علت سقوط شهید علی فرامرزی و دو پاراگلایدرسوار چه بود؟ / گفتگو با سرهنگ پاینده

به گزارش رکنا، علی فرامرزی نام یک استاد و مربی فنون هوابرد نیروی زمینی سپاه بود که هنگام آموزش چتربازی به شهادت رسید.

اما پیش از او در همین روزها اخیر یک پاراگلایدر سوار در خوانسار سقوط کرد و جان باخت. همچنین در سانحه ای دیگر یک خانم پاراگلایدر سوار در استان گلستان سقوط کرد و دچار مصدومیت شد.

به بهانه بروز این سه سانحه، سراغ سرهنگ بهزاد پاینده رفتیم تا نظرات کارشناسی او را در بروز سه سانحه مشابه طی چند روز بشنویم.

سرهنگ پاینده عضو نیرو های ویژه هوابرد ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده و دارای سوابق درخشانی در رشته های چتر اتوماتیک ؛ سقوط آزاد و پاراگلایدر است.

خطای انسانی در بروز حوادث حرف اول را می زند

سرهنگ پاینده ضمن اشاره به این موضوع که در سانحه منجر به شهادت علی فرامرزی، عوامل جوی دخیل نبوده است،گفت:«نظریه پزشکی قانونی در مورد علت فوت اعلام نشده است و علت دقیق این حادثه بعد از بررسی کمیسیون های کارشناسی اعلام می شود.»

وی در توضیح اینکه آیا شرایط جوی نامساعد می تواند موجب بروز سه سانحه مشابه در روزهای اخیر شده باشد،اینطور توضیح داد:«با توجه به فاصله زمانی و مکانی محل وقوع این حوادث، نمی توان چنین فرضیه ای را چندان محتمل دانست. در هر سانحه ای مرتبط با پرواز 99 درصد عوامل انسانی دخیل هستند و حاوی این پیام هستند که عامل انسانی خطا کرده است. حال ممکن است چتر فرد به دلایل فنی باز نشده باشد یا بازکننده چتر رزرو عمل نکند. در مشکلات مربوط به چتر سه احتمال وجود دارد. یکی اینکه چتر خراب باشد. دوم اینکه دستگاه آپدیت نشده باشد و یا اینکه فرد دستگاه را خاموش کرده باشد.

همچنین پایین آمدن بیش از حد نیز می تواند از جمله دلایل منجر به سانحه شود.»

سرهنگ پاینده در آخر گفت:«عدم کنترل روی تجهیزات مهم ترین علل بروز این حوادث است که گاهی حتی برای افراد حرفه ای هم اتفاق می افتد.به همین دلیل بهتر است حتی افراد حرفه ای هم قبل از پرش به کنترل تجهیزات خود دقت کافی داشته باشند و همچنین چکاپ شش ماهه انجام دهند تا مشکلات ناگهانی جسمی حین پرواز سبب بروز حادثه نشود.»

پاینده در آخر گفت:«شهید علی فرامرزی از دوستان بسیار نزدیک من بود که با هم در مسابقات جهانی هم شرکت کرده بودیم. ضایعه فقدان این عزیز را به خانواده ایشان تسلیت می گویم.»

شهادت علی فرامرزی،استاد چتر بازی

سرهنگ پاسدار «علی فرامرزی ها» از اساتید و مربیان چتربازی و هوابرد تیپ ۶۶ نیروهای ویژه هوابرد نیروی زمینی سپاه در سانحه حین آموزش چتربازی به درجه رفیع شهادت نائل شد.

سرهنگ پاسدار "علی فرامرزی ها" از اساتید چتربازی و آموزش های هوابرد نیروی زمینی سپاه در سانحه حین آموزش چتربازی به درجه رفیع شهادت نائل آمد و به خیل یاران شهیدش پیوست.

بنا بر این گزارش، فرامرزی ها از ایثارگران و یادگاران ارزشمند دوران هشت سال دفاع مقدس، استاد و معلم فنون چتربازی و هوابرد بود و در تیپ ۶۶ نیروهای ویژه هوابرد نیروی زمینی سپاه منشا تحولات ساختاری و پیشرفتهای خوبی گردید و ضمن به جای گذاشتن کارنامه ای درخشان از خدمات و توفیقات، شاگردان و مربیان زیادی نیز تربیت کرد.

استاد فرامرزی ها حتی بعد از بازنشستگی تا لحظه شهادت نیز برای دفاع از اسلام و کشور از هیچ تلاشی فروگذار نکرد و در کسوت استاد آموزش های هوابرد مشغول به خدمت بود.

در پی شهادت جانباز شهید علی فرامرزی ها، روابط عمومی نیروی زمینی سپاه با انتشار پیامی ضمن تبریک و تسلیت شهادت این مجاهد خستگی ناپذیر و تجلیل از کارنامه درخشان ایثارگری ها و خدماتشان در تقویت حوزه دفاعی و امنیتی، یادآور شده است؛ "علی فرامرزی ها" در طی عمر پر برکت و عزتمندانه خود با خلاقیت و نوآوری و توانمندی کم نظیر در عملیات های چتربازی و هوابرد، موفقیت های فراوانی را رقم زد و در عرصه پرورش شاگرد و مربی نیز با تکیه بر دانش روز، اقدامات بنیادین و ساختاری زیادی را به ثمر نشاند.

کمک به ایجاد و تقویت یگانهای گوناگون تکاور و هوابرد در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بخشی از کارنامه درخشان او است.

"علی فرامرزی‌ها" پس از عمری خدمت خالصانه و صادقانه، مزد خویش را با شهادت در راه خدا دریافت کرد و به یاران شهیدش پیوست.

گفتنی است؛ در پی تاکید کارشناسان مبنی بر رعایت تدابیر و پروتکل های بهداشتی در شرایط بیماری کرونا،پیکر مطهر این شهید والامقام با همراهی تعدادی از همرزمانش تا بهشت زهرا(س) مشایعت و در جوار یاران شهیدش آرام گرفت.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟