دختر دریا: در تور ماهیگیری گرفتار شدم/ عروسان دریایی من را نیش زدند و تب کردم + فیلم
حجم ویدیو: 31.03M | مدت زمان ویدیو: 00:07:13

به گزارش رکنا به نقل از ایرنا، الهام‌السادات اصغری دختر خاص ورزش ایران است. شناگری که با ذره‌بین به دنبال سخت‌ترین رکوردهای آبی جهان است و تاکنون نیز چهار رکورد متفاوت را در این عرصه به نام خود ثبت کرده است. برای او آب و دریا دنیای متفاوتی است. اصغری باور دارد که راه حل مشکلات خود را در آب پیدا می‌کند و حتی در زمان شنا می‌تواند هم تخیلی قوی‌تری داشته باشد و هم شعر بسراید. او به دنبال رکوردهای جدید در شنا است. دختر دریا عاشق طبعیت است و به ورزش‌هایی مانند دوومیدانی و کوهنوردی نیز علاقه دارد، اما برای هیچکس کری خوانی ندارد.

ثبت جدیدترین رکورد او در روزهای اخیر سبب شده ایرنا گفت‌وگوی صمیمانه‌ای را با این بانوی ورزشکار موفق داشته باشد. حمل قایق کایاک ۱۵ کیلوگرمی همراه با وزنه ۴۰ کیلوگرمی به مسافت ۵ کیلومتر در طی مدت زمان یک ساعت و ۵۸ دقیقه در آبهای نیلگون خلیج فارس رکورد جدید این بانوی شناگر است. این رکورد پیش از این توسط نیک واتسون ورزشکار مرد انگلیسی با زمان دو ساعت و چهل و دو دقیقه به ثبت رسیده بود؛ اما اصغری با اختلاف ۴۴ دقیقه این رکورد را متعلق به خود کرد.

این چهارمین رکورد جهانی و منحصر بفرد الهام اصغری در کتاب رکوردهای گینس بود. رکورد قبلی او در سال ۱۳۹۸ بود که با یک کتف بسته طی مسافت ۱۰ کیلومتر در مدت زمان چهار ساعت و ۵۸ دقیقه به ثبت رسید. ثبت رکوردهای متوالی و تلاش این بانوی ایران در رشته شنا موجب شده تا به وی لقب « دختر دریا » داده شود.

مشروح گفت وگو با این رکورددار شنای جهان را در زیر می‌خوانیم:

الهام اصغری یکی از نوابغ ورزش ایران به شمار می‌رود و به تنهایی موفق به ثبت چند رکورد در گینس شده است. خانم اصغری از چه زمانی به فکر شکستن رکورد شنای جهان افتادید؟

سال‌هاست که شکستن رکورد در جهان را آغاز کردم؛ اول شنای استقامتی در داخل دریا را در ایران شروع کردم و به ذهنم رسید که وقتی انقدر توانایی دارم و می‌توانم رکوردهای جهان را بشکنم و به ایران بیاورم، رکوردهای مختلف را شکستم. موفق شدم نخستین بانوی ایرانی باشم که در کل تاریخ کشورمان نامم در کتاب رکوردهای گینس جهانی راه یابد و ثبت شود.

در کتاب گینس چند رکورد به نام خانم اصغری ثبت شده است؟

کلا چهار رکورد دارم. این چهارمین رکوردم بود. حمل قایق کایاک با شخصی که در آن بود، حمل شخصی با وزن ۴۰ کیلوگرم با کایاک ۱۴ کیلوگرمی، بعبارتی تونستم رکورد یک وزنه ۵۴ کیلوگرمی را در زمان یکساعت و ۵۸ دقیقه در ۵ کیلومتر را از آن خود کنم.

اولین رکورد شما در چه سالی بود؟

نخستین رکوردم در سال ۲۰۱۷ مربوط به شنا با دست بسته بود. این رکورد در اختیار یک مرد ایتالیایی بود که موفق به شکستن آن شدم. رکورد آن فرد ۳ کیلومتر و خورده‌ای بود و موفق شدم ۱۲۰۰ متر از رکورد شناگر ایتالیایی بالاتر بزنم و در زمان کمتر این رکورد را شکستم.

چرا این رکورد را با دستان بسته زدید؟

برای من آیتم‌های شنا خیلی مهم است و هرچقدر آیتم چالش برانگیزتر و سخت‌تر باشد برایم جذابیت آن بیشتر است. به همین دلیل رکوردهای سختی را در گینس انتخاب می‌کنم. رکورد برایم مهم است اما مهم نیست این رکورد متعلق به زن باشد یا مرد. می‌خواهم به جهانیان ثابت کنم که یک بانوی ایرانی توانایی خیلی بالایی دارد در خیلی از مواقع رقیبانم مردان بودند.

نکته جالب این است که این رکوردها را با حجاب اسلامی انجام دادید.

همانطور که گفتم آتیم رکورد برایم مهم است، طبق قوانین گینس، پوشش مشکلی نداشته و ندارد، طراحی لباس را انجام دادم و رکورد را زدم. روزی که شروع به شنا کردن کردم، تنها رسیدن به اهدافم مهم بود و برای رسیدن به آن تلاش‌ زیادی انجام دادم.

خانم الهام اصغری تاکنون چقدر به هدف‌ خود رسیده است؟

برای اهداف خود تلاش زیادی کردم، به تنهایی توانستم رکورد اول جهان در بین هشت میلیارد جمعیت دنیا را بکشنم. در این سال‌ها خانواده و دوستانم همواره در کنارم بودند و کمکم کردند، اما باز هم به تنهایی به موفقیت رسیدم و تمامی این رکوردشکنی‌ها را مدیون روزهایی هستم که به خودم امید دادم تا در این مسیر ادامه دهم و موفق شوم.

خانواده چقدر در رکوردشکنی شما تاثیر داشتند آیا آنان ابتدا به فعالیت ورزشی شما نگاه تفریحی داشتند؟

خانواده من همیشه یکدیگر را حمایت می‌کنند و هر کاری را با مشورت هم پیش می بریم. همواره مشوقم بودند و در کنارم ایستادند. باید از پدرم و مادر عزیزم که من را همراهی کردند، تشکر کنم.

این رکوردشکنی‌ها از دریای شمال (خزر) شروع شد و بعد به خلیج فارس منتهی، انتخاب دریای جنوب و خلیج فارس دلیل خاصی دارد؟

به دلیل این رکوردشکنی‌ها به «بانوی دریا» معروف شدم و وقتی شروع به رکوردشکنی کردم یا باید در دریای شمال یا جنوب شنا می‌کردم چون این رکوردشکنی‌ها در دریای آزاد باید انجام می‌شد. انتخابم برای این رکورد، جنوب بود چون این قایق با کوچک‌ترین جزر و مدی و امواج سهمگین چپ می‌شد.

بیشتر رکوردهای شما در خلیج فارس بوده؟

بله بیشتر آن در خلیج فارس بود و برای یکی از این رکوردشکنی‌ها از کنارک تا چابهار شنا کردم که آب چندین خلیج از دریای عمان تا اقیانوس هند به آنجا می‌ریخت و خیلی چالش برانگیز بود. سطح آب آرام اما جریان زیر آب خیلی شدید بود. باید رکورد سرعت در استقامت را می‌زدم و ۱۰ کیلومتر را با یک کتف بسته شنا می‌کردم که متاسفانه خیلی سنگین بود. چندین بار وسط رکوردشکنی می‌خواستم انصراف دهم و خیلی اذیت شدم و تا دو هفته بعد چشم و کتفم آسیب دیده بود، اما موفق شدم رکورد آن آیتم را ۱۳ دقیقه زودتر ارتقا دهم.

در یکی از رکوردگیری‌ها آب شور زیر عینک شما رفت و کار را سخت کرد در این خصوص توضیح می‌دهی؟

بله دو هفته چشمم بسته شده بود. رکورد سرعتی بود و باید با صد درصد توانم شنا می‌کردم و سومین رکورد جهانم بود که موفق به شکستن آن شدم. در ششم تیر ۱۴۰۱ رکورد حمل قایق کایاک ۵ کیلوگرمی را ثبت کردم، پیش از من این رکورد را یک مرد انگلیسی به نام نیک واتسون زده بود.

مسلما طی کردن مسافت‌های طولانی در دریا سخت است و باید تمرینات فشرده‌ای داشته باشد.

از ۵ سالگی شنا کردن را آغاز کردم و از ۱۸ سالگی کار نجات غریقی را انجام می‌دادم و مربی شنا بودم. برای رکوردشکنی و ثبت آن در گینس همواره از دریای خزر تا خلیج فارس در سفر هستم. وقتی می‌خواهم در جایی رکورد بزنم محیط، شرایط جوی و حتی آبزیان آن منطقه را بررسی می‌کنم. هر روز تمرین دارم وحداقل ۱۰ کیلومتر شنا می‌کنم اما زمانی که به دنبال رکورددشکنی هستم، دو ماه قبل از رکوردشکنی روزی ۱۰ کیلومتر تمرین دو، ۶ کیلومتر تمرین شنا و ۱۵ کیلومتر عصرها تمرین دوچرخه‌سواری دارم تا بدنم به آن آیتم عادت کند. اگر چالش بزرگ‌تر از این باشد مثلا در رکورد آخری باید روی سرعت کار می‌کردم و من شناگر استقامت هستم و با استقامت مشکلی ندارم، اما در سرعت باید با حمل یک وزنه سنگین شنا می‌کردم. برای این تمرین در تمرینات شنا، دوچرخه و دو به خودم وسایل سنگین می‌بستم تا عضلات دست و پایم نگیرد و بتوانم از پس آن رکورد بربیایم. رکورددار قبلی شناگری انگلیسی بود و من ۴۴ دقیقه این رکورد را ارتقا دادم. این موضوع باعث تعجب مسوولان گینس شد که چگونه یک زن می‌تواند ۴۴ دقیقه زودتر از یک مرد رکوردشکنی کند. رکوردهای گینس با یک یا دو دقیقه جابه جا می‌شود.

در کنار شنا به چه ورزش‌های دیگری علاقه دارید؟

در کنار شنا عاشق طبیعت هستم و خیلی از طبیعت انرژی می‌گیرم. حالم با طبیعت خیلی خوب است وهفته‌ای یک بار تا درکه یا توچال می‌روم و کوهنوردی می‌کنم. به دوچرخه‌سواری هم خیلی علاقه دارم.

فوتبالی نیستید؟

مدت خیلی کوتاهی در تیم فوتسال هنرمندان برای کمک به زنان بدهکار زندانی بازی می‌کردم. به والیبال هم علاقه دارم، اما خیلی فوتبالی نیستم.

استقلالی یا پرسپولیسی؟

برای من موفقیت تیم و سربلندی هموطنانم مهم است وخیلی رنگ اهمیت برایم ندارد.

رکوردشکنی بعدی شما چه زمانی است؟

تا زمانی که به رکورد رکوردداران جهان نرسم، آرام نمی‌گیرم و تمام تلاشم را برای اینکه نفر اول جهان در رکوردهای مختلف شنا باشم، انجام خواهم داد. خیلی‌ها به من می‌گویند که این رکوردشکنی‌ها کافیست، اما پای هدفم ایستادم و تلاش می‌کنم در هر چالشی با صبوری از آن عبور کنم.

چندمین رکورددار ایران در گینس هستید؟

آمار رکوردداران ایران را در گینس ندارم.

آیا نهادهای دولتی چون فدراسیون شنا و وزارت ورزش و جوانان به شما در این مدت کمک کردند؟

من ورزشکار مستقلی هستم و آدرس دفتر گینس را خودم پیدا کردم و با آیتم‌های این دفتر هماهنگ می‌شوم و رکوردهایم را ثبت می‌کنم و به ایران می‌آورم. هیچوقت نخواستم حمایتی از طرف دولت داشته باشم زیرا ورزشکار مستقلی هستم.

حامی مالی دارید؟

بله چند حامی مالی دارم که از زمان آغاز رکوردشکنی تاکنون این بزرگواران تا زمانی که از پس رکوردهایم بربیایم، از من حمایت می‌کنند. خوشحالم در این راه قدم گذاشتم و فعل خواستن را به توانستن تبدیل کردم.

یک دوره نیز در کشور ترکیه تمرین داشتید؟

در ترکیه و جاهای مختلف تمرین کردم تا خودم را محک بزنم و در حال حاضر به هدف‌های خود رسیدم و فعلا برنامه‌ای برای رکورد جدید ندارم.

در طول چندین سال ورزش شنا اتفاقات تلخ و شیرین زیادی برای شما رخ داد می‌شود چند اتفاق مهم را برای ما بازگو کنید؟

من زیاد به منفی‌ها توجه نمی‌کنم و هر فردی در هر مسیری با چالش روبرو می‌شود. شرایط برای هیچ آدم موفقی همواره مهیا نیست. همیشه سعی می‌کنم تا نیمه پر لیوان را ببینم. اگر مشکلی برایم پیش بیاید به دنبال مقصر نمی‌گردم و دنبال راه حل هستم. از خاطرات شیرینم همان رکوردشکنی‌هاست که همه می‌گفتند نمی‌توانم رکورد بزنم، اما بزرگ‌ترین اتفاق زندگی با نفر اول جهان بودن، رخ داد.

در طول شنا با موجودان خطرناک دریایی هم برخورد کردید؟

مدتی در کیش تمرین می‌کردم و سفره ماهی‌ها و ماهی‌ها با من در مسیر شنا می‌آمدند و برمی‌گشتند. همین اتفاق باعث شد تا دیگر ماهی نخورم. هر چند ماهی خیلی دوست داشتم. در واقع با آبزیان همزادپنداری کردم. برای حمایت از فُک خزری از آشوراده نوار ساحلی را شنا کردم و بعد از شکستن رکورد، فُک خزری را آنجا دیدم و در حالی که آنجا محل اسکان فُک خزری نبود.

وقتی رکورد کتف بسته را می‌زدم هر بار که می‌رفتم و برمی‌گشتم، در کانال کشتی‌ها گیر کردم زیرا جریان آب زیاد بود. ساردینا یک نوع گونه ماهی مانند کیلکا است و از زیر آب با من حرکت می‌کرد و باعث می‌شد تا این جریان را بگذرانم. در کل دریا و جهان هستی و کائنات ارتباط خوبی با من دارند و هیچوقت از دریا نمی‌ترسم زیرا خانه دوم من است. با کوسه خطرناک برخورد نداشتم و هر جا برای شنا بروم اطلاعات آبزیان را ر می‌آورم.

شده که یک لحظه با خودتان بگویید که تمام شد و دیگر نمی‌توانم به سطح آب برگردم؟

ترس مهم‌ترین بخش زندگی هر آدمی است. جان آدم‌ها عزیز است، باید بر ترس غلبه کرد. بارها این احساس به من دست داد، اما سختی و سنگینی رکورد را تحمل کردم و پرقدرت‌تر ادامه دادم.

مسیر دریا مانند خشکی مشخص نیست و امواج ممکن است شناگر را به جاهای دیگر ببرد. آیا تا کنون در دریا مسیر را گم کرده‌اید؟

هیچوقت بی‌محابا به آب نزدم. همواره سعی کردم یک مسیر مشخصی را بروم و برگردم. برخی مواقع در رکوردشکنی‌هایم قایقی همراهم هست، اما در زمان تمرین سعی می‌کنم تا ۵۰۰ متر و ۲۰۰ متر به دل دریا بروم و همواره در کنار نوار ساحلی شنا می‌کنم تا یک طرف ساحل را داشته باشم. دریا خط کشی و لاین‌بندی ندارد و به همین دلیل بی‌محابا به دریا نمی‌زنم. همچنین ساعتی دارم که اگر گم شدم از روی آن می‌توانم ساحل را پیدا کنم.

وقتی به آب می‌زنید، پدر و مادر شما استرس نمی‌گیرند؟

پدر و مادر من از نظر اخلاقی دو قطب جدای از هم هستند، و پدرم شجاع و نترس است و همواره می‌گوید اگر اتفاقی افتاد یک تجربه است و باید به هدفم برسم تا در دلم نماند. به یاد دارم که یکی از رکوردهایم ثبت نشد و روی موج سه متری شنا کردم و دریا مواج و طوفانی شد و نجات غریق‌ها سوت می‌زدند و به پدرم می‌گفتند که به دخترتان بگویید تا از آب بیرون بیاید، اما پدرم می‌گفت خیر. دخترم مدت‌هاست می‌خواست تا رکوردشکنی کند و اگر الان بیرون بیاید تا رکورد بعدی گریه می‌کند.

اما یک بار در کیش پیش از تمرین مادرم همراهم بود. در ساحل برایش یک صندلی رو به دریا گذاشتم و به او گفتم تمرینم را ببین. وقتی برگشتم دیدم که مادرم صندلی را برگردانده و کاملا پشت به دریا نشسته است. به او گفتم چرا؟ گفت نمی‌توانستم نگاه کنم و هر لحظه تصور می‌کردم که جانور خطرناک یا کوسه‌ای سمت تو می‌آید و تو را با خود می‌برد. به همین دلیل همواره راه پدرم را در پیش گرفتم.

چند ساعت شنا و تمرین انرژی زیادی را از ورزشکار می‌گیرد، آیا در طول رکوردشکنی و تمرین غذا هم می‌خورید؟

از آنجایی که خیلی آدم شکمویی هستم، همواره در تمرین‌هایم سه بار ناهار می‌خورم. هرچند قبل از رکوردزنی صبحانه کامل می‌خورم و برای آنکه فشار و قند خونم نیفتد، شیره انجیر، خرما، موز و آب پرتغال را در حین رکوردشکنی می‌خورم. در ۲ رکورد آخر چون سرعت دخیل بود یک قطره آب هم نخوردم زیرا ساعتم متوقف می‌شد. در حال دوچرخه‌زدن در دریا اگر رکوردهای کیلومتری طولانی‌تری باشد از درون قایق با قاشق یا بطری به من نوشیدنی و غذا می‌دهند.

به جز رکوردشکنی‌ها، در مسابقه‌ای با دیگر شناگران شرکت کرده‌اید؟

کلا این اتفاق را تجربه نکردم زیرا همواره سعی کردم خودم و با توانایی خودم را به چالش بکشم.

در شمال وقتی به آب می‌زنید چاه‌هایی هست که پای شمار را به پایین می‌کشد آیا این اتفاق برای شما رخ داده است؟

در دریای شمال ما ویلای ساحلی داریم و شنا در آنجا برایم جنبه تفریح را دارد، در دریا حالم خوب می‌شود، بارها شده که در فصل ماهی‌گیری در دریا تمرین و شنا کردم و در تور ماهی‌گیران گیر کردم، اما تجربه پایین کشیده شدن در چاه‌های آب را نداشتم. آدم با خانه و زندگی خود مشکلی ندارد و راحت از چالش بیرون می‌آیم.

تجربه ورزش‌های آبی برایم خیلی خوب بود، اما یک چالشی همیشه در دل دریا داشتم این بود که بدون هیچ اسکورت و نشانه‌ای شنا می‌کردم. موسیقی گوش می‌دهم تا در آب حوصله‌ام سر نرود. به یاد دارم یک لحظه موزیک قطع شد و صدای موتور قایقی را شنیدم و خیلی به من نزدیک شده بود و سرم را بالای آب آوردم و دیدم یک جت اسکی است و جوان‌ها در حال تمرین بودند. اگر موزیکم قطع نمی‌شد از روی سرم رد می‌شدند. گفتم مگر من را این وسط نمی‌بینید، گفتند نه و نمی‌دانستیم وسط دریا شنا می‌کنید. این موضوع باعث شد تا یک توپ قرمز بزرگ را بخرم و با طناب به خودم ببندم که وقتی سرم را نمی‌بینند، توپ را ببینند.

آیا از طرف موجودات دریایی آسیب دیدید؟ یا با سرماخوردگی شنا کردید؟

بارها با سرماخوردگی شنا کردم. زیرا دائم تمرین هستم. اتفاقات این چنینی را بسیار تجربه کردم. زمانی که برای زدن رکورد یک کتف بسته در چابهار همراه تیم مستندساز شدم، باید از قبل از رکوردشکنی تست می‌دادم و گفتم این مسیر را می‌روم و می‌آیم، اما وقتی آن مسیر را رفتم چون یک دستم باز بود، به دسته عروس‌های دریایی برخورد کردم و تمام دستم را نیش زدند. فردای آن روز در اینترنت جست وجو کردم و دیدم نوشته است که نیش عروس دریایی سبب می‌شود تا فرد ۲۴ ساعت تب کند و ممکن است بمیرد. به درمانگاه رفتم و آمپول ضدحساسیت زدم.

آیا شنا آموزش می‌دهید؟ در کنار رکوردشکنی چه فعالیت دیگری در حوزه ورزش آبی دارید؟

مدرس نجات غریق و غواصی هستم و مربی پرورش می‌دهم و با روش من در دریا کار می‌کنند. چون دیگر نمی‌توانم خودم آموزش دهم مربیان متعددی را پرورش دادم که حتی شنا هم نمی‌دانستند. البته چهار سال است که آموزشی ندارم و تیمم و مربیانم، اکنون شاگردانم را آموزش می‌دهند.

کوچکترین شاگرد شما چند ساله است؟

از کودکان ۶ ماهه آموزش می‌دهم. پوشک ضد آب تن آنها می‌کنم. آموزشش را آنلاین یاد گرفتم و یک تخته بزرگ‌تر از شنا برای کودک در نظر می‌گیرم و مادر یک طرف می‌ایستد و مربی سر تخته را می‌گیرد و کودک چون ذهنیت حضور در رحم مادر را دارد، به صورت چهار دست و پا در آب شنا می‌کند. مادر هم کودک را تشویق می‌کند و آن کودک هم بدون هیچ ترسی به حالت دوچرخه چهار دست و پا بقیه مسیر را ادامه می‌دهد.

در بستگان چند نفر با دیدن شما به شنا روی آورده‌اند؟

خیلی زیاد هستند. این موضوع تنها معطوف به خانواده و فامیل نیست.

از تفاوت دنیای خشکی و داخل آب بگویید؟

دنیای داخل آب قابل وصف نیست. اولین اتفاق در دریا سکوت و آرامش و متصل شدن به جهان هستی است. هر وقت در آب هستم آرزوها، حاجت‌ها و هدف‌هایم را می‌گویم تا زودتر به نتیجه برسم. حتی در آب بیشتر شعر می‌گویم و الهام می‌گیرم. وقتی مشکلی دارم سریع به شمال می‌روم تا به دریا بزنم و آن مشکل را حل کنم. تصمیمات مهم زندگی‌ام در داخل دریا بوده است. در دریا به خدا بیشتر نزدیک می‌شوم. هرچند این تجربه شخصی من است و درباره دیگران نمی‌توانم نظر بدهم، اما به خودم و خدای بالاسرم بیشتر متصل هستم.

اگر فرزندی داشته باشید اسم آن را دریا می‌گذاشتید؟

اسم زیبایی است چرا که نه؛ یا اینکه دریا ناز و دری‌ناز

و سخن پایانی...

از تمام هموطنانم و کسانی که هدفی دارند خواهش می‌کنم برای هدف‌های خود تلاش کنند و بجنگند. به امید روزی که تمام هموطنان و دوستانم بتوانند به آرزوهای خود برسند، خود را دست کم نگیرند، به خودشان ایمان داشته باشند و با قدرت ادامه دهند تا بتوانند به رویای خود برسند.

کدخبر: 890457
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟