هزینه خرید مسکن در تهران 2 برابر شد + جدول قیمت ها

به گزارش رکنا، متقاضیان خرید خانه در تهران باید نسبت به پارسال حداقل ۹۰ درصدی بیشتر هزینه کنند، روند قیمتی مسکن از دی ماه دوباره افزایشی شده است.

بررسی تازه‌ترین آمار مرکز آمار در رابطه با وضعیت قیمت مسکن در دی ماه امسال نشان می‌دهد هزینه خرید در هر سه شاخص افزایش داشته است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه به ۸.۲ درصد رسیده و به عبارتی نرخ مسکن نسبت به آذر ماه ۸.۲ درصد افزایش داشته است.

تورم ماهانه در آذرماه منفی ۸.۵ درصد اعلام شده بود که بر این اساس افزایش نرخ در یک ماه بیش از ۱۶ درصد بوده است.

در حالی که تورم ماهانه طی چند ماه اخیر روندی کاهشی طی می‌کرد دوباره از دی ماه افزایشی شده است؛ به طور ی که از ۱۲.۴ درصد در مرداد ماه تا منفی ۸.۵ درصد در آذرماه ریزش داشته است ولی از دی روند برعکس می‌شود.

مسکن ۹۰ درصد گران شد

اما تغییرات نرخ مسکن نسبت به دی ماه پارسال از این حکایت دارد که نرخ تورم نقطه‌ای به ۹۰.۴ درصد رسیده است، بنابر این متقاضیان برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران باید بیش از ۹۰ درصد نسبت به پارسال پر داخت کنند.

تورم نقطه‌ای در دی ماه نسبت به آذر ماه که ۸۳ درصد گزارش شده بود ۷.۴ درصد افزایش دارد، در این حالت هزینه خرید مسکن در فاصله بین آذر تا دی ۷.۴ درصد رشد دارد.

از سال ۱۳۹۶ تا کنون بالاترین حد تورم نقطه به نقطه حدود ۱۱۴ درصد در آبان ماه امسال بوده که به ۸۳ درصد در آذر کاهش پیدا می‌کند ولی از دی ماه دوباره روند صعودی پیدا کرده است.

رشد ۷۱ درصدی سالانه

اما وضعیت تورم سالانه که درصد تغییر میانگین اعداد شاخص نرخ در یک سال منتهی به ماه مورد نظر نسبت به دوره مشابه سال قبل را نشان می‌دهد ۷۱.۸ درصد اعلام شده که سه درصد در مقایسه با نرخ ۶۸.۲ درصدی در آذرماه افزایش دارد.

قیمت_مسکن1

قیمت_مسکن2

قیمت_مسکن3

آیا این خبر مفید بود؟