صاحب 7 میلیارد تومان کیست؟ /  پشت پرده مطهره 14 ساله با محمد امامی

به گزارش رکنا ،  قاضی مسعودی مقام در ادامه چهاردهمین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و دیگر متهمان پرونده بانک سرمایه گفت : یکی از متهمین می‌گوید ۷ میلیارد بیشتر به حسابش نرفته، اما ما ردیابی‌ها را استعلام کرده‌ایم. هنوز متوجه نشدم همه تاجر و بساز و بفروش هستند و کار‌های اقتصادی می‌کنند، اما زمانی که پول به حسابشان می‌آید نمی‌گویند که ۷ میلیارد مال کیست؟
در ادامه این جلسه دادگاه قهرمانی نماینده دادستان ضمن تشریح نحوه انجام فرآیند مجرمانه اخذ تسهیلات با استفاده از شرکت‌های صوری و مدیران کارتن خواب در این پرونده اظهار کرد: باران تجارت آوا در شعبه اسکان و در تاریخ20/2/92 با یک میلیون تومان افتتاح حساب می‌کند این شرکت تسهیلات ۳۰ میلیارد تومانی بابت کنجاله کنزاله دریافت می‌کند. این شرکت‌ها در یک روز قبل از سررسید تسهیلات ورشکستگی گرفتند وثیقه این شرکت جعلی بوده است و مصوبه شرکت باران تجارت 3/10/92 بوده که بر اساس آن ۳۰ میلیارد تومان پول داده شده است.

7 میلیارد تومان مال کیست؟همه تاجر و بساز و بفروش هستند اما انکار می کنند

وی گفت: کارشناس اعتباری قبل از مصوبه موضوع را بررسی کرد و گفته در بازدید از محل شرکت هیچ یک از مدیران و اعضا حضور نداشتند و حسب ضوابط و مستندات موجود باران تجارت آوا فاقد صلاحیت است و در صورتی که عزم تصمیم گیرندگان در جهت مساعدت و اهدای تسهیلات به این شرکت است، موضوع متفاوت است.
نماینده دادستان ادامه داد: ما ردیابی‌ها را آغاز کردیم و در ردیابی‌ها دیدیم بخشی از پول به حساب کسی رفته که وثیقه جعلی در بانک ترهین کرده و بخشی به حساب فردی رفته بود که زمانی که ما او را احضار کردیم متوجه شدیم که جوان بی بضاعتی است و وضعیت مالی خوبی ندارد. بخشی نیز به حساب حمیدرضا شیرخان رفته و وی نیز به حساب سون منتقل کرده است و امامی نیز به حساب فردی به نام مطهره می‌زند که ۱۴ سال سن داشته و از آنجا به حساب هادی رضوی می‌رود در اینجا ۴.۵ به حساب امامی رفته است.
قهرمانی گفت: همه شرکت‌ها را یک وکیل به نام محمودی زاده اعلام ورشکستگی کرده که ما او را آوردیم و گفت من به امامی شرکت‌ها را معرفی کردم. در شرکت گلگون تجارت نیز دیدیم مدیر عامل پیک موتوری یک ساندویچی است.
وی عنوان کرد: فرد دیگری که هنوز به سن قانونی نرسیده بود را به شعبه اسکان می‌برند و با این بهانه که می‌خواهند ۵ میلیون تومان به وی پول بدهند وی را مجاب به امضاکردن اسناد می‌کنند و با اسم وی ۳۰ میلیارد تومان پول دریافت می‌کنند این در حالی است که همان ۵ میلیون تومان را نیز به این فرد نمی‌دهند.
قهرمانی با بیان اینکه آقایان برای کالا بیمه نامه جعلی درست می‌کردند، گفت: ملکی که در وثیقه بانک گذاشته شده ملک بنیاد شهید بوده است.
در ادامه قاضی مسعودی مقام از متهم پرندآور پرسید: آیا شما اطلاع نداشتید که عضو هیات مدیره بانک بودید؟
متهم پرندآور گفت: نمی‌دانستم و حتی یک ریال هم پول نگرفتم.
قاضی در ادامه از متهم علی جلیلی بیله ورق خواست تا در جایگاه قرار گیرد و خطاب به وی گفت: حسب به محتویات پرونده و کیفرخواست صادره اتهام شما دایر بر معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق تسهیل فرآیند دریافت غیر قانونی تسهیلات به نفع شرکت‌های منتسب به فرزان راد و امامی است، آیا این اتهام را قبول دارید.
متهم " جلیلی بیله ورق " ضمن دفاع از خود گفت: من این اتهام را قبول ندارم من توسط حسن قاسم پور به بانک هدایت شدم و قرار شد به من ۵ میلیون تومان وام بدهند و یکی از افراد خانواده واسطه معرفی من به این فرد شد. اینکه من مدیرعامل شوم و یا امضا دهم که این افراد به پول برسند اینگونه نبوده است. من فقط قاسم پور را می‌شناختم و یکی دو هفته قبل از مراجعه به بانک به من گفت که یکی دو برگه را امضا کن و شب قبل از رفتن به بانک نیز گفت کت و شلوار بپوش و با آژانس به شعبه اسکان بیا هزینه آن را من می‌دهم.
وی افزود: در آنجا نانچیان رییس شعبه به ما خیلی احترام گذاشت و چند برگه که اسم من روی آن‌ها بود را امضا کردم و انگشت زدم دیگر هم کسی را ندیده ام تا اینکه در سال ۹۷ آقای قهرمانی ما را به شعبه خود احضار کرد.
در ادامه قاضی از نماینده دادستان خواست توضیحات خود را بیان کند.
قهرمانی نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: ما در ردیابی‌های خود دیدیم که پول به حساب برخی از افراد می‌رود از جمله بخشی از پول به حساب هادی سید و بخشی نیز به حساب پرویز نسترن تهرانی رفته است.
وی با اشاره به نقش امامی در این شرکت‌ها گفت: ما در ردیابی‌های خود متوجه شدیم در شرکت گلگون تجارت ۱۰ میلیارد تومان پول به حساب خواهر همسر اول آقای امامی رفته است و از حساب او به شرکت سون قشم می‌رود، بخشی از پول نیز از حساب سون قشم به حساب خانم هنرپیشه‌ای می‌رود که هیچ قراردادی با امامی ندارد.

نماینده دادستان افزود: اصل شرکت برای فرزان‌راد است و مدیران تحت حمایت فرزان‌راد بوده‌اند؛ زمانی که فرزان‌راد از امامی کمک می‌خواهد به او می‌گوید که برای گردش موجودی شرکت‌ها پول واریز کند که امامی نیز ۱۰ میلیارد تومان می‌دهد که بعد از اخذ تسهیلات این مبلغ، به امامی داده می‌شود، اما ۴ میلیارد اضافه‌تر هم به وی می‌دهد.
نماینده دادستان گفت: حال اینکه نقش امامی را معاونت بدانید یا مشارکت باید گفت در آن مبلغ ۴ میلیارد، به نظر می‌آید که نقش ایشان پررنگ بود لذا نقش ایشان مشارکت می‌شود.
در ادامه قاضی از متهم قریشی خواست در جایگاه قرار بگیرد و بعد از تفهیم اتهام از او خواست توضیحات خود را بیان کند.
متهم قریشی در جایگاه قرار گرفت و گفت: من این اتهامات وارده را قبول ندارم، اما باید این نکته را بیان کنم که بنده تحت فشار نبودم و هر آنچه قبلاً گفتم را الان هم می‌گویم.
وی ادامه داد: در این پرونده شخصی به نام کریمی وجود ندارد و من اصلا وی را ندیدم.
این متهم افزود: سال ۹۰ تا ۹۱ با فریدون نیازناک آشنا شدم و دو ملک برای ایشان خریدم لذا از سال بعد ارتباطم نزدیک‌تر شد در نهایت در سال ۹۴ فریدون نیازناک به من گفت شرکت‌هایمان ورشکسته شده و اگر کسی را می‌شناسی به من معرفی کن که بنده نیز ابراهیمیان را معرفی کردم.
وی ادامه داد: بابت ۷ میلیاردی که به حسابم آمد ۲ میلیارد آن به حساب پسر فریدون نیازناک رفت و بیش از ۴ میلیارد آن بابت بدهی آقایان به بانک ایران زمین پرداخت شد.
قاضی در ادامه از او پرسید: این پول برای چه به حساب شما آمد؟
متهم پاسخ داد: من مراوده مالی داشتم، اما اصلا نمی‌دانستم که این پول‌ها را آقای محمدی واریز کرده است، من حسابم بسته بود و مجبور بودم از حساب پسرم استفاده کنم که بتوانم با آن کار کنم.
در ادامه قاضی از نماینده دادستان خواست توضیحات خود را بیان کند، نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: تیمی زیرمجموعه فرزان‌راد بوده که دستورات حلقه اول را انجام می‌داده است از سوی دیگر در رأس حلقه دوم نیز فریدون نیازناک بوده است و از جمله افرادی که دراین حلقه دوم قرار داشتند آقای قریشی بوده است.
وی ادامه داد: ابراهیمیان را قریشی به نیازناک معرفی می‌کند؛ ابراهیمیان وضع مال خوبی نداشته و اشخاص را شناسایی می‌کرده و سپس به قریشی معرفی می‌کند و قریشی نیز به نیازناک معرفی می‌کند.
نماینده دادستان در ادامه خاطرنشان کرد: بعد از اینکه اشخاص توسط ابراهیمیان شناسایی می‌شدند به قریشی معرفی می‌شدند و قریشی نیز آن‌ها را به روحی معرفی می‌کرد. قریشی یک سری مدارک را از این‌ها توسط ابراهیمیان برای ثبت شرکت اخذ می‌کرد.
وی در ادامه با بیان اینکه یکی از اشخاصی که زیرمجموعه قریشی فعالیت می‌کرد رمضان راد بوده است، گفت: در اظهارات مهدی محمدی در خصوص قریشی آمده است که دو مرحله واریزی برای قریشی صورت گرفته است و روابطی میان قریشی و نیازناک بوده که این مبالغ به حساب وی واریز شده است.
نماینده دادستان تصریح کرد: اقدام دیگری که قریشی در این مجموعه مجرمانه انجام داده در خصوص کارشناسی ملک لواسان بوده است. کارشناسی رسمی می‌گوید قریشی مرا معرفی کرد تا آن کارشناسی را انجام دهم و گران‌نمایی صورت گیرد.
در ادامه متهم قریشی افزود: من یک کارشناس می‌شناسم که ملک‌های آقایان را در شمال کارشناسی می‌کرده و این فردی که نماینده دادستان از او نام برد را نمی‌شناسم.
قهرمانی در این بخش از جلسه دادگاه گفت: در جلسه‌ای که در کریم‌خان با حضور قریشی و یوسف‌پور (کارشناس رسمی) برگزار شد فریدون نامی زنگ می‌زند و می‌گوید اگر ملک را آنگونه که می‌خواهند قیمت ندهی برای شما مشکل ایجاد می‌شود و ۵ برابر گران‌نمایی صورت می‌گیرد.
متهم قریشی در ادامه عنوان کرد: چک‌های سعید میرحسینی هنوز دست من است. من در آن جلسه‌ای که می‌گویید نه بودم و نه این فرد را می‌شناسم، مابقی دفاعیات را وکیلم انجام می‌دهد.
در ادامه وکیل متهم قریشی ضمن قرارگیری در جایگاه گفت: موکل من دفاعیات خوبی را انجام داد و در گفتارش صداقت داشت.

وی تصریح کرد: موکل از جمله انبوه‌سازانی است که سال‌ها در امر خرید و فروش ملک و ساخت و ساز فعالیت می‌کند و با افراد متمول در ارتباط بوده است که از جمله آن‌ها فریدون نیازناک است و از سال‌ها قبل با وی دوست و رفیق بوده است.
وی بیان کرد: حسب واقعیات پرونده موکل فقط با نیازناک ارتباط داشته و صرفا ابراهیمیان را به وی معرفی کرده است. موکل نه با فرزان‌راد و نه امامی و هیچکس دیگر ارتباطی نداشته و جز نیازناک و ابراهیمیان هیچکس دیگری را نه دیده و نه می‌شناسد و نه دیگران او را می‌شناسند.
وکیل متهم قریشی ادامه داد: در زمان مواجهه حضوری موکل با مدیران شرکت‌ها جملگی گفتند که او را نمی‌شناسند و در این بین فقط میرسعید حسینی اظهارات کذب و دروغی داشته است و جای تأسف است که نماینده دادستان اظهارات وی را مورد وثوق قرار می‌دهد. این در حالی است که این افراد در جریان تحقیقات مقدماتی اظهارات خلاف واقعی را به موکل نسبت می‌دهد و جای تأسف است که در غیاب ادله اثباتی جرم اظهارات امثال وی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: در کیفرخواست بدون دلیل و مدرک بیان شده که موکل ۶ نفر از آقایان را جهت مدیریت شرکت‌های صوری معرفی کرده این ادعا کاملاً غیرواقع و نارواست. برای اثبات این موضوع نزد دادگاه استدعا دارم که برای پیاده شدن اظهارات موکل دستورات لازم را مبذول فرمایید.
وی در ادامه گفت: از طرفی اموری که مربوط به اعداد و ارقام است نیازمند کار کارشناسی و حسابرسی است.
در ادامه وکیل متهم قریشی گفت: دادستان مدعی است که موکل ۶ نفر از افراد کارتن خواب را معرفی کرده است و برای آن مبلغ ۱۵ میلیارد تومان دریافت کرده، حال از دادگاه می‌پرسم آیا قابل باور است صرفاً برای معرفی ۶ نفر بیش از ۱۵ میلیارد تومان پرداخت شود؟ آیا این عقلایی است؟
وی ادامه داد: اینکه چرا موکل بنده از حساب فرزندش برای انجام معاملات خود استفاده کرده است. باید گفت که وی به دلیل اختلاف حساب با یکی از شرکایش حساب وی بسته شده و لذا مجبور به استفاده از حساب فرزندش شده است، این بدان معناست که موکل برای رد گم کردن و پولشویی این کار را انجام نداده است.
وکیل متهم قریشی گفت: در کیفرخواست تمام اموال موکل حاصل از پولشویی دانسته شده است در حالی که تمام این اموال مشخص بوده و دارای سند است ضمن آنکه موکل به صورت گسترده اقدام به ساخت و ساز می‌کرده و گردش مالی بالای حساب وی مربوط به سال‌های گذشته است.
وکیل متهم قریشی گفت: در ماده ۹۳ قانون آیین دادرسی کیفری آمده است که بازپرس باید در کمال بی‌طرفی تحقیقات را انجام دهد و در کشف اوضاع و احوال فرقی نگذارد.
وکیل متهم قریشی در ادامه ضمن قدردانی از حسن مدیریت، صبر و تحمل قضات دادگاه گفت: لازم است که این تحول به بخش‌های دیگر عدالت کیفری ما از جمله دادسرا نیز تسری پیدا کند.
وی افزود: موکل مراودات مالی با فریدون نیازناک داشته است و این اقدامات مباح و مشروع بوده است.
وکیل متهم قریشی یادآور شد: موکل بنده هیچگاه ذینفع نبوده و هیچگاه به کسی دستوری نداده است و اتهامات انتسابی فاقد ادله است.
در ادامه قاضی از نماینده دادستان خواست در جایگاه قرار گیرد و خطاب به نماینده دادستان گفت: وکیل متهم قریشی می‌گوید که کیفرخواست مستندات کافی ندارد در این زمینه توضیح دهید.
وی خطاب به وکیل متهم قریشی هم گفت: باید موکل شما توضیح دهند که چرا ۴۶۰ میلیون تومان به حساب یک کارمند می‌ریزند این پول بر اساس دستور چه کسی بوده است، همچنین شما مواردی را در موضوع پولشویی مطرح کردید که البته به نظر من دادسرا اشتباه کرد و باید مابقی موضوع پولشویی هم رسیدگی کند.
قاضی مسعودی مقام ادامه داد: پولشویی ابعاد متعدد دارد از جمله مبادله و پنهان کردن پول که باید دادسرا آن را مورد رسیدگی قرار می‌داد.
قاضی مسعودی مقام در ادامه بیان کرد: متهم می‌گوید ۷ میلیارد بیشتر به حسابش نرفته، اما ما ردیابی‌ها را استعلام کرده‌ایم. من هنوز متوجه نشدم همه تاجر و بساز و بفروش هستند و کار‌های اقتصادی می‌کنند، اما زمانی که پول به حسابشان می‌آید نمی‌گویند که ۷ میلیارد مال کیست؟
وکیل متهم قریشی در پاسخ گفت: ترنور مالی موکل سنگین بوده است.
رییس دادگاه اظهار کرد: من حساب همه متهمان را درآورده‌ام وقتی چند میلیارد به حسابشان می‌آید نمی‌گویند چه کسی واریز کرده است. آقایان ورود پول را گفته‌اند واریز وجوه و واریزکننده آن مشخص است.
در این بخش از جلسه دادگاه قهرمانی خاطرنشان کرد: وکیل ادعا دارد که دادستان بی‌طرف است در حالی که دادستان طرف دعوا است.
قاضی مسعودی مقام نیز گفت: برخی از موارد بار حقوقی دارد و هر کدام از این عنوان‌ها بحث‌هایی دارد.

نماینده دادستان در ادامه بیان کرد: وکیل گفته است که فقط میرسعید حسینی مطالبی را بیان کرده، اما در اظهارات قریشی در دادسرا آمده است روحی خود را نزد کارمندان بانک محمدی معرفی کرده بود و جعفر حسینیان کسی است که ابراهیمیان معرفی کرده، وکیل چگونه این حرف‌ها را می‌زند موکل شما در اینجا هم اقرار کرده است.
وی ادامه داد: وکیل کل کیفرخواست را فاقد ادله اثباتی دانست و گفته اظهارات سراسر کذب و دروغ است، اما ادله اثباتی شما برای این ادعا کجاست ؟ در شأن یک وکیل نیست که بگوید دروغ است من تأسف خورده‌ام که حتی زحمت نکشیده که کیفرخواست را بخواندزشت است که اینگونه صحبت
می‌کنید .
قهرمانی اذعان کرد: وکیل می‌گوید که موکل وی با نیازناک مراوده داشته، اما سوال اینجاست که اگر ملک به نیازناک فروختی باید از وی پول می‌گرفتی، اما چرا پول به حساب پسر نیازناک رفته است، می‌گویید کیفرخواست تناقض دارد حداقل یک مورد از این تناقض‌ها را بگویید. ۳۰ هزار تومان هم برای شما زیاد است.
در این بخش از جلسه دادگاه قاضی مسعودی مقام از نماینده دادستان خواست تا در استفاده کلمات در اظهارات خود رعایت مسائل قانونی را داشته باشد.
نماینده دادستان در ادامه بیان کرد: ما ردیابی‌ها را از جیب خود انجام نداده‌ایم و اسناد مالی وجود دارد و ۱۵ و خرده‌ای به حساب بردیا رفته و ۲ و خرده‌ای نیز به حساب پدر رفته این کجا ابهام دارد. بازپرس کدام اسناد را دیده و کوتاهی کرده است.
وی تصریح کرد: اظهارات موکل شما چگونه مورد وثوق شما قرار گرفته است؟ کارشناس قریشی را از کجا می‌شناخته است و قریشی چگونه پول برای مدیران بی‌بضاعت پخش می‌کرده است چرا مدیرانی که خود قریشی همشهری آن‌ها بوده است و وضعیت آن‌ها را می‌دیده است مدیر شرکت کرده است.
بنابراین گزارش، برای پوشش چهاردهمین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و دیگر متهمان این پرونده، از نمایندگان رسانه‌های آنا، دانا، رکنا ، موج، تسنیم، جوان، باشگاه خبرنگاران، جام‌جم، صدا و سیما، مهر، فارس، ایلنا، ایرنا، ایسنا، دانشجو، برنا دعوت بعمل آمد.
گفتنی است ، سیدمحمد امامی تهیه کننده سریال «شهرزاد» است که نامش از سوی نماینده دادستان تهران و برخی متهمان پرونده بانک سرمایه در دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی مطرح شد.
٢٧ مرداد ماه نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و ٣٣ متهم دیگر به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد. در این جلسه قهرمانی نماینده دادستان به قرائت بخش اول کیفرخواست ۲۴۰ صفحه ای متهمان و دلایل انتساب جرم پرداخت.
دومین جلسه دادگاه این پرونده ١۵ مهر ماه سال جاری برگزار شد و در جلسه دوم نیز بخش دیگری از کیفرخواست توسط امید فولادی و امیر رسول قهرمانی نمایندگان دادستان قرائت شد.
امیر رسول قهرمانی نماینده دادستان تهران در دومین جلسه دادگاه این پرونده گفت: متهمان از طریق نفوذ و پرداخت رشوه‌های کلان به مدیران بانک سرمایه بیش از هزار میلیارد تومان را در پوشش دریافت تسهیلات و ضمانت‌نامه‌های بانکی از طریق غیرقانونی و تودیع وثایق ناچیز از بانک سرمایه و شرکت‌های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان خارج کردند.
نماینده دادستان توضیح داد: امامی هزار و ۱۵ میلیارد تومان تحصیل مجرمانه داشته و فقط ۵ درصد از آن را در سینما آورده و مابقی را در خارج کشور مصرف کرده است.
تاکنون ۱۳جلسه دادگاه امامی و ۳۳ متهم دیگر این پرونده برگزار شده است و در جلسات قبل سید محمد امامی، شهاب الدین غندالی، فاطمه شامانی، نادر دولتشاهی و محمدتقی روحی به دفاع از خود پرداخته اند و البته دفاع این متهمان همچنان ادامه دارد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟