حجم ویدیو: 42.59M | مدت زمان ویدیو: 00:06:38

به گزاش گروه حوادث رکنا، چندی قبل زن جوانی که در کار پرستار خانگی فعالیت داشت به دنبال کار بود که در سایت شیپور با یک آگهی درخواست کار روبرو شد که مرد جوانی برای پسرش یک پرستار درخواست کرده بود.

زن جویای کار با توجه به اینکه مرد فریبکار از طریق یک شرکت خدماتی درخواست کارش را تعیین کرده بود به این درخواست کار اعتماد کرد و با مرد جوان تماس گرفت.

مرد فریبکار ادعا کرد که راننده کامیون است و چون مدت زیادی در تهران نیست و بخاطر جدایی از همسرش، تصمیم گرفته تا در زمان نبودنش یک پرستار از پسر 3 ساله‌اش مراقبت کند.

زن جوان با اعتماد به حرفهای مد جوان از شهرهای شمالی کشور به تهران آمد و به محل قرار با مرد جوان رفت و در این صحنه این مرد ادعا کرد که پسرش در بیمارستان امام خمینی (ره) بستری است و پس از ترخیص شدن می‌توانند به خانه 70 متری‌اش در مرکز تهران بروند.

پرستار دزدی فریبکار

در ادامه زن جوان سوار بر خودروی مرد فریبکار به جلوی در بیمارستان رفتند و زمانیکه پرستار بچه از خودرو پیاده شد مرد جوان که علی نام دارد یک کارت پرستار در اختیار زن جوان قرار داد و ادعا کرد که این کارت پرستار قبلی فرزندش است که داخل بیمارستان حضور دارد.

مرد جوان در این صحنه با توجه به اعتمادسازی که کرده بود از زن جوان خواست تا پولی در اختیارش قرار دهد تا با پرستار قبلی تسویه کند و سپس با چرب زبانی ادعا کرد که همه وسایل و کیف زن جوان را به داخل بیمارستان می‌آورد.

زن جوان که به حرفهای این مرد اعتماد کرده بود 200 هزار تومان در اختیار وی قرار داد و همه کیف و وسایلش را داخل خودرو گذاشت تا مرد جوان آنها را به داخل بیمارستان بیاورد.

پرستار خانگی وقتی به داخل بیمارستان رفت هر چه به دنبال پسر کوچولو گشت بی‌فایده بود و وقتی به اطلاعات بیمارستان مراجعه کرد مشخص شد هیچ بچه‌ای با مشخصات مرد جوان در بیمارستان بستری نیست.

صحنه مرموزی بود که زن جوان از بیمارستان خارج شد تا به دنبال مرد جوان برود اما هیچ اثری از این مرد نبود و همین کافی بود راز سرقت فریبکارانه مرد جوان فاش شود.

تحقیقات پلیسی

سرهنگ کیوان ظهیری، رئیس پلیس پیشگیری پایتخت از اقدامات مجرمانه متهم این پرونده پرده برداشت و گفت:‌ متهم برای این کلاهبرداری‌ها از قشر زنانی سوءاستفاده کرده است که در شرکت‌های کاریابی نام خود را به عنوان پرستار و مراقب کودک ثبت کرده بودند.

وی افزود: متهم برای اینکه بتواند اطمینان آنها را کسب کند با انواع ترفند‌ها خودش را فردی متشخص نشان می‌داد و در ادامه خانمی ‌را که با وی برای مراقبت از کودکش قرار گذاشته بود به بیمارستانی در غرب تهران می‌برد و از طعمه خود درخواست می‌کرد که نزد فرزندش در بخش بستری کودکان برود.

رئیس پلیس پیشگیری پایتخت در ادامه گفت: متهم برای اینکه شکات شک نکنند به آنها کارت ملی و یک کارت عابربانک که برای مالباخته دیگری بود را تحویل می‌داد و می‌گفت پرستار پیشین فرزندش بالای سر تخت در بخش کودکان است و باید با او تسویه حساب کند.

وی ادامه داد: به این صورت، پس از جلب اعتماد مالباختگان، مرد کلاهبرداراز مالباخته می‌خواست بچه را از پرستار قبلی تحویل بگیرد اما وقتی مالباخته می‌خواست به سراغ کودک برود وی از مالباخته که مسلما وسایلش را نیز با خود به همراه داشت، تقاضا می کرد که اموالش را همان جا داخل ماشین بگذارد، چراکه قرار است بچه را نیز به خانه ببرند و از طرفی اجازه ندارند گوشی موبایل را به بخش کودکان ببرند.

وی تصریح کرد: از آنجایی که شرکت کاریابی شماره تماس متهم را در اختیارپرستاران قرار می‌داد، این افراد به متهم اطمینان می کردند و به حرف وی نیز گوش می‌دادند و وقتی برای تحویل گرفتن بچه از پرستار قبلی به بیمارستان پا می گذاشتند تازه متوجه می‌شدند که متهم چه کلاهی سرشان گذاشته است.

وی با اشاره به دستگیری متهم توسط تیم عملیات کلانتری 137 نصر توضیح داد: با توجه به حساسیت موضوع، ماموران سریعا وارد عمل شدند و از آنجایی که در روز هشتم بهمن ماه به کلانتری سه پرونده در این زمینه ارجاع شده بود با انجام اقدامات و عملیات فنی ویژه، او را که هیچ گونه رد پایی از خود به جا نمی گذاشت زمینگیر و دستگیر کردند.

وی در ادامه گفت: براساس ادعای متهم، وی یک و نیم سال تبهکاری‌های خود را انجام داده است که انتظار می‌رود شکات او بیشتر از این تعداد باشند و خیلی از آنها برای شکایت به دلیل ترس از آبرو اقدام نکرده اند چراکه متهم گوشی و انواع مدارک هویتی شکات را به سرقت می برد و بعد از آن با شکات تماس برقرار می کرد و برای مثال عنوان می کرد در صورت شکایت مدارک هویتی آنها را خواهد فروخت و یا تصاویر خصوصی شان را در فضای مجازی پخش خواهد کرد.

سرهنگ ظهیری با یادآوری این نکته که تا به الان 54 نفر شاکی برای متهم شناسایی شده است، اعلام کرد:‌ از شهروندان درخواست می‌شود به هیچ فرد غریبه‌ای، تحت هر عنوانی و هر چند که ظاهر متشخص و آراسته‌ای داشته باشند اطمینان نکنند تا هدف سارقان و کلاهبرداران اینچنینی قرار نگیرند.

همچنین،‌ رئیس پلیس پیشگیری پایتخت از خانم‌هایی که به این شکل تحت کلاهبرداری قرار گرفته‌اند درخواست کرد برای طرح شکایت به کلانتری 137 نصر مراجعه کنند و مطمئن باشند که شکایت‌شان نزد پلیس محفوظ خواهد.

گفتگو با سارق فریبکار

علی 35 ساله که برای اولین بار دست به تبهکاری زده تنها نگرانی‌اش فرزندانش است و ادعا می‌کند بخاطر بی‌پولی و بدهکاری دست به این کار زده است.

سابقه‌داری؟

نه، اولین بار است که دستگیر شدم.

ازدواج کردی؟

بله، 2 فرزند 3 و 6 ساله دارم.

شغل؟

مسافرکش.

در گذشته کار دیگری هم انجام دادی؟

نه، از همان ابتدا مسافرکشی می‌کردم.

الان به چه جرمی دستگیر شدی؟

کلاهبرداری.

شیوه و شگرد؟

از طریق فضای مجازی درخواست آگهی برای پرستار فرزندم دادم و بعد از شناسایی طعمه‌هایم آنها را به بهانه اینکه فرزندم داخل بیمارستان است به جلوی در بیمارستان می‌بردم و سپس مدارک سرقتی طعمه‌ قبلی را در اختیارش قرار می‌دادم و ادعا می‌کردم به داخل بیمارستان بروند و مدارک آنها را تحویل دهند و خودشان مسئولیت فرزندم را به عهده بگیرند که پس از رفتن آنها، کیف و وسایل‌شان را سرقت می‌کردم.

پول‌ها را چطور از آنها می‌گرفتی؟

به بهانه اینکه می‌خواهم با پرستار قبلی تسویه حساب کنم از آنها پول می‌گرفتم و سپس با گرفتن کارت بانکی‌شان ادعا می‌کردم پول را به حسابشان واریز می‌کنم که در این مرحله به بهانه اینکه کیف و وسایلشان را خودم به داخل بیمارستان می‌آورم از آنها می‌خواستم که به وسایلشان دست نزنند.

آنقدر راحت به تو پول می‌دادند؟

بله، چون خیلی زود به من اعتماد کرده بودند.

چند نفر را هدف قرار دادی؟

30 نفر.

چرا این کارها را می‌کردی؟

بخاطر بی‌پولی که پشیمانم.

چرا گریه می‌کنی؟

نگران بچه‌هایم هستم.

فکر می‌کردی دستگیر شوی؟

بله.

چرا اینکار را کردی؟

به پول نیاز داشتم و به هرکسی هم می‌گفتم پول قرض نمی‌داد.

چقدر پول به دست آوردی؟

نزدیک به 10 میلیون تومان.

همه پول‌ها را هزینه زندگی‌ات کردی؟

نه، بدهکار بودم و بخشی از بدهکاری‌ام را پرداخت کردم.

چقدر بدهکار هستی؟

16 میلیون تومان.

ارزششو داشت؟

نه، ولی مجبور بودم.

چطور این نقشه به ذهنت رسید؟

نمی‌دانم.

شیوه جدیدی برای کلاهبرداری پیدا کردی؟

وقتی بی‌پول باشی هر فکری به ذهنت می‌رسد تا بتوانی خودت را نجات دهی.

کی دستگیر شدی؟

6 روز قبل داخل خانه بودم که دستگیر شدم.

فرزندانت صحنه دستگیری‌ات را دیدند؟

نه، جلوی در بودم که دستگیر شدم.

اعتیاد داری؟

نه، سیگار هم نمی‌کشم.

حرف آخر؟

پشیمانم.

بنا به این گزارش، این متهم که طعمه‌های زیادی را در سراسر کشور هدف سرقت‌های فریبکارانه‌اش قرار داده برای تحقیقات بیشتر در اختیار ماموران کلانتری 137 نصر قرار دارد.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟