به گزارش گروه حوادث رکنا ، اوایل سال 90 زن جوانی به نام اقدس در خانه اش در کهریزک از سوی شوهر 40 ساله اش به نام محمد کشته شد. پلیس به ردیابی محمد که بعد از جنایت خانوادگی گریخته بود پرداخت و وی را بازداشت کرد. این مرد به قتل همسرش با ضربات چاقو اعتراف کرد و در حالی که پدر و مادر اقدس درخواست قصاص را مطرح کرده بودند وی پای میز محاکمه ایستاد .

این در حالی بود که قیم دو دختر قربانی که در آن زمان ۷ و ۱۴ ساله بودند نیز برای محمد حکم قصاص خواسته بود. محمد به قصاص محکوم و این حکم در دیوان عالی کشور تایید شد اما اولیای دم که توان پرداخت تفاضل دیه را نداشتند این بار اعلام کردند با دریافت دیه ۳۰۰ میلیونی حاضرند از قصاص گذشت کنند.

محمد این شرط را پذیرفت اما توانست فقط مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان را فراهم کند. ناتوانی محمد در پرداخت دیه از یک سو و عدم پیگیری اولیای از سوی دیگر موجب شد تا محمد ۸ سال در زندان بلاتکلیف بماند . وی طی نامه‌ای از قضات دادگاه کمک خواست و خواست تا طبق ماده ۴۲۹ قانون مجازات اسلامی جدید تکلیف او روشن شود.

به این ترتیب وی دیروز در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی قربانزاده و با حضور یک مستشار پای میز محاکمه ایستاد. در این جلسه محمد گفت: من اعتیاد داشتم به همین خاطر بیکار شده بودم و نمی‌توانستم خرج همسر و دو فرزندم را بدهم . همسرم به دادگاه رفته و درخواست طلاق داده بود. وقتی به این ماجرا پی بردم عصبانی شدم و در اوج خشم او را با ضربات چاقو کشتم. فرزندانم حالا 15 و ۲۲ ساله هستند آنها وقتی به سن قانونی رسیدند اعلام کردند حاضرند با دریافت دیه گذشت کنند اما من توان پرداخت دیه ۳۰۰ میلیونی را ندارم. در ۸ سالی که در زندانم هیچ کدام از اولیای دم و فرزندانم به ملاقاتم م نیامده اند. در این سال ها بلاتکلیف در زندان مانده ام و از این وضعیت خسته شده ام. به همین خاطر از قضات تقاضا دارم تا تکلیفم را روشن کنند.
در پایان جلسه رئیس دادگاه به متهم و وکیل اولیای دم مهلت ۱۸ ماهه داد تا در این مدت با هم درباره دریافت دیه و اعلام گذشت یا درخواست قصاص توافق کنند.در صورتی که در این مدت اولیای دم بار دیگر پیگیر پرونده نشوند محمد طبق ماده 429 قانون مجازات اسلامی جدید با سپرده وثیقه از زندان آزاد می شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟