شگفتی ساز اصلاح طلبان در انتخابات 1400 کیست؟

انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو است و جریان‌های سیاسی نیز در فاصله کمتر از دو ماه تا رسیدن به انتخابات 1400 برنامه‌های خود را جهت حضور موثر و پر‌قدرت در راستای کسب پیروزی به‌کار می‌بندند تا در نهایت بتوانند به مدت 4 سال کلیددار پاستور شوند. در این میان اصلاح طلبان به دنبال آن هستند که در مدت کوتاه باقی‌مانده فضای جامعه را برای همراهی با خود در جهت مشارکت در انتخابات مساعد کنند تا با ارائه برنامه‌های انتخاباتی و حضور در رقابت‌ها بتوانند، نظر مساعد مردم جلب کنند.

به گزارش رکنا و به نقل از آرمان ملی، هر چند اصلاح طلبان از طرفی هم به دنبال کاندیدای اجماعی خود می‌گردند و احزاب نیز در این راستا در حال معرفی کاندیدای مدنظر خود به جبهه اصلاح‌طلبان هستند. حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران در این خصوص می‌گوید: «ما با ۴ کاندیدا پیشنهاد خود را به جبهه اصلاحات ارائه می‌کنیم و اسامی را در دقیقه ۹۰ رو می‌کنیم، چون شاید در زمان ثبت‌نام، یکی از دوستان ما ثبت‌نام کند و از شگفتی‌های انتخابات باشد.»

از همراه کردن مردم تا کاندیدای موج‌ساز

اصلاح‌طلبان در فرصت کمی که تا انتخابات 1400 در خردادماه دارند، درصددند تمامی تلاش و ظرفیت خود را به کار گیرند تا شاید بتوانند این انتخابات را با موفقیت پشت سر گذاشته و فاتح پاستور لقب بگیرند. این در حالی است که بسیاری از فعالان اصلاح‌طلب شرایط را آنقدرها هم برای کنشگری فراهم و مناسب نمی‌بینند، به‌خصوص اینکه جامعه نیز نگاه چندان مثبت و مشتاقی به اصلاح‌طلبان و نهاد انتخابات ندارد. مساله‌ای که ماه‌هاست به یکی از مهمترین دغدغه‌های اصلاح‌طلبان بدل شده است.

اهمیت حضور مردم در انتخابات برای اصلاح‌طلبان از آن جهت است که آنها بر‌خلاف جریان مقابل، که چندان تمایلی به مشارکت حداکثری ندارند و با توجه به برخی روندها در مشارکت پایین مردم نیز به موفقیت می‌رسند، بالعکس خود را با مردم و مشارکت‌شان تعریف می‌کنند و به شرط حضور مردم در انتخابات و حمایت از آنها است که اصلاح‌طلبان می‌توانند به موفقیت و پیروزی در انتخابات امیدوار باشند.

از همین رو است که بسیاری از اصلاح‌طلبان بر لزوم گفت‌و‌گوی صادقانه با مردم و اقناع افکار عمومی تاکید می‌کنند. نکته دیگر نحوه حضور اصلاح‌طلبان در فرآیند انتخابات است. طی ماه‌های گذشته بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب بارها نسبت به حضور اصلاح‌طلبانه در انتخابات ریاست‌جمهوری تاکید داشته‌اند؛ اما پرسش اینجا است که ظرفیت اصلاح‌طلبان به جهت دارا بودن کاندیداهای اصلاح‌طلب موج‌ساز، شناخته شده و رای‌آوری، که بتوانند از فیلتر شورای نگهبان بگذرند، چگونه است؟

اساسا قرار است روی چهره‌های امتحان‌پس‌داده‌ای چون محمدر ضا عارف ، سرمایه‌گذاری شود یا قرار است با چهره‌هایی محبوب همچون سید محمد خاتمی یا محمد جواد ظریف وارد عرصه انتخابات شوند؟ شاید هم بنا است اصلاح‌طلبان در دقیقه 90 چهره‌ای ناشناخته را که شگفتی‌ساز انتخابات شود، رو کنند و با همراه کردن مردم، انتخابات را به نفع خود رقم زنند. آنچه مسلم است اصلاح‌طلبان دوماهه سختی را پیش‌رو دارند و اگر موفقیت و پیروزی می‌خواهند باید هزینه آن را نیز بپردازند.

اصلاحات با یک کاندیدا وارد می‌شود

یک فعال سیاسی اصلاح طلب در ارتباط با رویکرد اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش‌رو اظهار داشت: اصلاحات کاندیداهای متعددی دارد که از هفته آینده بحث و بررسی در مورد آنها در جبهه اصلاحات شروع می‌شود و نهایتا با یک کاندیدا وارد انتخابات می‌شویم. در همین راستا، حسین مرعشی در رابطه با پیش‌بینی فضای انتخابات ۱۴۰۰ با توجه به جو امروز جامعه گفت: مردم تحت‌تاثیر عوامل متعددی نسبت به انتخابات کمی دلسرد هستند و این مشکل اصلاح‌طلبان نیست. اصلاح‌طلبان به سهم خود تلاش می‌کنند فضای ناامیدی و یأس را به امید تبدیل کنند و این فقط مشکل ما نیست و مشکل کل کشور است که تحت‌تاثیر عوامل متعددی که در جای خود قابل‌بحث است؛ از جمله فشارهای اقتصادی سنگین سه سال اخیر و مجموعه مسائل، مردم را در رای خود دچار تردید کرده است. در این راستا همه سیاسیون و شخصیت‌ها و دست‌اندرکاران امر سیاست در ایران باید کمک کنند مردم، متوجه اهمیت نقش خود در انتخابات باشند و ما هم به سهم خود تلاش خواهیم کرد.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با بیان اینکه برخی با تصور کاندیداتوری ظریف به او حمله می‌کنند، تاکید کرد: ظریف در فضای سیاسی ایران طرفدارانی جدی دارد ولی آمدنش با تصمیم خودش است. حمله به ظریف و چنین شخصیت‌هایی چیز جدیدی نیست. ما در شرایط سیاسی‌ای هستیم که شاهد تکامل‌یافتگی و رشد سیاسی نیستیم.

وی ادامه داد: ما برای حضور مردم در انتخابات و پای صندوق‌های رای کارهایی را که نباید می‌کردیم، کرده‌ایم و بسیار دیر‌هنگام است اگر الان بخواهیم کاری کنیم. زمان را از دست داده‌ایم و امروز باید به مشارکتی کم تن بدهیم درحالی‌که ۴ سال وقت داشتیم و باید با مردم به درستی رفتار می‌کردیم، باید با مردم همراهی و همدردی می‌کردیم و نکردیم. مرعشی در رابطه با تصمیمات اخیر حزب کارگزاران برای حضور در انتخابات عنوان کرد: ما با ۴ کاندیدا پیشنهاد خود را به جبهه اصلاحات ارائه می‌کنیم و اسامی را در دقیقه ۹۰ رو می‌کنیم؛ چون شاید در زمان ثبت‌نام، یکی از دوستان ما ثبت‌نام کند و از شگفتی‌های انتخابات باشد.

گدایی قدرت اصلاح‌طلبان را به‌جایی نمی‌رساند

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص انتخابات پیش‌رو اظهار داشت: حتی اگر کاندیدای اصلاح‌طلبان برنده انتخابات نشود به معنای شکست نیست؛ بلکه به معنی شروع کار با یک رویکرد دقیق‌تر، موثرتر و حضوری بهتر است و اینکه باید اشکالات کار رفع شود. جماران نوشت، محمد نعیمی‌پور گفت: مشکلی که اصلاح‌طلبان دارند این است که برخلاف انتخابات قبلی دیگر نمی‌توانند موج گسترده‌ای فراهم کنند و آن موج را به سمتی هدایت کنند که بتواند تعیین‌کننده نهایی باشد.

وی ادامه داد: امروز هم معتقدم با توجه به فراز‌و‌نشیب‌هایی که سیاست و حکومت داشته و خصوصا بحث‌هایی که در منطقه وجود دارد، شرایط طوری است که ما می‌توانیم انتظار یک اتفاق خارق‌العاده را داشته باشیم. اما هدف و نیت ما در هر صورت باید این باشد که در انتخابات شرکت کنیم.

عضو حزب اتحاد ملت افزود: معتقدم حضور در قدرت وقتی میسر می‌شود که قدرتی وجود داشته باشد. یعنی اگر جریان موسوم به اصلاح‌طلب قدرت لازم را داشته باشد زمینه نیز برای حضورش حتی در سخت‌ترین شرایط فراهم می‌شود. اگر اصلاح‌طلبان با توان و قدرت کافی جلو بیایند، هرقدر هم که حکومت به مسئولیت‌های خود عمل نکند و موجبات تضییع حقوق دیگران را فراهم آورد اما وقتی قدرتی وجود دارد، مجبور است آن را به رسمیت بشناسد.

وی عنوان کرد: اصلاح‌طلبی برای کشور ضروری است؛ اما معنای آن، این نیست که فقط در عرصه سیاسی می‌توان اصلاح‌طلبی را دنبال کرد. یا چنین نیست که فقط با شعار دموکراسی می‌توان به اصلاحات رسید.

نعیمی‌پور اظهار کرد: از این رو، بازسازی شرایط برای کسب قدرت بیشتر وظیفه اصلاح‌طلبان است. تا زمانی که اصلاح‌طلبان قدرت را گدایی کنند، به‌جایی نمی‌رسند. باید در دایره قدرت نقشی ایفا کنند تا بتوانند به‌اندازه همان نقش سیاست‌ها و برنامه‌های خود را دنبال کنند.

وی تصریح کرد: آقای خاتمی سرمایه بسیار بزرگی برای کشور و اصلاح‌طلبان است. از این رو، خیلی باید به چنین اشخاصی که اخلاق، منش، نگاه ملی و احساس مسئولیت دینی دارند، توجه شود.

منبع: روزنامه آرمان ملی

آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟