نازنین زاغری کیست؟

به گزارش رکنا، نازنین زاغری پس از دستگیری به کرمان منتقل شده بود و در اواخر خرداد ماه ۱۳۹۵ سپاه پاسداران کرمان در اطلاعیه ای ضمن تأیید خبر بازداشت زاغری، وی را به همکاری با موسسات معاند و مشارکت در فعالیت‌های براندازی نرم متهم کرد و اعلام کرد که وی زندان کرمان نگهداری می‌شود.

همچنین جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب وقت تهران گفت: این فرد در کرمان دستگیر شده بود و به تهران منتقل شده است. او دلیل انتقال نازنین زاغری به تهران را عدم صلاحیت رسیدگی در کرمان عنوان کرد.

زاغری پس از برگزاری جلسات دادگاه در نهایت توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام مسایل امنیتی ، فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام و تلاش برای براندازی نرم بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شده است. این شهروند دوتابعیتی هنگام بازداشت به عنوان مدیر پروژه در شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» فعالیت می‌کرد. به ۵ سال زندان محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر به تایید نهایی رسید.

بیانیه سپاه در پی دستگیری زاغری

در رابطه با دستگیری نازنین زاغری سپاه ثارالله کرمان با صدور بیانی‌های اعلام کرده است: طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یکی از سرشبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان که ماموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد. زاغری در طول مدت بازداشت، در زندان کرمان نگهداری شده و مرتبا با خانواده خود تماس تلفنی و ملاقات حضوری داشته است. در حال حاضر پرونده ایشان برای انجام مراحل قضایی به تهران ارسال شده و تحقیقات تکمیلی توسط مامورین سازمان اطلاعات سپاه در حال انجام است.

وزیر امور خارجه انگلیس خواستار آزادی زاغری شد

وقتی نازنین زاغری-جاسوس دوتابعیتی- در ایران دستگیر و بازداشت شد، مقامات انگلیس از سفیر گرفته تا وزیر امور خارجه و نخست‌وزیر به تکاپو افتاده و با اجرای عملیات سنگین روانی، خواستار آزادی وی شدند. نوع رفتار انگلیسی ها، از اهمیت این مهره برای دولت انگلیس و نگرانی لندن از رسواشدن عملیات مهمی که وی بر عهده داشت، حکایت می کرد.

جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس که بار‌ها و در مقاطع مختلف خواستار آزادی نازنین زاغری شده بود، در اقدامی عجیب و خلاف قوانین و حقوق بین الملل، اعلام کرد نازنین زاغری، محکوم امنیتی بازداشت‌شده در ایران را تحت «حمایت دیپلماتیک» قرار داده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: «تصمیم من یک گام مهم دیپلماتیک است که به تهران نشان می‌دهد رفتارش کاملاً نادرست است. بعید است این تصمیم معجزه کرده و به نتایج یک شبه منجر شود، اما به کل دنیا نشان می‌دهد که نازنین بی‌گناه است و انگلیس در برابر رفتار‌هایی تا این حد ناعادلانه با شهروندانش ساکت نخواهد نشست.»

هشدار دستگاه قضا به مقام انگلستان درباره پرونده زاغری

سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری امروز سه‌شنبه ۷ بهمن ۹۹ در میان خبرنگاران گفت: «نازنین زاغری» محکوم فعلی ماست و در حال گذراندن ایام محکومیت خودش است. پرونده اتهامی دیگری دارد که با کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است. در پرونده اتهامی جدید هنوز دادگاه رایی صادر نکرده است. اینکه وزیر خارجه انگلیس بخواهد در ارتباط با پرونده های قضایی ما اظهار نظر کند اقدام خلاف عرف دیپلماتیک است.

نازنین زاغری به مرخصی رفت

ریچارد راتکلیف همسر نازنین زاغری در نیمه دوم سال 99اعلام کرده که او موقتا و برای دو هفته و در پی شیوع کرونا به مرخصی رفته است.

نازنین زاغری "آزاد" شد

حجت کرمانی، وکیل مدافع نازنین زاغری به رسانه‌ها گفته که موکلش آزاد شده است.

به گفته حجت کرمانی روز ۱۷ اسفند ماه 99 پایان مجازات حبس ۵ ساله خانم زاغری است. پابند الکترونیک زاغری نیز باز شده است.

کرمانی افزود :«موکلم محکومیت قبلی که داشته امروز به پایان رسید و پابندش باز شد زیرا او یک ‌سال با پابند بیرون بود که امروز باز شد. »

وکیل مدافع خانم زاغری اظهار کرد : زمان رسیدگی به پرونده دوم موکلش به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام ۲۴ اسفند ماه در دادگاه انقلاب تعیین وقت شده است.

سرانجام شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی پس از محاکمه نازنین زاغری اورا به اتهام مسایل امنیتی مجرم شناخت و به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد.

به گفته وکیل زاغری این حکم قابل فرجامی خواهی است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟