پرونده معروف به «ورمی کمپوست» یکی از پرونده‌های بزرگ سال‌های اخیر در رابطه با کلاهبرداری Fraud است؛ پرونده‌ای که تا کنون 13 هزار شاکی دارد و متهم ردیف اول آن، فردی به نام الف.ش است که بیش از چهار سال پیش به‌ عنوان کارآفرین نمونه مورد تجلیل وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت.

این فرد با همدستی دو نفر از بستگان خود و پنج نفر دیگر در پوشش فروش کودهای ورمی کمپوست و پرورش کرم خاکی، شهروندان استان‌های مختلف کشور را (حدود 20 استان) به سرمایه‌گذاری در شرکت خود ترغیب کرد اما پس از مدتی دست به کلاهبرداری 200 میلیارد تومانی زد.

متهم ردیف اول این پرونده و همدستانش که 22 اسفند 95 در شعبه یازدهم دادگاه کیفری یک محاکمه شدند، با استفاده از پول‌های به دست آمده، چند باب دفتر،‌ چند دستگاه خودروی خارجی گران‌قیمت و چند دستگاه خودروی برف‌بازی خریده بودند.

در این پرونده هزاران مالباخته از یک‌ میلیون تا یک‌ میلیارد تومان خسارت دیده‌اند اما بیشتر آنها مبالغی بین 40 تا 50 میلیون تومان از دست داده‌اند.

نهایتاً فروردین سال 96، دادگاه حکم پرونده ورمی کمپوست را صادر کرد که پرونده با اعتراض دادستانی تهران به عنوان مدعی‌العموم، به دیوان عالی کشور ارسال شد.

دادستان تهران دوم آبان سال 96 ضمن تشکر از سرپرست ناحیه 31 (جرایم اینترنتی) به لحاظ اعتراض به حکم صادره در پرونده موسوم به ورمی کمپوست، اظهار کرد: دادگاه برخی متهمان را تبرئه کرده بود که با اعتراض سرپرست دادسرا به این رأی، دیوان عالی کشور، حکم صادره از سوی دادگاه را در بخش مربوط به برائت نقض کرد و پرونده پس از رفع نقص مجدداً به دادگاه ارسال می‌شود.

بر اساس این گزارش، در حکم دادگاه بدوی، متهم ردیف اول به 10 سال حبس محکوم شده و سایر متهمان پرونده تبرئه شده‌اند که حالا قرار است آن طور که دادستان تهران گفته به پرونده افرادی که برائت گرفته‌اند در شعبه هم عرض مجدداً رسیدگی شود.

یکی دیگر از ایراداتی که دیوان عالی کشور به پرونده مزبور گرفته، رعایت نشدن تشریفات است که با توجه به وجود 13 هزار شاکی، بحث رعایت تشریفات و ثبت تک به تک شکایت‌ها زمان بسیاری می‌برد اما بر اساس تصمیمی که در جلسه رئیس کل دادگستری استان تهران با مسئولان دادگاه کیفری یک استان گرفته شده، قرار شده پرونده ورمی کمپوست خارج از نوبت و به طور ویژه در دستور کار قرار گیرد.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

زن 24 ساله قصاب از عشق بازی با جوان همسایه گفت + عکس و جزئیات اعتراف

شهره و مینا با همه پسران محل بودند! / اعتراف تلخ

وقتی مرا دراختیار یک مرد گذاشتند، مانندخرگوش هراسان، خشکم زده بود+عکس

این 8 نفر بازار سکه ، ارز و خودرو را به هم ریختند و فرار کردند !

بلای شوم بر سردختر کرجی جلوی چشمان دوستش!

مرگ تلخ مرد تهرانی با اشتباه پزشک ارشد بیمارستان + عکس

اقدام سیاه با دانش آموز 10 ساله توسط همکلاسی افغانی اش !

جزئیات رفتار شنیع 5 عضو شواری شهر بابل با زن متاهل در برابر 6 دوربین حرفه ای

تجاوز به دانش آموز 10 ساله توسط همکلاسی افغانی اش !

همخوابی بیشرمانه نامادری با پسر 14 ساله شوهرش + عکس

دختر 20 ساله، دوست 16 ساله اش را در خانه فساد به مردان شیطان صفت سپرد ! + عکس

دستگیری خانم کارگردان بخاطر رقص گروهی دختر و پسرها در تئاتر شهر + فیلم

قتل هولناک دختر دانشجو و شوهرش در کوه های ساوجبلاغ + عکس

 

آیا این خبر مفید بود؟