سیر تا پیاز قتل موبد زرتشتی مقیم امریکا در کرمان / خودکشی قاتل کنار 2 جسد

به گزارش رکنا ، حادثه قتل آرش کسروی موبد رزتشتی و ۲ نفر دیگر از شهروندان کرمانی، بازتاب های مختلفی در فضای رسانه ای و عمومی داشت، اما ابهامات و سوالاتی در رابطه با این اتفاق ناگوار مطرح است که مسئولان ذیربط با قوت در پی گره گشایی از آن هستند.

هفته ابتدایی مرداد ماه خبری به صورت غیر رسمی در فضای مجازی استان کرمان مبنی برکشف جسد آرش کسروی و ۲ نفر دیگر در شهر گردشگری ماهان منتشر شد که پرده از قتل و جنایت هولناکی بر می داشت و به فاصله کوتاهی از سوی مقامات قضایی استان به صورت رسمی تایید شد.

بازگشت آرش کسروی به کرمان در سالگرد پدرش

موبد آرش کسروی پس از ۱۰سال که با خانواده به ایالت کالیفرنیای آمریکا کوچ کرده بود و در مرکز زرتشتیان کالیفرنیا به موبدی و برگزاری آیین‌ها می‌پرداخت در مهرماه سال گذشته برای شرکت در آیین سالگرد پدر خود داریوش کسروی به کرمان بازمی‌گردد و برای پیگیری کارهای حقوقی انحصار وراثت در کرمان ساکن می‌شود.

قتل این شهروند زرتشتی که تابعیت دوگانه داشت، بازتاب های زیادی در رسانه های داخلی و خارجی داشت که از سوی برخی رسانه های مغرض به اخبار و شایعات این حادثه دامن زده می شد و حساسیت هایی بوجود آمد.

اما مسئولان ارشد قضایی استان کرمان با اطلاع رسانی و شفاف سازی به موقع علل و ابعاد این قتل را رسانه ای کردند و از عزم خود برای انجام تحقیقات کامل و روشن ساختن زوایای پشت پرده خبر دادند.

البته کرمان یکی از شهرهای اصلی سکونت اقلیت زرتشتی در کشور است که حدود ۲ هزار نفر شهروند زرتشتی در این استان زندگی می کنند و امور دینی و زندگی خود را آزادنه انجام می دهند.

پرونده‌های قتل بدون توجه به ملیت و مذهب افراد مورد رسیدگی دستگاه قضایی قرار می گیرد

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان روز پنجم مرداد در تشریح جزییات قتل موبد زرتشتی و دو تن دیگر به دست افراد ناشناس در شهر کرمان گفت: در پی کشف جسد سه فرد (آرش کسروی، فرحناز رفیعی و گنجعلی خانی حاکمی)، در ویلایی در منطقه ماهان در تاریخ سوم مردادماه سال ۹۹ موضوع رسیدگی به این پرونده از سوی بازپرس ویژه قتل آغاز شد و در مرحله نخست، گزارشات پزشکی قانونی استان کرمان حکایت از قتل این افراد در روزهای قبل داشته است.

رسیدگی به پرونده‌های قتل بدون توجه به ملیت و مذهب

دادخدا سالاری افزود: آرش کسروی از هموطنان اقلیت و فرحناز رفیعی و گنجعلی خانی حاکمی از هموطنان مسلمان بوده‌اند و پرونده‌های قتل بدون توجه به ملیت و مذهب افراد مورد رسیدگی دستگاه قضایی استان کرمان قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه در خودروی یکی از مقتولین مبلغی حدود ۱۰ هزار دلار آمریکا کشف شده شواهدی از انگیزه های مالی و خانوادگی در این قتل وجود دارد و ه و در کنار این فرضیه تمامی جوانب احتمالی نیز از سوی بازپرس ویژه قتل به صورت دقیق و کارشناسی مورد رسیدگی قرار دارد.

دادخدا سالاری

دادستان عمومی و انقلاب مرکز کرمان تاکید کرد: کار جمع آوری شواهد و قرائن لازم از سوی بازپرس ویژه قتل و دایره جنایی پلیس آگاهی به صورت شبانه روزی در دست انجام است و تاکنون نیز نتایج خوبی از جمله انگیزه‌های مالی و خانوادگی بدست آمده و در صورت کسب نتایج کامل و نهایی، تمامی ابعاد این موضوع اعلام خواهد شد.

وی افزود: رسیدگی به پرونده‌های قتل باتوجه به اهمیت آن‌ها بدون توجه به مذهب و ملیت افراد به صورت شبانه روزی مورد توجه قرار می‌گیرد و اهمیت پرونده‌های قتل به دلیل آن است که حق حیات یک فرد با هر مذهب و ملیتی به صورت غیرقانونی سلب شده است که مسبب یا مسببان آن باید مطابق قانون مورد تعقیب و مجازات قرار گیرند.

جزئیات قتل موبد زرتشتی و همراهان از زبان رییس کل دادگستری کرمان

در حالی که شبهه افکنی در مورد دلیل قتل با توجه به اقلیت بودن موبد کسروی از سوی رسانه های بیگانه ادامه داشت، رئیس کل دادگستری استان کرمان در توضیحات کاملی جزئیات جدید و مفصلی از دلیل و نحوه قتل در اختیار رسانه ها گذاشت.

رئیس کل داگستری استان کرمان در تشریح ابعاد جدیدی از پرونده قتل آرش کسروی و دو تن دیگر از همراهان وی، گفت: دو متهم به مداخله در قتل و همکاری برای اختفای اجساد، شناسایی شده و در بازداشت هستند.

یدالله موحد

یدالله موحد با بیان این مطلب افزود: متعاقب اطلاع پلیس و کشف اجساد سه نفر در شهر ماهان در تاریخ سوم مرداد سال ۹۹ و انجام بررسی‌های اولیه، اجساد یک زن (فرحناز رفیعی) و یک مرد (آرش کسروی) در صندوق عقب خودروی سواری زانتیا مشاهده و جسد فرد سوم با هویت محمدجواد گنجعلی‌خانی حاکمی در آلاچیق شیشه‌ای واقع در این باغ و جدا از دو جسد دیگر یافت شد.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت فوق العاده موضوع و ضرورت کشف واقع، تیم ویژه پلیس جنایی آگاهی کرمان با مدیریت بازپرس ویژه رسیدگی به جرم قتل دادسرای عمومی و انقلاب کرمان و مشارکت پزشک متخصص پزشکی قانونی تشکیل و پس از بررسی و مطالعه دقیق صحنه و جمع آوری دلائل و مدارک، و تحقیق شبانه روزی از مظنونان و مطلعین موفق شدند در کوتاه‌ترین زمان ممکن ابعاد مختلف این جنایت هولناک را کشف کنند.

رئیس کل داگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: براساس بررسی‌های تیم‌های تخصصی آگاهی و قضایی و مطابق با نظریه پزشکی قانونی، اجساد کشف شده در صندوق عقب خودرو ۷۲ ساعت قبل از کشف، در مکان دیگری به قتل رسیده و به محل مذکور منتقل شده بودند.

مشاجرات آرش کسروی و محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی

موحد اظهارداشت: بررسی‌های انجام شده حکایت از آن دارد که آرش کسروی روز سه شنبه و پس از حضور در یک میهمانی در شب قبل از حادثه، به دلیل نداشتن حالت طبیعی در منزل تحت مراقبت فرحناز رفیعی که با او آشنایی قبلی داشته بوده که محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی که کار مباشرت وی را بر عهده داشته به همراهی نامزد خود به منزل او رفته و فرحناز رفیعی را مرخص کرده، اما به دلیل اختلافات مالی ناشی از برداشت مبالغی از حساب آرش کسروی و تبدیل آن به دلار، مشاجراتی بین آرش کسروی و محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی ایجاد شده و در نهایت محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی با ضربات وسیله‌ای شبیه به پیچ گوشتی اقدام به قتل آرش کسروی کرده است.

وی عنوان کرد: در ادامه این ماجرا نامزد محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی از صحنه خارج شده و فرحناز رفیعی که سابقه آشنایی با آرش کسروی داشته، با درخواست وی قبل از وقوع جنایت، در محل حاضر شده و به دلیل مشاهده صحنه قتل، توسط محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی کشته شده است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان با اشاره به این مطلب که محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی به عنوان مباشر آرش کسروی، یک وکالت نامه کاری از وی در اختیار داشته، اظهار کرد : محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی که به همراهی نامزد خود انگیزه لازم برای قتل آرش کسروی را داشته و در این رابطه فرضیه‌های متعددی را نیز پیش بینی و تجهیزاتی نظیر گازهای خفه کننده نیز تهیه کرده بود، پس از وقوع قتل، نسبت به امحای تجهیزات خریداری شده و تصاویر ضبط شده از دوربین منزل آرش کسروی اقدام و اجساد را به وسیله خودروی متعلق به آرش کسروی به منظور دفن در مکانی نامعلوم از منزل وی خارج کرده است.

کمک خواستن محمدجواد گنجعلیخانی برای دفن اجساد از برادرش

موحد با اشاره به این مطلب که محمدجواد گنجعلیخانی برای دفن اجساد از برادر خود کمک خواسته است، گفت: با حضور برادر قاتل در جریان این ماجرا، مقرر بود که اجساد در منطقه‌ای که برادر گنجعلیخانی تدارک می‌بیند دفن و به وسیله مواد شیمیایی تجزیه کننده نابود شود که در این راستا کار انتخاب محل توسط برادرش دنبال شده است.

وی تصریح کرد: در نهایت برادر محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی منطقه‌ای را انتخاب کرده و پس از بررسی‌های لازم از سوی برادر قاتل، اجساد به صورت شبانه در پنجشنبه دوم مردادماه به محل مذکور منتقل شده است.

خودکشی محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی پس از قتل

موحد ادامه داد: معاینات و نظر پزشکی قانونی حکایت از آن دارد که محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی به دلیل جمود نعشی ایجاد شده در اجساد و ناتوانی در خارج کردن آنها از صندوق عقب خودرو از یک سو و عذاب وجدان ناشی از ارتکاب این قتل از سوی دیگر با زدن شاهرگ خود خودکشی کرده است.

وی یادآور شد: محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی بخشی از مبالغ برداشت شده از حساب آرش کسروی که به دلار بوده را در اختیار نامزد خود و بخش دیگری را در منزل برادر خود مخفی کرده بود که نامزد وی پس از وقوع این جنایت، این مبالغ را به وی بازگردانده است. مقداری ارز در روز کشف جنایت، در داخل داشبورد خودروی حامل اجساد کشف شده و مبالغ مخفی در منزل برادر قاتل نیز کشف شده است.

رئیس کل داگستری استان گفت: در جریان این پرونده نشانه‌ها و مستندات متعددی از قصد محمدجواد گنجعلیخانی برای قتل آرش کسروی با انگیزه‌های مالی محرز شده است.

بازداشت نامزد و برادر محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی

موحد تصریح کرد: در حال حاضر نامزد و برادر محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی به دلیل همکاری در اختفای اجساد و با احتمال مداخله بیشتر در قتل و جریان این جنایت در بازداشت به سر می‌برند و تحقیقات تخصصی برای روشن شدن تمامی ابعاد این ماجرا در دست انجام است.

وی در پایان از تلاش بی وقفه و اهتمام ویژه بازپرس امیری و تیم تخصصی پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان در کشف این جرم صمیمانه قدردانی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امرداد نیوز پیکر محرحوم آرش کسروی روز ۱۳ مرداد با حضور نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی و گروهی از همکیشان در آرامگاه زرتشتیان کرمان به خاک سپرده شد .برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟