سرنوشت 18 اعدامی در همدان  زندانی ها را شوکه کرد + جزییات

به گزارش رکنا، «محمدرضا عدالتخواه» رئیس کل دادگستری همدان در گردهمایی رؤسای دادگستری شهرستان ها، بخش ها و دادستان های حوزه قضائی استان همدان در بخشی از سخنان خود با اشاره به ضرورت توجه مجموعه‌های قضائی به موضوع مصالحه، عنوان کرد: تلاش و اهتمام مسئولان قضائی استان سبب شده در حدود ۱۱ ماه اخیر پرونده‌های ۱۸ فقره قتل عمد غیر فجیع به مصالحه رسیده و با برقراری صلح و سازش محکومان به قصاص از طناب دار نجات یابند.

رئیس کل دادگستری استان همدان تصریح کرد: برقراری صلح و سازش در پرونده‌های قضائی از اولویت‌های مجموعه محسوب می‌شود و آمار مصالحه استان مورد توجه و عنایت مقامات کشور قرار گرفته است.

سیاست حبس زدایی در دستور کار قضات دادگستری

عدالتخواه به مسئله سیاست حبس زدایی به عنوان یکی دیگر از اولویت‌های دستگاه قضایی پرداخت و ادامه داد: قضات هنگام رسیدگی‌های قضائی و صدور آراء باید توجه کامل داشته باشند که مجازات زندان تنها برای مواجه با جرائم مهم، اراذل و اوباش و مجرمان حرفه‌ای متعدی به نظم و امنیت عمومی جامعه اعمال شود و در رابطه با سایر عناوین مجرمانه می‌بایست با رویکرد اصلاحگرایانه از تاسیسات و نهاد‌های ارفاقی و مجازات‌های جایگزین حبس استفاده شود.

طرح مبتکرانه کمیته معتذرین مبتنی بر آموزه‌های دینی است

وی همچنین با اشاره به راه اندازی و فعالیت کمیته‌های معتذرین که با محوریت "معذرت خواهی" مشتکی عنه، متهم یا محکوم از بزه دیده در تمامی مراحل تحقیق، رسیدگی و اجرای حکم انجام می‌شود تاکید کرد.

رئیس کل دادگستری استان همدان در راستای انجام مطلوب این طرح ابتکاری که مبتنی بر آموزه‌های اخلاقی و دینی و ضروریات اجتماعی است از مدیران قضائی استان خواست تا در حوزه رفع و رجوع و مختومه کردن پرونده‌ها از طریق صلح و سازش و رضایتمندی طرفین پرونده مجددانه تلاش کنند.

به زودی با کار جهادی تمامی پرونده موجود قضایی استان همدان به روز می‌شود

عدالتخواه در ادامه در رابطه با پرونده‌های معوقه در مجموعه قضائی استان اعلام کرد: با کار جهادی که انجام شد ۲۲ هزار و ۴۴۱ فقره پرونده معوقه در استان به ۸ هزار و ۶۰۰ پرونده رسیدو با امید به خدا با ادامه این روند مطلوب تمامی پرونده‌های موجود در مجموعه قضائی استان به روز می‌شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟