حجم ویدیو: 2.03M | مدت زمان ویدیو: 00:00:16

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، با وجود اطلاعیه های پی در پی که در رابطه با بارش شدید برف از سوی هواشناسی و مسئولان صادر شده بود و هشدارهایی که به مردم برای راهی نشدن به جاده های شمالی مطرح شد  در دو روز اخیر شاهد سفر حجم زیادی از هموطنانمان به استان های شمالی  بودیم. بارش برف در این چند روز به حدی بود که راه ها نیز بسته شدند. بر اساس آخرین آمار  تا صبح امروز 23 بهمن ماه بارش برف در این استان ۸۵ مصدوم بر جا گذاشت.

یک راننده اتوبوس تهران-انزلی در گفت‌وگو با خبرنگار رکنا، درباره بسته شدن راه ها و در جاده ماندن آنها می‌گوید: « دو روز قبل بود که ساعت 19 با 25 مسافر از تهران حرکت کردیم. قزوین برف شروع شد اما باز وضعیت بسیار مشکل ساز نبود اما در رستم آباد روبروی شاه عباسی برف متوقفمان کرد. فقط ما نبودیم تعداد زیادی از مسافران سوار بر خودروهایشان در برف و بوران گرفتار شده و راهی جز متوقف شدن نداشتند..»

این راننده با بیان اینکه درست است که هشدارها برای راهی نشدن در جاده های شمالی به مردم داده شده بود ولی انتظار می رفت راهداری فکری برای ساماندهی جاده ها در این روزها انجام می داد و حداقل  کاری که می توانست انجام دهد این بود که شن و نمک در جاده پاشیده می شد که چنین کاری صورت نگرفته بود ادامه داد:  « اگر این اقدامات صورت می گرفت شاید این شرایط برای مسافران در جاده مانده ایجاد نمی شد.با هر نهادی که فکر کنید تماس گرفتیم. ابتدا با استانداری تماس گرفتیم ، مسئول آنجا با لحن مسخره کننده ای به ما گفت که در کجا گیر کرده اید؟ چه اتفاقی رخ داده است؟ بعد از آن به وزارت کشور تماس گرفتیم اما گفتند که تعطیل است. همچنین به وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه، سپاه، ترابری، هلال احمر و فرمانداری.... تماس گرفتیم که هیچ کدام پاسخی به ما ندادند.»

وی در ادامه افزود : بعد از 5 ساعت که حتی یک متر هم حرکت نکرده بودیم ، یکی از مسافران خانم  اتوبوس با استانداری تماس می‌گیرد که به داد ما برسید اما فردی که پشت تلفن بوده به آن زن می‌گوید: خانم صدای شما ضبط می‌شود و بعد رسیدگی می‌کنند.

راننده تاکید کرد » « کلافه شده بودیم ، با هر  ارگانی تماس می گرفتیم هیچ خبری از کمک نبود. »

برپایه این خبر ،آنها 24 ساعت در پشت برف ها مانده بودند و در نهایت دو خودرو توییتا سپاه با بلدوزر از راه می‌رسند و برای آنها تونلی را باز می‌کنند.

وقتی به راننده اتوبوس گفتیم که چرا با توجه به اطلاعیه های داده شده به سمت انزلی حرکت کردید گفت: « خودروی سوار ی و شخصی  که ندارم  اتوبوس عمومی هستم، بلیت فروخته شده بود، مسافر آمده بود و باید حرکت می کردم .»

راننده اتوبوس تهران-انزلی در ادامه گفت :« سوخت ما تکمیل بود و دائم اتوبوس را روشن نگه داشتم تا داخل گرم باشد اما چند راننده سواری آمدند و از من خواستند تا اجازه بدهم زن و فرزندانشان در اتوبوس سوار شوند تا از سرما، یخ نزنند چرا که بخاری خودروهایشان پاسخ آن سرما را نمی‌داد. وضعیت وخیمی بود. نه سرویس بهداشتی موجود بود، نه غذایی برای خوردن بنابراین هرکس هرچیزی که داشت بین دیگران تقسیم کرد تا از آن شرایط گذر کنیم. حتی یکی از مسافران به دلیل نبود سرویس بهداشتی خود را خیس کرد.

در شهرهای شمالی پس از برف چه خبر بود؟

برف تنها جاده را مسدود و مسافران جاده ای را درمانده و گرفتار نکرده بود بلکه شهر نیز، پس از بارش برف مختل شده و آنهایی که حتی به جاده نزده بودند نیز در خانه و شهر خود گرفتار مشکلاتی بعد از چند ساعت بارش برف شدند که اکثر معتقد هستند همه این گرفتاری ها نشات گرفته از عدم مدیریت و آماده نبودن ارگان های مربوطه با توجه به آگاهی از بارش برف بود.

 خشایار امیری یکی از ساکنان چابکسر در گفتگو با خبرنگار رکنا چنین از وضعیت مردم در گیلان گفت : « شهرهای مختلف گیلان درگیر برف و ساکنان هر شهر به نوعی گرفتار شده اند . ما ساکن املش هستیم . اینجا یک و نیم متر و رودسر 80 سانتی متر برف آمده است. راه های اصلی تازه وصل شده است اما هنوز به راه های فرعی دسترسی نداریم.

امیری اذعان می‌کند :« برق قطع است . گاز قطع است .ایرانسل  در گیلان آنتن نمی‌دهد. اینترنت همراه اول نیز قطع است. در این وضعیت فرمانداری ها نیز اکثرا پاسخگو نیستند. آنهایی که هنوز تلفن همراهشان روشن است از ذخیره پاور بانک های خود استفاده می کنند که معلوم نیست تا چه زمانی دوام خواهد داشت.»

خبرنگار: علی چاهه

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟