به گزارش رکنا، این حادثه Incident براساس منابع محلی صبح امروز یکشنبه در محدوده غار اسپهبد خورشید رخ داد و امدادگران هلال احمر شهرستان سوادکوه به محل اعزام شدند .

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان سوادکوه در این باره گفت: پس از تماس مردمی مبنی بر حادثه سقوط Fall حفاران در غار اسپهبد خورشید ، نیروهای امدادگر به محل اعزام شدند .

وحید متانی افزود : 2 جوان 30 ساله که به عمق حدود 15 متری غار سقوط کردند با حضور تیم امداد کوهستان از این چاه خارج شدند .

وی ادامه داد : یکی از مصدومان از ناحیه گردن و یکی دیگر نیز از ناحیه کتف دچار آسیب دیدگی شد که توسط ماموران اورژانس به بیمارستان شهدای زیراب منتقل شدند .

طاق طبیعی اسپهبد خورشید با دهانه ای به طول 85 متر با بقایای قلعه ای کهن در ارتفاعات خطیرکوه در حاشیه شرقی جاده سوادکوه واقع شده است که در دو سوی دهانه داخلی این اثر طبیعی سازه هایی مطبق از کف تا زیر طاق با کاربری فضاهای مسکونی و تدافعی شامل پلکان ، حوض، انبار و آب انبار، از جنس لاشه سنگ و ملات آهک و گچ بنا شده است.

ورودی این طاق و غار که در سال 1335 توسط عده ای از غارشناسان ایرانی کشف شد با سنگ و ساروج چیده شده و تا مدخل آن ادامه دارد ، حکایتگر سابقه ساخت این بنا در دوره ساسانیان است.

به دلیل سوابق تاریخی ،معماری بی نظیر و نقش بی نظیر در رخدادهای تاریخی در سال 1381 به شماره 7839 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید .اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟