مجلس دهم به ایستگاه آخر رسید

به گزارش رکنا ، نشست علنی صبح امروز (چهارشنبه، 31 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، به ریاست مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس با حضور 192تن از نمایندگان رأس ساعت 9 و 24 دقیقه آغاز شد. این جلسه آخرین نشست مجلس دهم است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی دستور کار نشست امروز صحن علنی را به شرح ذیل قرائت کرد:

گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس در مورد؛ بررسی فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه احزاب سیاسی

گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد؛ بررسی طرح ارتقای اعتبار اسناد رسمی

گزارش اقدامات نظارتی مجلس در اجلاسیه 4 دوره 10.

گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی؛ بررسی پروتکل همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم در دریای خزر الحاقی به موافقتنامه همکاری در زمینه امنیت در دریای خزر (مورخ 27 آبان 1389 )

- گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی؛ بررسی پروتکل همکاری و تعامل میان مراجع مرزبانی الحاقی به موافقتنامه همکاری در زمینه امنیت در دریای خزر(مورخ 27 آبان 1389)

گزارش کمیسیون اقتصادی؛ در مورد بررسی لایحه پروتکل اصالحی بند (5-4-1-10) اساسنامه مؤسسه منطقه‌ای استانداردسازی، ارزیابی انطباق، تأیید صلاحیت و اندازه‌شناسی سازمان همکاری اقتصادی (ریسکام)

- گزارش کمیسیون برنامه و بودجه محاسبات؛ بررسی طرح اصلاح بند (ل)ماده 28 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)

گزارش کمیسیون کشاورزی آب منابع طبیعی محیط زیست؛ در مورد تحقیق و تفحص ازعملکرد سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور

گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها؛ بررسی طرح تشکیل استان اصفهان شمالی

گزارش کمیسیون برنامه و بودجه محاسبات؛ در مورد لایحه اصلاح بند (ت) ماده 80 قانون برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی

گزارش کمیسیون اجتماعی؛ در مورد طرح تشکیل کمیته جذب سرمایه های داخلی و صدور مجوز ایجاد واحدهای تولیدی

گزارشی از عملکرد چهار ساله مجلس

این جلسه آخرین نشست مجلس دهم است و قرار است رئیس مجلس به مناسبت اختتامیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گزارشی از عملکرد چهار ساله این دوره ارائه کند. نمایندگان تا ششم خرداد ماه نیز به انجام وظایف قانونی خود ادامه خواهند داد و مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم در روز هفتم خرداد ماه برگزار می‌شود.

بنابراین گزارش ، آقای حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در تشریح این طرح، گفت: طرح ارتقای اعتبار اسناد رسمی که به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شده بود در جلسات متعدد کارگروه و کمیسیون با حضور مسئولان دستگاه‌های ذیربط و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در نهایت در جلسه مورخ ۶/۱۱/۹۸ با اصلاحاتی در عنوان متن تصویب شد.

جلوگیری از پولشویی

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی افزود: با تصویب این طرح از زمین خواری، فرار مالیاتی و پولشویی جلوگیری و همچنین موجب سیاست‌گذاری حاکمیت و حکومت اسلامی می‌شود و مشکلات مردم را در محاکم رفع می‌کند.

تصویب الحاق یک ماده به قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی

نمایندگان مجلس به منظور تامین نظر شورای نگهبان با الحاق یک ماده به قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی موافقت کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح مواد یک و ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی اعاده شده از شورای نگهبان را بررسی و تصویب کردند.

براین اساس یک ماده به قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی الحاق می‌شود.

این ماده الحاقی به انتهای ماده ۲۳ تصریح می‌کند؛ وزارت کشور مکلف است علاوه بر رسیدگی به امور تشکل‌های صنفی، کانون‌های بازنشستگی، خانه ها، انجمن‌های تخصصی غیرسیاسی و تشکل‌های صنفی که پیش از این قانون تاسیس شده اند نحوه و شرایط تاسیس و دریافت پروانه فعالیت و نیز ساز و کار رسیدگی به استعلام از مرجع قانونی و شرایط موسسین و اعضای موثر را شامل شرایط عمومی و اختصاصی آن‌ها و اعضای هیات مدیره، بازرسین، مسئولان شعب استانی و نحوه و شرایط ارکان از قبیل مجمع و هیات مدیره و بازرسین و شرایط و ساختار اساسنامه و نحوه و شرایط نظارت بر فعالیت تشکل‌هایی که قصد تاسیس دارند با رعایت همان قانون به روزرسانی کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟