حجم ویدیو: 7.07M | مدت زمان ویدیو: 00:01:06

به گزارش خبرنگار رکنا،  موضوع از آنجا آغاز شد که در اجلاس شورای عالی استانها که ماه گذشته برگزار شد فردی به نام محمد قانبیلی به عنوان سخنران پیش از دستور در جلسه اظهاراتی درباره وضعیت مالی و اداری شورای عالی استان ها مطرح کرد. "محمد قانبیلی" نماینده شوراهای استان تهران در شورای عالی استان ها است.

وی عضو شورای اسلامی یکی از روستاهای شهرستان پردیس است و بر خلاف اعضای شورای شهر تهران و شهرهای بزرگ که با آرای چند صدهزارتایی و حتی با بیش از یک میلیون رای به شوراها راه پیدا کرده اند، در برخی روستاهای گمنام راهیابی به شورای اسلامی روستا عمدتا با آرایی در حد 200 تا 300 رای انجام می شود که محمد قانبیلی نیز جزو همین رای آورندگان با رای اندک بوده است.

بنابر این گزارش هفته های گذشته ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که اظهارات وی بعد از پایان نطق پیش وی از دستور را منعکس می‌کرد. پس از انتقاد محمد قانبیلی از شرایط مالی و اداری شورای عالی استانها جمعی از اعضای حاضر در جلسه شورای عالی استانها به او یادآور شدند که خود او مبلغی حدود 18 میلیون تومان فقط بابت هزینه ایاب و ذهاب دریافت کرده است و این غیر از هزینه چند میلیونی‌ای است که هر ماه بابت شرکت در جلسات شورای عالی، اسکان در تهران و رفت و آمد میان محل زندگی و شهر تهران به وی و سایر اعضای شورای عالی استانها پرداخت می شود.

با توجه به اینکه مبلغ 18 میلیون تومان آن هم فقط بابت هزینه ایاب و ذهاب برای شرکت در جلساتی خارج از شورای عالی استانها رقمی چشمگیر و قابل توجه بود این موضوع مورد توجه خبرنگاران حاضر در جلسه قرار گرفت از این رو خبرنگاران در اولین فرصت در راهروی ساختمان قدیم مجلس برای یافتن پاسخ سوالات خود به سراغ قانبیلی رفتند .

در ویدیویی که از گفتگوی خبرنگاران با وی منتشر شده است محمد قانبیلی در حضور خبرنگاران مسائلی را مطرح می کند که بازتاب وسیعی در شبکه های اجتماعی داشت و حتی رسانه های خارجی و شبکه های تلویزیونی خارج از کشور نیز به این مسئله پرداختند.

قانبیلی به خبرنگاران گفت: من برای رسیدن به جلسات باید از وسایل نقلیه "سریع السیر" استفاده کنم و مبلغ 18 میلیون تومان بابت حق ایاب و ذهاب من برای شرکت در جلسات متعدد پرداخت می شود .

ولی در ادامه خطاب به خبرنگاران با لحنی عجیب و عصبانی ادامه داد: چنین مبالغی در زندگی من تاثیری ندارد و به اصرار از خبرنگاران خواست تا تصویر چک بانکی وی به مبلغ 65 میلیارد ریال را مشاهده کنند!

وی گفت: این چک را بابت معامله یک قطعه زمین دریافت کرده ام و مبالغ اندک برای من پولی نیست.

در حالیکه این رفتار عجیب وی و رقم بالای چک ذهن خبرنگاران را به خود مشغول کرده بود قانبیلی در اظهار نظر عجیب تر دیگری گفت: "شغل من آشغال جمع کن است." که به نظر می رسد بیشتر برای طفره رفتن از بیان شغل واقعی و منبع درآمد خود این مطلب را بیان کرد.

ساعاتی بعد این رفتار وی بازتاب گسترده ای در رسانه ها پیدا کرد که برخی منابع خبری به اشتباه وی را نماینده مجلس معرفی کردند در حالیکه او عضو شورای اسلامی یک روستای کوچک در اطراف شهرستان پردیس است و طبق پیگیری های خبرنگار رکنا، محمد قانبیلی با آرای اندک به این شورا راه یافته و سپس به نمایندگی از شوراهای استان تهران به عضویت عالی استانها درآمده است.

از این رو به نظر نمی رسید فردی با تعداد آرای اندک بخواهد با اصحاب رسانه با لحنی تند چنین رفتاری از خود نشان دهد و توانمندی مالی خود را در شرایطی که اغلب مردم درگیر مشکلات اقتصادی هستند نشان دهد و ابهامات چالش برانگیزی برای مخاطبان رسانه ها ایجاد کند.

نکته دیگر اینکه محمد قانبیلی ادعا می کند اغلب حق الزحمه هایی که دریافت کرده برای شرکت ایشان در شورای نظارت کشور بوده است در حالیکه طبق پیگیری های مکرر خبرنگار رکنا به این نتیجه رسیدیم که چنین نهادی با این عنوان وجود خارجی ندارد و عنوان صحیح آن شورای نظارت بر سازمان های مردم نهاد کشور است.

بنابراین گزارش پس از اظهارات جنجالی وی ، اعضای شورای عالی استانها با رای گیری مجدد عضویت قانبیلی را در شورای نظارت بر سازمان های مردم نهاد لغو و نماینده شوراهای استان البرز را جایگزین وی کردند.

اگر چه به نظر می رسید این کاهش مسئولیت های وی قدری از حاشیه های او در گفتگو با خبرنگاران بکاهد اما محمد قانبیلی در گفتگو با رادیو تهران نیز باز هم از دادن پاسخ شفاف به این حاشیه ها طفره رفت و شغل خود را آشغال جمع کن معرفی کرد. این در حالی است که بروز چنین رفتارهای ناپسندی باعث فراگیر شدن جو بدبینی نسبت به برخی از مسئولان به ویژه اعضای شوراها در کشور می شود.

گفتگوی قانبیلی در رادیو تهران در خصوص بازتاب وسیع رسانه‌ای اظهارات وی و درباره حاشیه اخیری که رخ داده بود نه تنها ثمربخش نبود و ابهامات ذهنی درباره شغل ایشان را حل نکرد بلکه از سوی مخاطبانی چون برخی استادان دانشگاه رفتار ناپسند وی مورد نقد و تحلیل قرار گرفت.

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در این برنامه رادیویی گفت: هر کسی سطح زندگیش در حوزه مالی بخواهد از عامه مردم بیشتر باشد، این فرد لیاقت داشتن مسئولیت شغلی در جمهوری اسلامی را ندارد چون آسیبی که این فرد به نظام می زند از آسیب صد موشک کروز که به تهران برخورد کند بدتر است! زیرا اگر صد موشک کروز آمریکا به تهران اصابت کند مردم مقاومت می کنند ولی اگر بچه یک مسئول که مافوق قانون عمل کند دل همه مردم نسبت به جمهوری اسلامی چرکین و کدر می شود و خطر این مسئول از خطر آمریکا برای نظام بیشتر است.

وی ادامه داد هر وقت آمریکا قصد لطمه به نظام را داشته ما قوی تر شده و مردم یکی شده اند ولی این اتفاقات مثل ویروس هر کاری می خواهند می کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟