تخت جمشید 100 سال قبل چه وضعی داشت؟+عکس

 از سرستون‌ها و دیوارهای مدفون در خاک تا ستون‌های فروریخته و گیاهانی که بر پلکان قصر 2500 ساله روییده‌اند؛ این عکس‌ها تصویری روشن از وضعیت تخت جمشید را در پیش از آغاز کاوش‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهند.

تخت جمشید

ساخت بنای باستانی تخت جمشید از اواخر قرن ششم پیش از میلاد در زمان پادشاهی داریوش کبیر آغاز شد و احتمالا در طول حدودا 120 سال همچنان بخش‌هایی به آن افزوده می‌شد.

این بنای عظیم و حیرت‌انگیز در حدود سال 330 پیش از میلاد به دست اسکندر مقدونی ویران شد اما ویرانه‌های آن نیز در طول قرون مختلف همچنان مایۀ اعجاب و شگفتی بازدیدکنندگان باقی ماندند.

تخت جمشید

گذر زمان به تدریج چهرۀ تخت جمشید را هر چه بیشتر در میان غبار و ویرانی مدفون ساخته بود تا جایی که در حدود یکصد سال قبل، بخش‌های قابل توجهی از این بنا در زیر خاک فرو رفته بود، هرچند که بخش قابل توجهی نیز همچنان آشکار بود.

تخت جمشید

در سال 1931 میلادی ارنست هرتزفلد، باستان‌شناس آلمانی، نخستین کاوش‌های باستان‌شناسی را در تخت جمشید آغاز کرد؛ کاوش‌هایی که بخش‌های مدفون این اثر را نمایان ساخت و شناخت بیشتری نسبت به هویت واقعی آن را نیز موجب شد.

عکس‌هایی را که در اینجا ملاحظه می‌کنید ارنست هرتزفلد در حدود سال 1928 و پیش از آغاز عملیات کاوش در تخت جمشید و پاسارگاد ثبت کرده است.

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

کدخبر: 993900 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟