عبدالجبار کاکایی گفت: به بسیاری از استان‌ها برای شعرخوانی دعوت شده‌ام اما از طرف استان خودم ایلام کمتر دعوت می‌شوم.

«عبدالجبار کاکایی» در شب شعر دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی، با تقدیر از معاونت فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه اظهار کرد: من تقریباً به تمام شهرهای ایران سفر کرده‌ام و خیلی جاها شعرخوانی داشته‌ام به جز استان و شهر خودم که متاسفانه از آن محروم هستیم .

وی با اشاره به قدمت فرهنگی و تمدن ایران، اظهار کرد: سال‌ها علیرغم اینکه مرزهای زمینی ایران از هم گسیخته بود ولی جغرافیای فرهنگی ایران همچنان وجود خود را حفظ می‌کرد چنان که وقتی اقوام بیگانه در خراسان می‌تاختند شاعران ما در آذربایجان خون گریه می‌کردند در حالی که در دو اقلیم متفاوت و با دو سیستم حکومتی مجزا زندگی می‌کردند پس نام ایرانی نام بلوچ است، نام کرد است، نام ترک است و تمام اقوام ما به اعتبار شناسنامه فرهنگی ما ایرانی هستند .

دکتر «روح‌الله استاک» معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایلام هم اظهار کرد: به باور همه صاحبنظران، انقلاب اسلامی سال ۵۷ یک انقلاب فرهنگی بود اما وقتی مسائل را رصد می‌کنیم می‌بینیم که هرچند انقلابمان فرهنگی است اما یک سیاست فرهنگی واحد و منسجم را پیگیری نکردیم مثلاً اگر اتحادیه اروپا را بررسی کنیم درمی‌یابیم که از سال ۱۹۹۰ به بعد، یک دیپلماسی فرهنگی قوی دارد ولی ما هنوز از این ظرفیت استفاده نکرده‌ایم .

وی با بیان اینکه دنیای امروز ما دنیای جنگ سخت نیست، گفت: دنیای امروز ما دنیای نرم است و باید بتوانیم خودمان را به دنیا نشان دهیم یعنی اگر می‌خواهیم خطرات را از کشور دور کنیم باید بتوانیم آن فرهنگ ناب و زمینه خاص فرهنگی کشور خود را به جهانیان و مردمان کشورهای دیگر نشان دهیم .

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایلام، با ذکر این نکته که هنرمندان، سفیران فرهنگی جامعه هستند، تصریح کرد: در دیپلماسی فرهنگی، معمولاً خیلی از هنرمندان استفاده می‌شود که امثال آقای کاکایی و فیلمسازان و بازیگران و ورزشکاران جزو سفیران فرهنگی هستند که فرهنگ ناب ایرانی را به جهانیان معرفی می‌کنند .

استاک ادامه داد: وقتی به اتحادیه اروپا نگاه می‌کردم چیز خاصی در آن ندیدم جز اینکه اتحادیه اروپا از کشورهای مختلف و اقوام مختلف تشکیل شده است اما باید توجه داشت که وقتی از واژه قوم استفاده می‌شود باید بدانیم که تعریف قوم براساس تفاوت در نژاد و ملیت است ولی کاری که در اتحادیه اروپا انجام شده این است که تفوق فرهنگی و تفاوت‌های فرهنگی را به رسمیت شناخته است اما در کنارش، نیاز فرهنگی مشترک، یعنی دنبال اتحاد بودن را پیگیری می‌کند ولی ما در کشور خودمان هم این موضوع را دنبال نمی‌کنیم .

وی اضافه کرد: من خودم اعتقاد دارم که در ایران نباید از واژه اقوام استفاده کنیم چون تمام چیزهایی که در ایران است از یک نژاد و یک ملیت مشترک است و کرد، لر، بلوچ، فارس و ترک، همگی یک مبنای مشترک دارند و لذا وقتی از واژه قوم استفاده می‌کنیم نباید از واژه اقوام ایرانی استفاده کنیم بلکه اصطلاح قوم ایرانی را به کار ببریم .

معاون فرهنگی و دانشجویی با بیان اینکه ما خرده فرهنگ‌های مختلف داریم اما یک فرهنگ واحد داریم، ادامه داد: وقتی به سیر تحول اروپا از قرون وسطی نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که شاکله آن فرهنگی بوده است و اگر کشور آلمان را بررسی کنیم در حال حاضر به موسیقی شناخته می‌شود ولی شاکله فرهنگی ایران، شعر است و قدیمی‌ترین متن مکتوب در ایران، شعر بوده و مبنای فرهنگی ایران هم براساس شعر بوده که جا دارد تا بیشتر به این قضیه نگاه کنیم .

استاک در خاتمه با اشاره به وجود بسترهای مناسب بری فعالیت در زمینه شعر و ادبیات، گفت: خوشبختانه وزیر فعلی ما هم یک شاعر است و تخلص ایشان هم پگاه کاشانی است و انشاءالله با کمک همدیگر و کارشناسان و دانشجویان بتوانیم در زمینه شعر و ادبیات کهن ایران زمین قدم‌های خوبی برداریم .

در این مراسم تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایلام به سرودن اشعار خود پرداختند و استاد کاکایی هم در مورد آنها نظر داد .

اجرای مشاعره، اجرای برنامه توسط گروه موسیقی و تک نوازی موسیقی سنتی از دیگر بخش‌های این مراسم بود برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟