پیکر شهدای حادثه تروریستی تهران جمعه تشییع می‌شود

کدخبر: 271019 ارسال پرینت 590

رکنا: در حمله تروریستی به حرم مطهر و مجلس 6 تروریست به هلاکت رسیده و 12 نفر شهید شدند

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران ضمن محکومیت حادثه Incident تروریستی دیروز در مجلس شورای اسلامی و نیز حرم مطهر امام خمینی(ره) با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای تشییع شهدای حادثه تروریستی تهران، گفت: قرار است پیکر این عزیزان، پس از نماز جمعه با حضور آحاد ملت از دانشگاه تهران تشییع شود. حجت‌الاسلام سید محسن محمودی افزود: پیکر شهدا از سمت خیابان انقلاب به سوی پل Bridge حافظ تشییع می‌شود تا در آرامگاه ابدی جای گیرند.رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران گفت: مردم ما با حضور پرشور خود در مراسم تشییع شهدای این حادثه کور تروریستی، بار دیگر نشان خواهند داد که عملیات تروریستی تهران خللی بر اراده آنها در ادامه راه شهدا وارد نخواهد کرد.

محمودی اضافه کرد: داعش ISIS دست پرورده آل سعود و امریکا است و مردم شجاع و غیور ایران اسلامی، روز جمعه بار دیگر با فریاد «مرگ بر امریکا» و «مرگ بر تروریسم»، انزجار خود را نسبت به حملات تروریستی اعلام و با شهدای جان بر کف تجدید عهد خواهند کرد.

دو حمله تروریستی صبح دیروز در حرم مطهر امام خمینی (ره) و مجلس شورای اسلامی با هلاکت 6 تروریست Terrorist به پایان رسید. ساعت 10:30 صبح دیروز بود که دو تیم تروریستی تقریباً همزمان به مرقد امام خمینی (ره) و مجلس شورای اسلامی در بهارستان یورش بردند. بر اساس گزارش‌ها، مهاجمان هر دو واقعه ابتدا محافظان مبادی ورودی را به رگبار بستند و سپس با شلیک گلوله قصد ورود به ساختمان مرقد همچنین پارلمان را داشتند. به رغم ساعت شروع و همچنین حمله ابتدایی مشترک، دو واقعه روند مشابهی نداشت؛ چه حادثه اول در حرم مطهر امام (ره) زودتر از حادثه تروریستی مجلس شورای اسلامی به پایان رسید.

بنا به اطلاعیه‌ای که وزارت کشور منتشر کرده است، دو تیم تروریستی روز گذشته حوالی ساعت 10:30 به صورت همزمان به حرم مطهر امام (ره) و مجلس شورای اسلامی در بهارستان حمله می‌کنند. تیم تروریستی اول متشکل از دو نفر حوالی ساعت 10:30 وارد محوطه مرقد امام شد. نفر اول با انفجار انتحاری و نفر دوم پس از تیراندازی کور در درگیری با مأموران به هلاکت رسید.حسین ذوالفقاری معاون امنیتی وزیر کشور نیز درباره حادثه تروریستی در حرم مطهر امام (ره) گفت: دو نفر وارد محوطه حرم شدند که پس از شناسایی توسط نیروهای امنیتی یک نفر خود را منفجر کرد که این اقدام منجر به شهادت یک نفر و مجروحیت چند نفر شد. نفر دوم هم به وسیله نیروهای حفاظتی به هلاکت رسید. مدیر کل ضد تروریستی وزارت اطلاعات نیز تعداد عملیات‌های تروریستی که قرار بود روز گذشته در تهران انجام شود را سه عملیات اعلام کرد و گفت: صبح ۱۷/۳/۹۶ چند تیم تروریستی در شهر تهران اقدام به حملات تروریستی کردند که عوامل یکی از آنها قبل از هرگونه اقدامی دستگیر شدند. وی ادامه داد: دو تیم دیگر یکی حرم امام(ره) و دیگری ساختمان مجلس شورای اسلامی را مورد حمله قرار دادند که با هشیاری مأموران حرم امام(ره) ، یک فرد انتحاری قبل از اقدام مورد اصابت گلوله قرار گرفت و فرد انتحاری دیگر خود را منفجر کرد.

محمدعلی انصاری سرپرست حرم امام خمینی (ره) نیز درباره حادثه تروریستی صبح دیروز در حرم مطهر امام خمینی خبر داد:حادثه حرم امام سه مجروح (عوامل انتظامی حرم)و یک شهید (مأمور فضای سبز) داشت.به گفته او ساعت ۱۰:۴۰ دو تروریست از ناحیه غربی حرم قصد ورود به حرم می‌کنند؛هر دو مواد انفجاری به خود وصل کرده بودند و به محض ورود به حرم شروع به تیراندازی کور و بی هدف می‌کنند.در همین زمان سه نفر مجروح و یک نفر نیز به شهادت می‌رسد. انصاری ادامه داد: در مقابل در شبستان نیروهای انتظامی به سمت این افراد تیراندازی می‌کنند که یکی از آنها مقابل در شبستان منفجر می‌شود.تروریست دوم فرار Escape می‌کند که او نیز با تیراندازی مأموران به هلاکت می‌رسد و مأموران موفق می‌شوند جلیقه انفجاری او را خنثی کنند.به گفته او تروریست‌ها تعداد زیادی نارنجک و مواد منفجره با خود داشتند. ساعتی بعد از این حادثه برخی از رسانه‌ها از وقوع تیراندازی و حادثه مجدد در ضلع شمالی حرم خبر دادند که البته از سوی مسئولان حرم امام خمینی تکذیب شد. مرکز اطلاع‌رسانی پلیس Police هم اعلام کرد: تروریست‌هایی قصد ورود به حرم حضرت امام خمینی (ره) و کلانتری حرم را داشتند که با ضرب گلوله تک تیراندازان پلیس ناکام ماندند. یکی از تروریست‌ها پس از اصابت گلوله خود را منفجر کرده که در پی این اقدام به کسی آسیب نرسید. تروریست دیگری که اقدام به تیراندازی به سمت مردم کرده بود، با ضربه گلوله‌ای به سرش از پای در آمده و قبل از منفجر کردن خودش تحت کنترل قرار گرفت که از این فرد مقادیری نارنجک و مواد منفجره کشف و ضبط شد.بنابر اعلام مرکز اطلاع‌رسانی پلیس، در این میان یکی از مأموران پلیس زخمی شد که حال عمومی وی کاملاً مساعد است. عوامل سپاه انصار نیز که مسئولیت حراست و حفاظت از حرم امام خمینی (ره) را بر عهده دارند در محدوده،مستقر هستند. در پی این حادثه سید حسن خمینی در حرم مطهر امام خمینی (ره) حضور یافت.

هجوم داعش به بهارستان

حادثه تروریستی مجلس و درگیری مهاجمان با نیروهای امنیتی و انتظامی حاضر در صحنه اما نزدیک 5 ساعت طول کشید؛ بر اساس گزارش‌ها ،مهاجمان در بدو ورود به مجلس محافظان گیت ورودی پارلمان را به رگبار بسته و وارد یکی از راهروهای مجلس شده و سپس به دفتر نمایندگان می‌روند. این حمله زمانی صورت گرفت که نمایندگان در صحن علنی مجلس مشغول انجام امور معمول بودند؛ به رغم اطلاع نمایندگان از این حادثه، جلسه علنی تا پایان زمان مقرر ادامه داشت و در طول جلسه وکلای ملت با سر دادن شعار مرگ بر آمریکا، حمله تروریستی به پارلمان را محکوم کردند. نمایندگان بعد از اتمام جلسه علنی به ساختمان مشروطه و کارمندان مجلس به ساختمان تالار آفتاب منتقل شده و در نهایت از پارلمان خارج شدند.

همزمان با این عملیات ، تدابیر ویژه ترافیکی در میدان بهارستان اعمال و مترو بهارستان در ساعاتی تعطیل شد.وزارت کشور در تشریح جزئیات حادثه پارلمان در اطلاعیه ای خبر داد:« تیم تروریستی متشکل از چهار نفر همزمان با عملیات تیم اول سعی کرد وارد ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی شود که پس از واکنش مأموران ؛ یک نفر از آنان در انفجار انتحاری و سه نفر دیگر پس از تیراندازی‌های کور و تلاش برای حضور در طبقات فوقانی ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی، در درگیری با مأموران به هلاکت می‌رسند.» بنابراین گزارش در این دو واقعه « تعداد 12 نفر از همو طنان شهید و 42 نفر نیز مجروح می‌شوند.»

معاون امنیتی وزیر کشور: تروریست‌ها با لباس زنانه وارد مجلس شدند

سردار حسین ذوالفقاری معاون امنیتی وزیر کشور نیز ساعتی پیش از پایان عملیات خبر داد که« چهار تروریست با پوشش زنانه از مسیر محل تردد ارباب رجوع وارد مجلس شدند». به گفته وی آنها از همان درب ورودی به نیروهای محافظ تیراندازی کردند و نیروها را هدف قرار دادند، اما نیروهای حفاظت سپاه بلافاصله وارد عملیات شدند و صحن مجلس و کمیسیون‌ها را کنترل کردند. وی افزود: تروریست‌ها ناچارا به مسیر دفاتر نمایندگان رفته و از آنجا افراد را مورد هدف قرار دادند. ذوالفقاری ادامه داد: ما احتمال دادیم که برخی از اعضای تیم تروریستی نیز بیرون از مجلس حضور داشته باشند بنابراین از تجمع مردم جلوگیری کردیم. در سراسر کشور اعلام آماده باش کردیم و تمام مراکز مهمی که احتمال دادیم اقدام تروریستی ممکن است انجام شود را تحت نظارت گرفتیم و یگان ویژه نیروی انتظامی (نوپو) وارد عملیات شدند.

جزئیات حادثه مجلس

سردار محمدحسین نجات جانشین سازمان اطلاعات سپاه در گفت‌وگو با فارس، در تشریح حوادث Accidents تروریستی روز گذشته در تهران اظهار داشت: 3 نفر تروریست که میانگین سن آنها بین 20 تا 25 سال بود، صبح چهارشنبه حدود ساعت 10 و 15 دقیقه در پوشش اینکه می‌خواهند با نمایندگان مردم ملاقات کنند، به در مراجعات مردمی ساختمان مجلس شورای اسلامی مراجعه کردند.نجات ادامه داد: از آنجا که این افراد بسته‌ای همراه خود داشتند، محافظ در ورودی به آنها مشکوک شده و موقعی که می‌خواست آنها را بازرسی کند، این افراد با محافظ درگیر می‌شوند و او را به شهادت می‌رسانند. وی تصریح کرد: تروریست‌ها سپس بلافاصله وارد سالن مربوط به مراجعات مردمی می‌شوند و همان‌طور که می‌دانید در آن سالن همیشه تعدادی افراد حاضر هستند که خواستار دیدار و ملاقات با نمایندگان هستند و اگر آن نماینده در صحن پارلمان حضور نداشته باشد، آنها در دفتر کار با نماینده ملاقات می‌کنند.

جانشین سازمان اطلاعات سپاه افزود: این تروریست‌ها بلافاصله بعد از اینکه وارد این سالن می‌شوند مردم را به رگبار می‌بندند که متأسفانه تعدادی از هموطنان بیگناه ما در این محل مراجعات مردمی به شهادت می‌رسند.

سردار نجات با بیان اینکه تروریست‌ها مسلح به مسلسل و تعداد قابل‌توجهی کیف خشاب بودند، گفت: آنها می‌خواستند وارد ساختمان مجلس شورای اسلامی شوند که با اقدام به‌موقع نیروهای حفاظت مجلس روبرو می‌شوند و نمی‌توانند وارد منطقه‌ منتهی به ساختمان پارلمان شوند و برای همین مجبور می‌شوند به یکی از طبقات ساختمان مراجعات مردمی پناه ببرند که در آنجا در مواجهه با کارمندان، تعدادی از این عزیزان را هم به شهادت می‌رسانند.

وی خاطرنشان کرد: با اطلاع یگان عملیات ویژه حفاظت سپاه، بلافاصله این یگان وارد شده و با کمک و پشتیبانی نیروی انتظامی، ظرف حدود یک ساعت این تروریست‌ها را که مجبور شده بودند در یکی از این طبقات مخفی شوند، به محاصره درمی‌آورند که در مواجهه با یگان ویژه هر 3 تروریست به هلاکت می‌رسند.جانشین سازمان اطلاعات سپاه خاطرنشان کرد: تقریبا همزمان با این عملیات تروریستی، دو نفر تروریست دیگر نیز در حرم امام(ره) اقدام به عملیات کرده و وارد کفشداری شدند و همان‌طور که می‌دانید، مأموران کفشداری از نیروهای داوطلب مردمی هستند. سردار نجات ادامه داد: تروریست‌ها یک نفر را در اینجا به شهادت رساندند و سپس نیروهای انتظامی آنها را تعقیب کرده و با آنها درگیر شدند که طی آن، یکی از تروریست‌ها اقدام به انفجار انتحاری کرده و دیگری هم به دست مأموران کشته می‌شوند که در اثر انجام انفجار انتحاری نیز چند نفر از مردم و زوار حرم زخمی می‌شوند.

سردار نجات با بیان اینکه هیچ خلل امنیتی نداریم، افزود: هدف تروریست‌ها ضربه زدن به مجلس بود که در رسیدن به هدف خود ناکام ماندند. وی ادامه داد: در طول این درگیری، یعنی از زمان ورود تروریست‌ها تا وقتی یگان ویژه وارد عملیات می‌شود، مجلس در امنیت کامل بود و ضمن اینکه بچه‌های ما در این طبقه در حال درگیری با تروریست‌ها بودند، جلسه علنی بدون هیچ اختلالی ادامه داشت. جانشین سازمان اطلاعات سپاه درخصوص ملیت تروریست‌ها نیز گفت: طبق فیلمی که آنها از خودشان ضبط و توسط شبکه داعش پخش کردند، این تروریست‌ها به زبان عربی صحبت می‌کنند اما اینکه ملیت آنها متعلق به کدام کشور است، هنوز معلوم نیست.

ادعای داعش درباره حملات روز گذشته

اشاره جانشین سازمان اطلاعات سپاه به فیلمی بود که ساعتی بعد از حادثه در خبرگزاری «أعماق» وابسته به داعش منتشر شد.این گروه بر روی کانال تلگرام Telegram خود مدعی شدند که مسئولیت دو حمله روز گذشته یکی به پارلمان ایران ودیگر به مرقد امام خمینی (ره) را بر عهده گرفته است.خبرگزاری اعماق ادعا کرد چند نفر از اعضایش به مرقد امام خمینی (ره) وساختمان پارلمان ایران در مرکز تهران حمله کردند.

این فیلم در اتاق یکی از نمایندگان مجلس هنگام حمله تروریست‌ها گرفته شده است. حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس گفت: فیلم منتشر شده داعش از ساختمان مجلس مربوط به دفتر بنده است و دو تن از همکاران ما در این عملیات به شهادت رسیده‌اند.وی افزود: (یوسف) زارعی مسئول دفتر و حجت‌الاسلام سید مهدی تقوی، مدیرعامل سابق خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) از اعضای دفتر در اتاقی که عوامل مسلح از آن فیلمی را منتشر کرده بودند به شهادت رسیدند. همچنین‌هادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت که مسئول دفترش در مجلس در پی حادثه تروریستی مجلس به شدت مجروح شده است.

در پی این حادثه تروریستی، برای مدت محدودی تدابیر ویژه ترافیکی در اطراف پارلمان حاکم شد. علاوه بر مسدود شدن خیابان‌های منتهی به مجلس، مترو بهارستان برای ساعاتی تعطیل شد. به محض وقوع این حادثه سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه ، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه، سردار پاکپور و سردار غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین برای بررسی حادثه تروریستی در مجلس حاضر شدند .

عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران نیز به همراه یکی از معاونان خود در محل حادثه تیراندازی در مجلس حضور یافت. پیکر شهدا همچنین مجروحان به بیمارستان‌های طرفه، سینا ، معیری، هفت تیر و امام حسین انتقال داده شد. نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم نیز به دلیل رعایت مسائل امنیتی روز گذشته تعطیل شد. ساعتی بعد از آغاز این حمله بود که وزارت اطلاعات از مردم خواست درصورت دیدن فعالیت یا اشخاص مشکوک به تروریست با شماره 113وزارت اطلاعات تماس بگیرند.

بعد از هلاکت آخرین تروریست، پاکسازی، چک و خنثی سازی ساختمان پارلمان آغاز شد و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در محل عملیات، از فعالیت نیروهای امنیتی بازدید کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اخبار زیر را از دست ندهید:

تروریست های حمله کننده به مجلس ایرانی بودند + عکس

وقتی تروریست ها حمله کردند در مجلس چه گذشت؟

فیلم وحشتناک از داعشی ها وحشی در مجلس

داعشی ها با اجساد شهدای حمله تروریستی به مجلس چه کردند؟

نماینده مجلسی که با تروریست های داعشی در ساختمان مجلس درگیر شد / با اسلحه پاسدار شهید به آن ها شلیک کردم... + عکس

چگونگی وارد شدم 4 جوان داعش از زبان سردار نجات +جزییات

تیراندازی به 7 زن و دختر در زنجان

نسرین 25 ساله در دادگاه گفت: این دو مرد مرا به بیابان های قرچک بردند و ... + عکس

اسیر خوی شیطانی کیوان شدم و حالا ...

اعتراف جدید دزد ناموس / حتی ضجه ها و التماس های زنان را نمی شنیدم و فقط به ... + عکس

اشک‌های ساناز 15 ساله در دادگاه طلاق تهران

من و پیمان هر دو به فرح علاقمند بودیم تا اینکه این زن حرفی زد که ... + عکس

اقدام عجیب پسر جوان به همراه دوست دخترش با مزدا 3 + عکس

گفته های سه تن از مجروحان تیراندازی مجلس از حادثه + عکس

زن صیغه ای مرد سرشناس دوربین مخفی در ساعت دیواری اتاق خواب نصب کرده بود تا اینکه ...

راننده مقصر قطار مترو در حادثه طرشت دستگیر شد + فیلم و عکس

به دوستم زنگ زدم و گفتم یک باغ خلوت پیدا کند و آخرین زن قربانی را 5 نفری به آنجا بردیم و ... + عکس

گزارش لحظه به لحظه از حمله داعش به مجلس / جزئیات + فیلم و عکس

صابر رئیسی هدف 5 گلوله قرار گرفت + عکس

روایت یک خبرنگار از حادثه تروریستی در مجلس + عکس و فیلم

گفته های سه تن از مجروحان تیراندازی مجلس از حادثه + عکس

من و پیمان هر دو به فرح علاقمند بودیم تا اینکه این زن حرفی زد که ... + عکس

 

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها