاب تیم منتخب برای شناسایی اموال نامبرده همچنان ادامه دارد.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نظر آیت الله رئیسی برای شرکت در انتخابات تغییری کرده است یا خیر افزود: پاسخ ما در ارتباط با این سوال قبلاً اعلام شده و همان پاسخ قبلی است و فعلاً اتفاق جدیدی رخ نداده است.

وی در خصوص کرونا اظهار کرد : موج چهارم کرونا بی رحمانه در کشور جولان می‌دهد، کادر درمان شبانه روز در جهت درمان بیماران تلاش می‌کنند و همچنان همکاری مردم بهترین راه برای مقابله با ویروس است.

حسن رعت و بابک زنجانی

بیشتر بخوانید:

رستم قاسمی در کلاب هاوس : بابک زنجانی را من ممنوع الخروج کردم

بابک زنجانی در زندان و ایران نیست !

وضعیت پرونده بابک زنجانی به کجا رسید ؟ + جزئیات

فیلم دادگاه همدست بابک زنجانی و طبری / حسن رعیت کیست؟

وی افزود: دیوان عالی کشور به عنوان عالی‌ترین مرجع قضائی در نظام دادرسی جمهوری اسلامی ایران است، در سال ۹۹ قریب به ۹۴ هزار پرونده در این دیوان رسیدگی شده است، این رقم رشدی معادل ۳۳ درصد در مقایسه با سال ۹۸ داشته‌ایم و در مقایسه با سال ۹۷ رشدی معادل با ۶۰ درصد داشته است.

اسماعیلی بیان کرد: این در حالی است که شعب دیوان عالی کشور اضافه نشده است اما قضات در دیوان عالی کار جهادی کرده‌اند و عملکرد بسیار متمایزی نسبت به سال‌های قبل داشته‌اند.

پرونده بابک زنجانی به کجا رسید؟

سخنگوی قوه قضائیه گفت: افزایش جلسات هیئت عمومی دیوان عالی کشور و صدور آرای وحدت رویه دیوان عالی کشور، علیرغم وضعیت کرونایی رشد چشمگیری داشته است، ما در سال ۹۷، ۸ رأی وحدت رویه داشته‌ایم و در سال ۹۸، ۱۴ رأی وحدت رویه هیئت عمومی کشور صادر شده و در سال ۹۹ هم ۲۱ رأی صادر شده است.

وی با اشاره به عملکرد دیوان عدالت اداری گفت: در سال ۹۹ مجموعه پرونده‌های وارده به شعب بدوی و تجدیدنظر دیوان عدالت اداری بالغ بر ۲۴۶ هزار پرونده بوده است در حالی که پرونده‌های مختومه در سال ۹۹ بیش از ۲۶۲ هزار پرونده بوده است یعنی عملکرد دیوان عدالت حدوداً ۱۲ هزار پرونده بیش از پرونده‌های وارده بوده است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: ۴۳۷ مورد از مصوبات دولت، وزارت خانه‌ها و سازمان‌های دولتی مورد شکایت قرار گرفته و رسیدگی شده که در آرای صادره ۳۲۰ مورد از مصوبات دولت و سازمان‌های تابعه ابطال شده و ۱۱۷ مورد قبول شده است.

وی افزود: دیوان عدالت اداری برای بهره برداری مردم و قضات سامانه‌ای به نام «ساعد» را راه اندازی کرده است که آمار پرونده‌هایی که شکایت بالایی دارند در معرض دید افکار عمومی قرار گرفته است.

اسماعیلی تاکید کرد: سامانه ثبت دادخواست‌های الکترونیکی از دیگر اقدامات دیوان عدالت اداری بوده است که در اسفند ماه ۹۹ بیش از ۵۶ درصد از دادخواست‌های مردم از طریق این سامانه بوده است.

سخنگوی قوه قضائیه به عملکرد سازمان ثبت اسناد و املاک اشاره کرد و گفت: تثبیت مالکیت و صدور اسناد حدنگاری و کاداستری از اولیت‌های اصلی سازمان ثبت املاک در سال ۹۹ بوده است. بیش از ۵۴ و نیم میلیون هکتار از اراضی کشور جهت صدور مالکیت آماده سازی شده و تثبیت مالکیت شده است؛ برای ۴۷ میلیون هکتار از اراضی کشور سند کاداستری و حدنگاری صادر شده است که در مقایسه با سال ۹۸ رشدی معادل ۸۴ درصد و نسبت به چهل سال گذشته رشدی معادل ۳۲۷ درصد داشته است.

وی گفت: در سال ۱۴۰۰ براساس ابلاغیه رییس قوه قضاییه ۵ اولویت اصلی قوه قضاییه عبارت است از مبارزه با مفاسد و توسعه امنیت اقتصادی برای حمایت از تولید و هوشمندسازی و ایجاد شفافیت و ارتقای کمیت و کیفیت آرای قضایی و مشارکت های حداکثری مردم و ارتقای کرامت مردم و همکاران و اشتغال فراگیر زندانیان.

۱۸ هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی به بیت المال بازگشت

اسماعیلی درباره عملکرد قوه قضاییه در بحث زمین خواری گفت: بیش از ۱۸ هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی مانند اراضی هفت سنگان قزوین و تپه سرخه لواسان و اراضی فشم و اراضی کلاک و شهرک صنعتی قم و بخشی از اراضی قزوین و... به بیت المال بازگشت و مشخص است که قوه قضاییه در مبارزه با زمین خواری تنها هدفش تشکیل پرونده نبوده بلکه خروجی خوبی داشته است.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی دربا ه طرح دوباره زندگی گفت: این طرح کار مشترک با کمک سازمان زندان ها و صدا و سیما و گروه های خیرین و مردمی است و هم به آزادی و هم به اشتغال زندانیان کمک می کند. در ایام نوروز انجام شد و در ماه رمضان تداوم یافت. تا امروز بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان جهت آزادی زندانیان اختصاص داده شد و بیش از ۴۰ هزار پیام مردمی اعلام کمک و حمایت از مردم داشتیم. ۳۰ درصد از این پیام ها در حوزه اشتغال و کارآفرینی بوده است. ۲۴ درصد این پیام ها در حوزه بهداشت زندانیان و ۱۸ درصد از آن در حوزه حرفه آموزی و ۱۵ درصد آن کمک به معیشت خانواده زندانیان و ۵ درصد در ارایه خدمات به زندانیان بوده است.

در درون زندان‌های ما این ویروس شیوع نیافته است

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت زندانیان و اقدامات مقابله با کرونا در زندان‌ها گفت: سلامت شهروندان و زندانیان باید مورد توجه قرار گیرد و سازمان زندان‌ها اقدامات موثری انجام داده است. البته کمک‌ها و حمایت‌های وزارت بهداشت در این حوزه موثر بوده است. تمامی زندانیان ورودی به زندان در بدو ورود مورد تست قرار می گیرند و اگر تستشان مثبت باشد به قرنطینه و اگر شرایط آزادی آنها فراهم باشد سعی می شود آزاد شوند. در درون زندان‌های ما این ویروس شیوع نیافته است. در این زمینه دادرسی های الکترونیکی را دایر کردیم‌. اخیرا هم به برخی از زندانیان مرخصی داده شد. مرخصی ۲۰ روزه برای زندانیان در نظر گرفته شد و بیش از ۴۰ هزار نفر از زندانیان از اعطای مرخصی جدید بهره مند شدند.‌ ما مدعی هستیم در بین تمامی زندان‌های دنیا موفق ترین عملکرد را در زندان ها در حوزه مقابله با کرونا در دوره عفو و مرخصی و ... داشتیم.

وی افزود: سلامت زندانیان باید از ناحیه تمامی دست اندرکاران باید مورد توجه قرار گیرد و سازمان زندان‌ها برای سلامت زندانیان اقدامات مناسبی انجام شده که بارها مورد تقدیر وزارت بهداشت و ستاد کرونا هم قرار گرفته است.

اسماعیلی بیان کرد: تمامی زندانیان ورود به زندان در بدو ورود تست کرونا می‌دهند و اگر مبتلا باشند به قرنطینه می‌روند و اگر شرایط آزادی آنها فراهم باشد آزاد می‌شوند و همچنین وضعیت سلامت زندانیان مستقر در زندان روزانه پایش می‌شوند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: اعطای مرخصی به زندانیان که از اول شیوع کرونا بیشتر شده و همچنین برگزاری آنلاین جلسات رسیدگی به پرونده‌ها و جلوگیری از رفت و آمد زندانیان از زندان به دادسرا و … سبب جلوگیری از شیوع کرونا در زندان‌ها شده است.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: همچنین اعطای مرخصی به زندانیان هم از جمله اقدامات دیگری بود ه است و تا امروز بیش از ۴۰ هزار نفر از مرخصی ماه رمضان بهره‌مند شدند و ان شاءلله در روزهای آینده و لیالی قدر تعداد دیگری به مرخصی می‌روند.

وی ادامه داد: موفق ترین عملکرد را در بین تمام زندان های دنیا در مواجه با ویروس کرونا داشته‌ایم.

اسماعیلی به شایعات اعلام شده در مورد خروج بابک زنجانی از کشور که از سوی برخی از مسئولان اشاره کرد و گفت: ادعای خروج بابک زنجانی از کشور مطلقاً صحت ندارد، اموال و دارایی‌های او در داخل کشور به وزارت نفت تحویل داده شده است و تیم بسیار قوی در حال تلاش است تا اموال نامبرده در خارج از کشور را ثبت و بررسی کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نظر آیت الله رئیسی برای شرکت در انتخابات تغییری کرده است یا خیر افزود: پاسخ ما در ارتباط با این سوال قبلاً اعلام شده و همان پاسخ قبلی است و فعلاً اتفاق جدیدی رخ نداده است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟