شرط مشاور بایدن برای بازگشت کشورش به برجام

به گزارش رکنا ، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی «جو بایدن» رئیس‌جمهور منتخب و نامزد دموکرات‌های آمریکا، امروز (یکشنبه) درباره توافق هسته‌ای ایران و بازگشت کشورش به این پیمان سخن گفت.

سالیوان در بخشی از سخنانش گفت اقدامات دولت کنونی آمریکا تحت ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» کمکی به امنیت این کشور نکرده و راه را برای ایران برای رسیدن به سلاح هسته‌ای هموارتر کرده است.

این مقام آمریکایی همچنین افرود: «به اعتقاد من پیش از بازگشت به برجام باید درباره موشک‌های بالستیک ایران به رایزنی بنشینیم.»

ماه گذشته سالیوان در نشست شورای مدیریت وال استریت ژورنال اعلام کرد دولت بایدن می‌خواهد از طریق بازگشت به برجام ایران را به پای‌بندی به مفاد این توافق مجبور کند و از این راه برنامه هسته‌ای ایران را تحت کنترل خود بگیرد.

مشاور امنیت ملی احتمالی آینده آمریکا گفت آمریکا آمادگی تبعیت از شروط مندرج در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را دارد. تصور می‌کنیم که این مسئله ممکن و شدنی است.

پیش از او بایدن در مصاحبه‌ای با روزنامه نیویورک تایمز گفته بود اگر ایران به تعهدات خود ذیل برجام بازگردد، آمریکا نیز به این توافق بین‌المللی باز خواهد گشت و مدعی بود در صورت بازگشت ایران به تعهدات و الزاماتش، واشنگتن تحریم‌های تهران را که توسط دولت دونالد ترامپ اعمال شده بود، لغو خواهد کرد.

ترامپ در سال ۲۰۱۸ به‌طور یکجانبه از برجام خارج شد و این باعث شد ایران تعهدات خود را با این توافق کاهش دهد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟