گاهی اوقات افراد با خوردن خوراکی‌های بسیار خنک همانند بستنی احساس می‌کنند که پیشانی آن‌ها به شدت منجمد شده و دردناک می‌شود. این در حالی است که این احساس برای تمامی افراد یکسان نبوده و حتی با مصرف زیاد این گونه از خوراکی‌های منجمد، ذره‌ای درد احساس نمی‌کنند. در حالی که این موضوع همچون معمای حل نشده برای دانشمندان باقی مانده است، اما یکی از تئوری‌های اصلی در مورد منجمد شدن مغز انسان در هنگام مصرف برخی خوراکی‌های خنک، مربوط به واکنش فیزیکی بدن بیان شده است که تمامی افراد باید آن را احساس کنند.

در واقع زمانی که شما خوراکی بسیار خنکی را وارد دهان خود می‌کنید، منجر به برخورد با سقف دهان می‌شود، منجمد شدن مغز رخ داده و عصب‌های سه قلو مغز را تحریک می‌کند. در واقع این عصب مسئول احساسات شما بوده و زمانی که شما خوراکی که دمای زیر صفر دارد را وارد دهان می‌کنید این عصب دما را احساس کرده و اطراف آن دردناک می‌شود. عصب‌های مختلف منجر به ایجاد درد در سایر قسمت‌های سر می‌شوند.

به گفته پزشکان، در این رویداد شریان‌های خونی در مغز باز شده و جریان خون را به سقف دهان انسان منتقل می‌کنند و همین امر منجر به احساس درد می‌شود. عصب سه قلو که بخش اصلی بدن به حساب می‌آید، دلیل اصلی برای احساس منجمد شدن در ناحیه مغز به شمار می‌آید.خواندنی های رکنا را در اینستاگرام دنبال کنید

آیا این خبر مفید بود؟