ماجرای این معمای جنایی نهم آبان گذشته در منطقه پنجراه مشهد زمانی کلید خورد که یکی از کارگران انبار ضایعاتی در کاروانسرای قدیمی را به صدا درآورد. در این هنگام «کرامت» شاگرد سرکش یکی از جمع کنندگان ضایعات در حالی که تشکی را زیر بغل گرفته بود، در کاروان سرا را گشود. این مرد معتاد که از مدتی قبل با صاحبکارش اختلاف داشت و به همین دلیل نزد پیرمرد نگهبان کار می کرد، در پاسخ به سوال کارگر انبار ضایعاتی که پرسید «علی- م» (پیرمرد 81 ساله نگهبان) کجاست؟ گفت: «داخل خوابیده است!» و با گفتن این جمله از در کاروان سرای قدیمی خارج شد و رفت!

کارگر انبار در جست و جوی نگهبان به داخل اتاق رفت اما با صحنه وحشتناکی روبه رو شد. پیرمرد نگهبان در حالی که یک رشته روسری به دور گردنش پیچانده شده بود، به قتل رسیده بود! بدین ترتیب با گزارش ماجرا به پلیس 110، نیروهای انتظامی به محدوده پنجراه مشهد عزیمت کردند، جایی که مسافرخانه ای در طبقه بالای کاروان سرا به چشم می خورد و خودروهای مسافران نیز در محوطه بزرگ این کاروان سرا پارک شده بود.

آنان با تایید خبر قتل پیرمرد، مراتب را به قاضی ویژه قتل عمد مشهد اطلاع دادند و این گونه با حضور قاضی کاظم میرزایی و کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی در محل وقوع حادثه، تحقیقات در حالی آغاز شد که سرنخ های این معمای جنایی به سوی مرد معتاد کارتن خواب (کرامت) کشیده شد. بررسی های مقدماتی قاضی شعبه 211 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد نشان می داد؛ کرامت از حدود دو ماه گذشته در حالی که با «یوسف» صاحبکار قبلی خود دچار اختلاف شده، نزد پیرمرد کار می کرد اما یک ماه قبل 300 هزار تومان پول پیرمرد را به سرقت برد. فرزندان پیرمرد نگهبان که مچ او را گرفته و دزد پول های پدرشان را شناخته بودند، از مرد کارتن خواب خواستند مبلغ سرقتی را به پدرشان بازگرداند.

او که مدعی بود پول ها را خرج کرده است، گفت: با جمع آوری ضایعات، ماهانه مبلغی را می پردازم تا 300 هزار تومان تمام شود! از سوی دیگر به هم ریختگی اتاق پیرمرد و وجود گاو صندوق در محل حکایت از آن داشت که عامل یا عاملان جنایت، در پی سرقت بوده اند! ادامه تحقیقات نشان داد: روز قبل از قتل، یکی از فرزندان مقتول وارد کاروان سرا شده اما کرامت (مرد معتاد مظنون) که او را نمی شناخته، با وی درگیر شده تا این که مشاجره آن ها با دخالت پیرمرد نگهبان خاتمه یافته است. آن روز پیرمرد به منزل پسرش رفت ولی حدود ساعت یک بامداد دوباره به کاروان سرا بازگشت تا از اموال و ضایعات حفاظت کند. ولی صبح، خبر قتل او در محل پیچید و همکارانش را در بهت فرو برد.

بنابراین گزارش، با توجه به ادله و شواهد موجود و انجام تحقیقات میدانی، قاضی میرزایی دستور دستگیری معتاد 42 ساله را صادر کرد و بدین ترتیب گروه ویژه ای از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی با ردیابی های اطلاعاتی و در کمتر از یک ساعت موفق شدند این مرد کارتن خواب را با موهای بلند و ژولیده در ابتدای خیابان سرخس شناسایی و دستگیر کنند. این مرد که در شعبه 211 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد مقابل قاضی ویژه قتل عمد قرار گرفته بود، در حالی ارتکاب قتل را انکار کرد که در پاسخ به سوالات مقام قضایی دچار تناقض گویی های آشکاری شده بود! او در اظهارات خود گفت: من تا پاسی از شب در انبار ضایعاتی بودم. بعد از آن رفتم و صبح زمانی که بازگشتم دیدم چند نفر از ضایعات فروشان پشت در مانده اند! یکی از کارگران در را باز کرد که من داخل رفتم و با برداشتن تشک هایم بیرون آمدم! و ...

این متهم 42 ساله با صدور قرار قانونی از سوی قاضی میرزایی در اختیار کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی قرار گرفت تا بررسی های بیشتری درباره ادعاهای وی انجام شود.

اگرچه تناقض گویی های مظنون به قتل، وی را در معرض اتهام قرار داده بود اما او همچنان ادعا می کرد آن شب یکی دیگر از افرادی که به نگهبان 81ساله ضایعات می فروخت، در کاروان سرا و کنار نگهبان (مقتول) خوابیده بود!

به همین دلیل، بلافاصله قاضی میرزایی دستور دستگیری متهم 50ساله را در حالی صادر کرد که بررسی های غیرمحسوس کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی نشان می داد متهم تحت تعقیب از کارتن خواب های ضایعات فروشی است که به دلیل نداشتن جا و مکان، برخی شب ها را نزد پیرمرد نگهبان و در اتاق سرایداری کاروان سرا می خوابید!

از سوی دیگر، وضعیت وخیم این متهم به خاطر اعتیاد شدید به شیشه، یکی از انگیزه هایی بود که امکان وقوع جرم توسط وی را متصور می ساخت.

بنابراین گزارش، کارآگاهان پلیس آگاهی در حالی به ردزنی این معتاد 50ساله پرداختند که وی نیز از روز وقوع جنایت متواری شده بود، در نهایت پس از انجام یک سری تحقیقات گسترده و با کمک نیروهای پلیس مشهد، متهم مذکور عصر روز گذشته در منطقه قلعه ساختمان شناسایی و دستگیر شد.

بدین ترتیب، با تکمیل پازل این جنایت در کاروان سرای قدیمی، تحقیقات و بازجویی از وی درباره چگونگی وقوع این حادثه با دستور قاضی میرزایی آغاز شد.

متهم روز گذشته با انکار دخالت در ماجرای قتل گفت: من طبقه بالای کاروان سرا ودر یک اتاق دیگر می‌خوابیدم.

روز حادثه نیز وقتی من از کاروان سرا بیرون آمدم پیر مرد نگهبان زنده بود.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

سیدخلیل سجادپور

آیا این خبر مفید بود؟