به گزارش رکنا ، بسیاری از اعضای ترکیه‌ای داعش یا در جنگ و یا در عملیات تروریستی انتحاری کشته شده‌اند، اما تعدادی از آن‌ها نیز در زندان‌های عراق٬ سوریه و ترکیه محبوس هستند.

پیش‌بینی مقامات امنیتی ترکیه حاکی از آن است که از آغاز بحران سوریه تاکنون ۲ هزار نفر از شهروندان ترکیه به داعش پیوسته‌اند. صد‌ها نفر از این افراد در سوریه و در درگیری‌های مختلف کشته شده‌اند و سیصد نفر از آنان نیز در ترکیه و در فاصله سالیان ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ کشته شده‌اند. همچنین صد‌ها نفر از آنان در سوریه و عراق زندانی هستند.

فرجام ۲ هزار عضو ترکیه‌ای داعش

در این گزارش به زندگی یک زوج اسلام‌گرای ترکیه‌ای به نام سهیلا و لطفی پرداخته شده و زندگی فرزندان آن‌ها مورد توجه قرار گرفته است. چند سال پیش٬ سهیلا و لطفی در خانه کوچکشان در استانبول٬ منتظر بودند تا چهار دختر و یک پسر آن‌ها همراه با عروس و داماد‌ها و نوه‌ها برای ضیافت شام به دیدارشان بیایند. اما هیچکدام از آن‌ها نیامده و به هیچ تلفنی هم پاسخ داده نشد.

لطفی خیلی زود فهمید که تمام فرزندان او با یک اتوبوس راه جنوب را در پیش گرفته و به سوریه رفته‌اند. پس از دو سال٬ یکی از دختران توانست با مادر خود تماس بگیرد. مشخص شد که ۲ تن از دختران در عراق زندانی هستند٬ یکی از دختران پس از وضع حمل جان خود را از دست داده٬ یکی از آن‌ها در سوریه زندانی است و از سرنوشت پسرشان یاسین٬ اطلاعی در دست نیست.

لطفی پدر یاسین اعلام کرده که فرزندان او با یک شیب تدریجی و آهسته آهسته به سمت اعتقادات رادیکالی و تکفیری گرایش پیدا کرده‌اند.

حالا مسئولین امنیتی ترکیه به دنبال این هستند که با در نظر گرفتن احتمال فرار یا بازگشت شهروندان ترکیه‌ای به داعش پیوسته٬ با اقدامات احتمالی خودسرانه آن‌ها مقابله کنند. سازمان دولتی مسئول امور دینی ترکیه به منظور هدایت افرادی که به داعش پیوسته‌اند٬ ۷۰ تن از روحانیون تحت امر خود را با آموزش‌های ویژه به عنوان مشاور در اختیار دستگاه قضا و نهاد‌های امنیتی گذاشته‌اند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟