خداداد عزیزی

ایران-استرالیا

8 آذر 1376

هنوز هم که هنوز است اعتبار این گل، اعتبار فوتبال ایران است. گلی که 20 ســال پیش حماسه ملبورن را رقم زد و تیم ملی را بعد از 20سال به جام جهانی فرانسه رساند. شروع مجدد بازی توسط مارک بوسنیچ، ضربه سر کریم باقری، چرخــــش و پـــــاس استثنایی علی دایی و در نهایت ضربه تمام کننده غزال تیزپای آسیا درحالی که تعادل آن چنانی نداشت و کله شدن توپ جلوی پای دروازه‌بـــــان استرالیا، خلاصه‎ای کوتاه از گلی است که اولین شادی ملی و خیابانی مردم را پس از جنگ تحمیلی رقم زد.

سیروس دین محمدی

ایران- عربستان

6 مهر 1380

تیم ملی ایران در مقدماتی جام جهانی 2002 با میروسلاو بــلاژویــــچ سرنوشت عجیبی داشت. در آن مسابقات، عربستان رقیب جدی ایران بود که پس از پیروزی ایران در بازی رفت، ناصر الجوهری معـــــروف، هدایت این تیم را بر عهده گرفت و امتیازات را درو کرد. ایران در جده بازی حساسی برابر این تیم داشت و تا دقایق پایانی، دو بر یک عقب بود اما سیروس دین محمدی به عنوان یار جانشین وارد بازی شد و تساوی را در شلوغی محوطه جریمه برای‌مان رقم زد. بعد از بازگشت به ایران، او لقب فرشته نجات تیم ملی را گرفت؛ هرچند که آن گل کارساز نشد و در روز پایانی، ایران با شکست برابر بحرین فرصت صعود به جام جهانی را از دست داد.

وحید ‌هاشمیان

ایران- قطر

22 مهر 1383

مسابقات مقدماتی جام جهانی 2006 در دو مرحله برگزار می‌شد و تیم کشورمان در مرحله اول، رقابت سختی با قطر داشت. برد 3 بر 2 ایران با سه گل وحید‌هـــاشمیان به دست آمد که گل سوم این بازی را او در دقیقه 89 با پاس زیبای مهدوی کیا به ثمر رساند و ایران را رهســــــپار مرحله دوم کرد. ‌هاشـــمیان در مرحله نهایی هم 2 گل حساس برابر ژاپن به ثمر رساند که کلید صعود ایران به جام جهانی 2006 شد. قطعا بخش زیــــــادی از موفــقیت برانکو سرمربی فعلی پرسپولیس و آن مقطع تیم ملی، مرهون گــــــــل‌های حساس ‌هاشمیان در آن دوره بود.

محمد نصرتی

ایران- بحرین

18 خرداد 1384

ایران در مقدماتی جام جهانی 2006 برای اولین بار صعود راحتی به جام جهانی داشت. با این حال، این صعود با پیروزی برابر بحرین در یک هفته مانده به پایان مســــابقات مقدماتی رقم خورد. محمد نصرتی در این بازی روی سانتر عالی فریدون زندی و پرواز بی‌نظیرش، گل صعود ایران به جام جهانی را زد تا نامش از این نظر در تاریخ ثبت شود. نصرتی البته قبل‌تر از این ، در مرحله گروهی جام ملت‌های آسیای 2004 و در تیم آشفته برانکو هم، گل حساسی در دقیقه 94 به عمان زد که ایران را در آن مسابقات زنده نگه داشت و دستیابی به مقام سوم را رقم زد.

رضا

قوچان نژاد

ایران-کره جنوبی

28 خرداد92

ایران و ازبکستان دو تیمی بودند که در روز پایانی مرحله مقدماتی جام جهانی 2014 شانس صعود داشتند. البته ازبکستان با بازی آسان برابر قطر، تفاضل گل بهتری داشت و ایران برای صعود برابر کره جنوبی در اولسان، تنها و تنها برد می‌خواست. این در شرایطی بود که سرمربی کره هم جنگ روانی علیه تیم ما راه انداخته بود. با این حال، هوشمندی رضا قوچان نژاد در این بازی به داد تیم ملی ما رسید و او با استفاده از اشتباه مدافع کره‌ای، تک گل ایران را در یک بازی سخت به ثمر رساند تا دومین مشهدی باشد که گل صعود ایران به جام جهانی را به ثمر می‌رساند. گلی که با صدای مزدک میرزایی در ذهن‌مان نقش بسته است و مشت‌های گره کرده کی‌روش برابر سرمربی کره را در پایان بازی به همراه داشت. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

وحید

محمد نصیری

سیروس1

سیروس

خداد

 

آیا این خبر مفید بود؟