به گزارش رکنا، اسکیمر دستگاهی کوچک است که افراد کلاهبردار در کنار کارت‌خوان‌های فروشگاهی و یا مکان‌های دیگر قرار می‌دهند و با کشیدن کارت‌های عابربانک، اطلاعات آنها را کپی کرده و از حساب آنها برداشت می‌کنند.

بانکداری الکترونیک به‌ صورت تقریبی از نیمه نخست دهه هشتاد در کشور کلید خورد و روند رشد و توسعه آن با چنان سرعت و شتابی خیره‌کننده همراه شد که شاید کمتر کسی گمان می‌کرد این فناوری با چنین استقبال، توجه و توسعه‌ای همراه شود با رشد و توسعه بانکداری الکترونیک، استقبال از کارت‌های بانکی به میزان قابل توجهی افزایش به گونه‌ای که براساس برخی آمار و گزارشات الان به صورت میانگین برای هر ایرانی ۵ کارت بانکی صادر شده است.

به موازات رشد و افزایش تعداد کارت‌های بانکی، کارت‌خوان‌های مستقر در فروشگاه‌ها و واحد‌های صنفی افزایش یافت و حال طی یکی دو سال اخیر نیز پیشرفت‌ها در این حوزه به جایی رسیده که خیلی‌ها حتی کارت‌خوان‌های جیبی هم دارند.

قبل‌ترها کلاهبرداران با ارسال پیامک و حتی تماس با افراد برای کلاهبردی و برداشت غیرمجاز از حساب‌، آنها را به پای دستگاه‌های خودپرداز می‌کشاندند، روشی که اوایل قربانی‌های زیادی داشت اما رفته رفته به واسطه اطلاع‌رسانی‌های مختلف و نشان دادن برخی از این مالباختگان و اطلاع‌رسانی در مورد نحوه این کلاهبرداری‌ دست کلاهبرداران بسته شد.

هرچه زمان جلوتر می‌رود، شگردهای کلاهبردارها هم به روز می‌شود، اگر در گذشته می‌ترسیدیم دزدی جیب مان را در اتوبوس با یک دعوای ساختگی نزند حال روش‌های دزدی روز به روز نوتر و کلاهبرداران، نه تنها مالباختگان بلکه حتی روش‌های قدیمی را هم دور می‌زنند.

یک شهروند سنندجی که یک راننده آژانس به روش اسکیمر از حسابش به صورت غیرمجاز برداشت کرده بود موضوع را به مورد شکایت قرار می دهد.

موضوع به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا استان کردستان قرار می گیرد که طی یک کار اطلاعاتی دقیق یک باند فعال شناسایی، 5 دستگاه اسکیمر کشف و چهار نفر در داخل و خارج از استان دستگیر شدند.

رئیس پلیس فتا استان کردستان می‌گوید: در این شیوه کلاهبرداری، سارقان با نصب قطعه‌ای سخت افزاری به نام اسکیمر کنار دستگاه‌های کارت‌خوان، اطلاعات مهم کارت بانکی افراد را کپی و از حساب اشخاص برداشت می‌کنند.

مهدی دانش‌پور تصریح کرد: فرد کلاهبردار با استفاده از کارت جعل شده به سادگی می‌تواند از دستگاه عابربانک تا سقف روزانه از حساب برداشت یا با مراجعه به مراکز فروشگاهی بدون سقف از کارت جعلی خرید کند.

وی اذعان داشت: اسکیمر دستگاهی است که قابلیت کپی کردن اطلاعات کارت‌های اعتباری بانکی را دارد.

به گفته دانش‌پور، هنگامی که خریدار کارت بانکی را برای خرید در اختیار فروشنده قرار می‌دهد، فروشنده ابتدا با کشیدن کارت در این دستگاه می‌تواند همه اطلاعات کارت را کپی کند.

وی خاطرنشان کرد: کلاهبردار می‌تواند این اطلاعات را روی یک کارت خام کپی کند و با استفاده از کارت جعلی به سادگی به دستگاه عابربانک مراجعه کرده و برداشت‌های غیرمجاز داشته باشد.

دانش‌پور ادامه داد: در کنار کارت‌خوان‌های فروشگاهی امکان اسکیمر را نصب می‌کنند طی سال‌های اخیر نمونه از این کلاهبرداری در کلان‌شهرها اتفاق افتاده بود که الان هم پایش به کردستان باز شد.

رئیس پلیس فتا استان کردستان با هشدار به شهروندان در خصوص اعلام رمز کارت در حضور دیگران و یا به فروشندگان، گفت: شهروندان باید بدانند که اعلام رمز کارت به فروشنده می‌تواند عواقب این چنینی در پی داشته باشد.

وی افزود: سودجویان اسکیمر را جایی نصب می‌کنند که قابل روئیت نیست.

دانش‌پور گفت: اشخاصی به دلیل فعال نبودن پیامک بانکی تا 10 میلیون تومان از حساب آنها برداشت شده ولی تا زمانی که به بانک مراجعه نکرده‌اند متوجه برداشت نشده‌اند.

وی افزود: البته کلاهبرداری با استفاده از اسکیمر در کلان‌شهرهای کشور وجود داشت، اما در استان کردستان تا چند روز اخیرمدت پیش هیچ موردی مشاهده نشد.

وی عنوان کرد: با یک اقدام به موقع این باند را که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده بودند شناسایی، 5 دستگاه اسکیمر از آنها کشف و چهار نفر هم دستگیر شدند.

دانش‌پور یادآوری کرد: تعداد دقیق شکات از این روش غیرمجاز فعلا مشخص نیست.

و اما هوشیار باشیم...

فروش کالاهای زیرقیمت برای جذب مشتری ملاک نیست گاها افرادی با این روش دنبال اطلاعات بانکی هستند کارت را در دستگاه اسکیمر می‌کشند و در یک فرصت روی کارت خام مغناطیسی پیاده می‌کنند و حساب‌ها را خالی می‌کنند.

برای اینکه شناسایی هم نشوند از هر ترفندی از گذاشتن کلاه گیس و ماکس گرفته تا سوءاستفاده از پلاک خودروهای دزدی و غیره استفاده می‌کنند.

گاها افراد کلاهبردار کارت بانکی افراد معتاد را می‌خرند و وجه برداشتی غیرمجاز را به این حساب‌ها واریز می‌کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟