پیشروی ملخ‌های صحرایی در ایران +عکس

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اعلام این خبر، تصریح کرد: سازمان‌های جهاد کشاورزی ۹ استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان (جیرفت)، بوشهر، خوزستان، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان جنوبی طی ۴ ماهه گذشته درگیر مبارزه گسترده با آفت ملخ صحرایی هستند و جمع ریزش این نوع ملخ از بهمن ماه سال گذشته تا پایان روز گذشته (۱۷ خردادماه) تعداد ۱۵۳ ریزش بوده است.

محمدرضا درگاهی گفت: بر اساس این گزارش علی‌رغم کمبود برخی تجهیزات و منابع لازم، اقدامات پیشگیرانه و سم‌پاشی‌ عرصه‌های درگیر با قدرت در این استان‌ها در حال انجام است و تا جای ممکن از ورود و خسارت گسترده ملخ صحرایی به اراضی زراعی و باغی کشور جلوگیری شده است.

وی اظهار کرد: تاکنون در استان سیستان و بلوچستان در سطح ۱۴۱۵۰۰ هکتار، در جنوب کرمان (جیرفت) ۱۲۷۴۶۲ هکتار و در استان هرمزگان در مساحتی به وسعت ۱۱۱ هزار و ۲۶۲ هکتار عملیات سمپاشی و مبارزه با کلونی‌های ملخ صحرایی انجام شده است.

درگاهی ادامه داد: سطح مبارزه با این آفت تا روز جمعه ۱۷ خردادماه در استان بوشهر ۸۶۲۷۰ هکتار، خوزستان ۲۷۲۸۷ هکتار، فارس ۲۴۲۰۴ هکتار، کرمان ۸۸۰۰ هکتار، کهگیلویه و بویراحمد ۴۹۰۰ هکتار و در خراسان جنوبی به ۱۹۵ هکتار رسیده است.

وی یادآور شد: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و پیش‌بینی‌های انجام شده، فاز اول عملیات مبارزه با آفت ملخ تا پایان مرداد ماه و در سطح ۷۵۰ هکتار از اراضی کشور ادامه خواهد داشت.

در حالی که پیش از این سازمان حفظ نباتات سطح مبارزه با ملخ‌های صحرایی را 450 هزار هکتار گفته بود در اعلام جدید 532 هزار هکتار گفته است، مفهوم آن این است که پیش‌روی این ملخ‌ها ادامه دارد.

قبلا این ملخ‌ها 6 استان را درگیر کرده بودند که در جدیدترین گزارش سازمان تعداد 9 استان اعلام شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟