راز حاتمی کیا 20 سال بعد فاش شد + ناگفته های عجیب

ابراهیم حاتمی کیا کارگردان، نویسنده، تدوینگر، و فیلمبردار ایرانی است. ابراهیم حاتمی کیا متولد 1 مهر 1340 است. ابراهیم حاتمی کیا فعالیت در عرصهٔ سینما را از پایه آغاز کرد. ابراهیم حاتمی کیا از پرونده ای واقعی فیلم ساخت.آژانس شیشه ای ابراهیم حاتمی کیا مورد توجه بسیاری قرار گرفت.

به گزارش رکنا، در سینما ، تئاتر ، تلویزیون و ادبیات ، بسیاری آثار از واقعیت نشأت می گیرند. یا کل داستان واقعی است و یا حداقل سوژه اولیه در واقعیت رخ داده و نویسنده با الهام از آن قصه را طراحی می‌کند.

 اما در بسیاری از مواقع سازندگان یک فیلم یا سریال برای ممانعت از تبعات بعدی و پیامدهای ناشی از سوء برداشت ، برخلاف میلشان همه جا می‌گویند :« قصه فیلم تخیلی و هرگونه تشابه اسم ها اتفاقی است».

 در کشور ما با توجه به حساسیت های زیادی که  وجود دارد، این محدودیت ها پررنگ تر هم می شود. گاهی سوژه یک فیلم یا سریال یا ویژگی‌های یک شخصیت آنقدر مردم را به یاد یک نمونه خاص (!) می‌اندازد که سازندگان فیلم و بازیگران مجبور می شوند بارها و بارها مصاحبه کرده و همه شایعات را تکذیب کنند ! حال آنکه سالها بعد مشخص می شود که همه حدس ها درست بوده و به قول معروف ؛« تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها!»

آژانس شیشه‌ای ابراهیم حاتمی کیا را به دردسر انداخت

 ابراهیم حاتمی کیا از بعد آژانس شیشه‌ای به موقعیتی رسید که تک تک آثارش از هنگام ساخته شدن زیر ذره‌بین رسانه‌ها و مورد بحث مردم بود .

پس از «موج مرده» این شایعات و تشابه شخصیت‌ اصلی قصه به یکی از فرماندهان ارشد و مشهور نظامی آنقدر بالا گرفت که حاتمی‌کیا مجبور شد برای ساخت فیلم بعدی اش را از همان ابتدا اعلام کند این قصه واقعی نیست !

« ارتفاع پست» در سال ۱۳۸۰ اکران شد . حمید فرخ نژاد و لیلا حاتمی به خاطر بازی در این فیلم به شدت تحسین شدند و حاتمی کیا جوایز بسیاری با این فیلم گرفت. بازیگرانی چون رضا شفیعی جم و رامتین خداپناهی توانستند یک نقش و شرایط کاملا متفاوت را تجربه کنند و خلاصه اینکه فیلم جایگاهی خوب در تاریخ سینما پیدا کرد اما ...

توضیحات مکرر حاتمی‌کیا و سایرین هم باعث نشد که فرضیه واقعی بودن فیلم به کلی از بین برود! تا اینکه بیست سال بعد خبری کوتاه در رسانه ها و در صفحه حوادث به چاپ رسید که ...!

خبر این بود ؛ متهمان پرونده هواپیماربایی در سال ۱۳۷۹ با گذراندن دوران محکومیت خود آزاد شدند. اسامی این افراد به اختصار آمده بود اما بلافاصله همه اهالی سینما و سینمادوستان حرفه ای متوجه وجه تشابه زمانی و جزئیات این پرونده با قصه ارتفاع پست شدند !

ارتفاع پست قصه جوانی جنوبی بود که به همراه خانواده‌ و دوستانش بلیت های یک پرواز به سمت بندرعباس را خرید و به همه گفت که برای همه کار پیدا کرده اما در اصل قصدش ربودن هواپیما و رفتن به آن سوی آبها بود که با هوشیاری پاسداران حفاظت از هواپیما دستگیر و هواپیما سالم در فرودگاه نشست. این پرونده با توجه به درجه امنیتی اش خیلی رسانه ای نشد اما برای حاتمی کیا آن قدر جذاب بود که از روی آن فیلم ارتفاع پست را ساخت.

آیا این خبر مفید بود؟