به گزارش رکنا، مرد جوان هراسان خودش را به کلانتری شهید آستانه پرست رساند و اعلام کرد مورد سرقت قرار گرفته اسـت. راکـبان یک مـوتورسیکـلت گوشی تلفن همراهش را قاپیده و متواری شده بودند. مأموران از او خواستند تا مشخصات این افراد را اعلام کند که شاکی گفت: آن ها پلاک موتورسیکلتشان را با رنگ پوشانده بودند اما دیگر مشخصاتی که در ذهن داشت را اعلام کرد.

با شکایت این شهروند، بررسی های میدانی آغاز و مشخص شد که سارقان برای فرار از مأموران پلاک موتورسیکلتشان را با ماده ای قرمز رنگ پوشانده اند که تحقیقات بعدی نشان داد این ماده خون بوده است.

چندین شکایت مشابه در نقاط دیگر مشهد، منجر به صادر شدن دستور تخصصی سردار تقوی، فرمانده انتظامی خراسان رضوی شد و تیم تجسس کلانتری شهید آستانه پرست و فرمانده انتظامی ثامن مأموریت یافتند تا پرونده را به منظور دستگیری سارقان پیگیری کنند.

اولین عملیات در خط ویژه

در پی تحقیقات گسترده تیم تجسس کلانتری شهید آستانه پرست، مشخصات اولیه سارقان به دست آمد. متهمان موتورسوار که نمی دانستند پلیس توانسته است آن ها را شناسایی کند، در یکی از خیابان های مشهد درست مقابل دیدگان مأموران اقدام به قاپیدن گوشی مردی میان سال کردند و به سرعت با ورود به خط ویژه اتوبوس، ساز فرار را کوک کردند.

مأموران که شاهد حرکت این افراد بودند، بدون اینکه متهمان متوجه شوند، به صورت نامحسوس آن‌ها را تعقیب کردند و در یک فرصت طلایی راهشان را سد کردند. در این میان یکی از متهمان بلافاصله از صحنه گریخت و دیگری دستگیر شد. در بازرسی بدنی از متهم یک قبضه چاقو و 3دستگاه تلفن همراه کشف شد.

فرزند یک زندانی

با انتقال متهم به کلانتری و تشکیل پرونده برای این فرد، مشخص شد او جوانی بیست ساله است و پدر و مادرش در حال گذراندن دوران محکومیتشان در زندان هستند. به گفته این پسر جوان او به همراه خواهر و برادرش زندگی می کند و نقشه این سرقت ها را با یکی از دوستانش طراحی و اجرا کرده است.

اعترافات متهم جوان و اعلام مشخصات همدست متواری اش، نشان می داد که آن ها به تنهایی اقدام به سرقت نکرده اند، از این رو شاخه ای دیگر از عملیات برای شناسایی سایر عوامل دخیل در این پرونده و همچنین مال خران آغاز شد.

شناسایی 2متهم دیگر

مأموران در ادامه عملیات، با گشت زنی های هدفمند در سطح شهر، به سرنشینان یک خودروی پراید در خیابان خواجه ربیع مظنون شدند. این افراد به طرز مشکوکی در حال تردد بودند که مأموران برای سردرآوردن از کارشان به آن ها دستور ایست دادند.

با پیچیدن دستور ایست در گلوی بلندگوی خودروی پلیس، مظنونان پراید سوار عکس العمل متفاوتی داشتند و با فشردن پدال گاز به قصد فرار، از صحنه گریختند. این عمل شرورانه، منجر به عکس العمل پلیس شد و عملیات تعقیب و گریز در این خیابان آغاز شد.

با اصرار متهمان به فرار، مأموران با استفاده از قانون به کارگیری سلاح دست به اسلحه بردند و پس از چند نوبت تیراندازی هوایی خودروی متهمان را وادار به توقف کردند. در این هنگام راننده خودرو با استفاده از تاریکی هوا از صحنه گریخت و دیگر سرنشین خودرو که نوجوانی شانزده ساله بود دستگیر شد. تحقیقات نشان داد که این نوجوان از عوامل باند گوشی قاپ هاست.

عملیات در یوسف زاده

با توجه به گسترده بودن سرقت ها که به گفته سردار تقوی، فرمانده انتظامی خراسان رضوی این پرونده 300شاکی دارد، حضور چند متهم دیگر در پرونده نیز متصور بود. با توجه به اعترافات متهمان و انجام ردزنی های گسترده، یک پاتوق شرارت در خیابان شهید یوسف زاده واقع در منطقه خواجه ربیع شناسایی شد.

مأموران با اعلام موضوع به مقام قضایی و دریافت دستور لازم، بازرسی از این مخفیگاه را آغاز کردند. این عملیات با دستگیری یک متهم بیست ویک ساله و کشف 10بسته کوچک حشیش همراه بود.

خودمراقبتی سد راه سارقان

فرمانده انتظامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه تحقیقات برای دستگیری متهمان فراری این پرونده آغاز شده است، بیان کرد: متهمان این پرونده علاوه بر سرقت های سریالی گوشی تلفن همراه، در رسیدگی به پرونده دیگری نیز از سوی پلیس آگاهی تحت تعقیب هستند.

سردار محمدکاظم تقوی، یک بار دیگر بر توجه شهروندان به امنیتشان هشدار داد و گفت: پلیس برای تأمین امنیت از هیچ اقدام قانونی دریغ نمی کند، اما بدون توجه شهروندان به مقوله خودمراقبتی که سدی بزرگ مقابل سارقان است، نمی توان به امنیتی پایدار رسید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟