گزارشی شوک آور /  دردسرهای وام ودیعه مسکن برای بدبخت بیچاره ها!

به گزارش اختصاصی رکنا، امروز وزیر راه از پرداخت وام ودیعه مسکن به ۳ هزار مستأجر خبر داد و بیان کرد که وام ودیعه زیر ۳۰ میلیون تومان بدون ضامن و بالای ۳۰ میلیون با یک ضامن، پرداخت می شود. شرایط به گونه ای شده که چنانچه متقاضیان، چک برگشتی داشته باشند مشکلی برای دریافت وام نداشته باشند و اگر کسی تمایل داشت تسهیلات را تقسیط و سه ساله پرداخت کند به راحتی بتوانند این موضوع را انجام دهند.

اخبار اختصاصی رکنا - کپی رایت

این در حالی است که مخاطبین رکنا مشکلات عدیده ای را درخصوص اخذ وام ودیعه مسکن مطرح کردند.

شرایط سخت بانک ها برای متقاضیان وام ودیعه مسکن

یکی از متقاضیان وام ودیعه مسکن در شهر قم ، درباره مشکلات پیش آمده برای اخذ این وام گفت: چند روز پیش برای اخذ وام ودیعه مسکن در سامانه مربوط ثبت نام کردم. سپس بانک ملت را انتخاب نمودم. به بانک ملت مراجعه کردم با شرایط سختی که جلوی پای ما قرار دادند دوباره به سامانه مراجعه کردم و بانک خود را به بانک تجارت تغییر دادم. وقتی عملیات ویرایش تکمیل شد، سامانه مبلغ 30 میلیون تومان وام را به 15 میلیون تومان کاهش داد. به بانک تجارت مراجعه کردم. بانک تجارت به من اعلام کرد که باید یک ضامن برای اخذ وام معرفی کنم. مگر وزیر راه و شهرسازی اعلام نکرده است که وام ودیعه مسکن تا زیر 30 میلیون تومان نیاز به ضامن ندارد؟

وی در ادامه گفت: یک کارگر اگر دسته چک داشت که دیگر کارگر نبود. من برای ضمانت وام ودیعه مسکن چک از کجا بیاورم. من از بانک ها خواهش کردم که حساب یارانه نقدی یا سهام عدالتم را بابت ضمانت بردارند اما قبول نکردند.

سامانه وام ودیعه مسکن در اختیار بانک ها نیست

بعد از پیگیری های انجام شده توانستیم با علی بهرامی ، مسئول اعتبارات بانک تجارت شعبه قم ، در این زمینه گفتگویی داشته باشیم.

بهرامی ضمن بیان این که وام 15 میلیون تومانی نیاز به ضامن ندارد افزود: این متقاضی وام ودیعه مسکن، به بانک ملت مراجعه کرده است و چون شرایط ضمانتی آن سخت بوده در سامانه اطلاعات خود را ویرایش داده است و بانک تجارت را انتخاب کرده است. سامانه مبلغ وام 30 میلیون تومان را به 15 میلیون تومان کاهش داده است. سامانه وام ودیعه مسکن در اختیار بانک ها نیست و در اختیار سازمان مسکن و شهرسازی است . بانک ها در مبلغ وام ودیعه مسکن دخل و تصرفی ندارند.

علی بهرامی در ادامه افزود: وام تا سقف 15 میلیون تومان با ضمانت چک صیاد و سفته فرد متقاضی قابل ارائه می باشد. در مورد ارائه سفته هم باید برای وصول یک ضمانت اجرائی وجود داشته باشد، چون این وام ها از بیت المال پرداخت می شود. گیرندگان تسهیلاتی وجود دارند که چند ضامن دارد اما نمی توانیم بدهی آنها را به بانک وصول کنیم.این ها تماما معوق هستند.

بخشنامه بانک و ابلاغیه بانک مرکزی سقف وام بدون ضامن را 15 میلیون تومان اعلام کرده است

مسئول اعتبارات بانک تجارت شعبه قم درخصوص اظهارات وزیر راه و شهرسازی که گفته است وام تا 30 میلیون تومان ضامن نیاز ندارد، بیان کرد: بخشنامه وام ها را بانک اعلام می کند نه وزارت مسکن و شهرسازی . در بخشنامه قید شده است تا مبلغ 15 میلیون تومان. این بخشنامه از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده است. که وام تا سقف 15 میلیون تومان با ضمانت خود متقاضی است و بیشتر از آن نیاز به معرفی ضامن دارد.

بهرامی در آخر افزود: تا به امروز 14 تا 15 نفر وام گرفته اند. چون تا روزهای اخیر سامانه مسکن و شهرسازی ایراد داشت و به تازه گی مشکل آن رفع شده است و متقاضیان تا پایان شهریور فرصت دارند و انشاالله تمدید خواهد شد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟