حجت الاسلام حسن روحانی :

کدخبر: 405026 50

رکنا: روحانی در پاسخ به سئوالی پیرامون احتمال جنگ در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا گفت: در منطقه جنگ هایی وجود داشته و وجود دارد. هم اکنون یمن در حال جنگ است، سوریه مشکلاتی دارد و نیروهای خارجی در سوریه وجود دارند اما روند منطقه ما به سمت امن تر شدن است.

منطقه در حال امن تر شدن است
مسلما شرایط سوریه در ماههای آینده بهتر از امروز خواهد بود. قدم به قدم تروریست Terrorist ها در حال عقب نشینی از سوریه هستند.
رئیس جمهور تصریح کرد: نیروهای خارجی به ویژه آمریکایی ها ناچار هستند از سوریه خارج شوند. عراق نیز از گذشته امن تر است. عربستان و امارات نیز به این نتیجه خواهند رسید که فعالیت های نظامی در یمن فایده ای ندارد و باید از طریق فعالیت های سیاسی و مذ اکره مشکلاتشان را در یمن حل کنند.
اراده جمهوری اسلامی در صلح و دوستی است
وی با تاکید بر اینکه امنیت کل منطقه در آینده بیشتر خواهد شد، ادامه داد: با ایستادگی و حضور مردم و ضربه های اساسی که به تروریسم در منطقه وارد شده است منطقه ما در آینده امن تر خواهد بود.
روحانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بدنبال صلح بوده است. امروز نیز بدنبال صلح است. ایران هیچگاه آغازکننده جنگ نبوده است و همواره نگهدارنده صلح در منطقه بوده است. اراده جمهوری اسلامی در صلح و دوستی است.
رئیس جمهور تاکید کرد: جمهوری اسلامی با همسایگانش روابط بسیار خوبی دارد. با یکی دو تا از همسایگان نیز اگر روابط ما خوب نیست ما آماده هستیم برای اینکه این روابط را به یک روابط مناسب و مساعد برگردانیم؛ از طرف جمهوری اسلامی مانعی در این زمینه وجود ندارد.
خطر جنگ متوجه ایران نیست
وی افزود: تا زمانی که ملت ایران و نیروهای مسلح در صحنه هستند خطر جنگ نسبت به ایران وجود ندارد. این موضوع باز هم به وحدت و یکپارچگی و انسجام ملت ایران بستگی دارد.
روحانی گفت: باید از مردم سپاسگزاری و تشکر کنم، می دانم که امسال با مشکلات فراوانی مواجه بودند.
رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که چه مقدار در جریان خواسته ها و مطالبات مردم قرار دارید گفت: مردم به طور مداوم با تلفن و نامه با ریاست جمهوری در تماس هستند. در فضای مجازی نیز من وقت می گذارم و نظرات مردم را می بینم.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ما از وضع مردم مطلع هستیم گفت: مردم ما امسال با فشار شدیدی مواجه بودند. به خاطر خشکسالی با مشکل آب و برق مواجه بودیم. در کنار آن مشکلات محیط زیستی و ارزی بوجود آمد که در بازار Store و زندگی مردم تاثیر گذاشت.
روحانی ادامه داد: مردم ما مردمی نجیب و صبوری هستند و تلاش دارند تا مشکلات حل شود. این همه دنیا فشار روانی می آورد و تبلیغ می کند تا یک روز مردم به خیابان ها بریزند و اغتشاش و اعتراض کنند اما مردم ما حضور نمی یابند، مگر تعدادی محدود. این امر نشان دهنده صبر، تحمل، بیداری و هوشیاری مردم است.
وی گفت: من در این شرایط احساس نگرانی از لحاظ امنیت ملی ندارم.
روحانی تاکید کرد: در سیاست خارجی روند ما روابط سیاسی بهتر با دنیا است. امروز روابط ما با غرب و شرق بهتر است و این روابط بهتر را ادامه خواهیم داد.
رئیس جمهور افزود: من آینده منطقه را توام با امنیت و صلح و ثبات بیشتر می بینم.
برنامه ایران همچنان صلح آمیز است اما در برار حرف زور خواهیم ایستاد
وی اظهار داشت: در زمینه تهدیدات نفتی آمریکا به زودی هیئت هایی را به همه کشورهای منطقه و صادر کنندگان نفت در منطقه و خارج از منطقه خواهم فرستاد. مبنای ما گفتگو از طریق منطقه است و انشاالله این روند را ادامه خواهیم داد. مردم نباید هیچگونه نگرانی داشته باشند که دولت یا نظام ایران تصمیم به تهاجم، ناآرامی و یا جنگ دارد.
روحانی تصریح کرد: من به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی به مردم عرض می کنم که برنامه ما همچنان برنامه صلح آمیز است. البته در برابر حرف زور خواهیم ایستاد. وقتی می ایستیم پاسخ مثبت خواهیم گرفت.
رئیس جمهور افزود: اجازه نمی دهیم منافع و حقوقمان زیر پا گذاشته شود. من هیچ علامت و دلیلی را نمی بینم که در آینده، منطقه ما با ناآرامی مواجه باشد.
وی در پاسخ به سئوالی در خصوص تلاش ها برای موج سواری بر مطالبات مردم خاطرنشان کرد: نظامی تغییر می کند که بر مبنای انتخابات و آراء مردم نباشد. اگر مردم با صندوق آرا مسئولین خود را انتخاب کنند این نظام همیشه ثابت خواهد ماند. تا زمانی که ما جمهوریت و اسلامیت نظام را حفظ کنیم نظام حفظ خواهد شد.
روحانی گفت: مردم ما به اصول اسلام پایبند هستند. ممکن است در برخی احکام، مسائلی را شاهد باشیم اما اعتقادات مردم، اعتقاداتی پایدار است. اسلامیت مورد توجه مردم است.
وی تاکید کرد: هر چه جمهوریت و دموکراسی نظام را تعمیق ببخشیم این نظام مستحکم تر خواهد شد. مردم بدانند به راحتی می توانند رئیس جمهور و نمایندگان مجلس را انتخاب و نظارت کنند.
روحانی گفت: باید همه چیز را به صورت شفاف به مردم اعلام کنیم. باید با فساد به صورت شفاف برخورد کنیم. مردم باید بدانند و نظارت کنند. همه باید باور کنیم که این کشور مال مردم است.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم ما آزاد هستند که رای خود را به صندوق بریزند نظام ما صدمه نخواهد دید، افزود: اما اگر ببینند که فساد خط قرمز است و برای ما این قوه یا آن قوه فرق دارد و ما در انتخابات مثلا می خواهیم فرد یا حزب خاصی را حاکم کنیم، آن وقت می شود گفت که نظام مستحکم یا تضعیف شده است.
روحانی گفت: اگر روزی در مساله ای نظیر فرهنگی، سیاسی یااقتصادی اختلاف نظر پیدا کردیم، چرا با شرایطی که قانون Lawاساسی گفته، پای صندوق آرا نیاییم و از آن استفاده نکنیم؟ مگر اصل ۵۹ کمرش بیل خورده است. البته در مسائل عادی مجلس تصمیم گیرنده است اما در مسایل بسیار مهم، اصل ۵۹ برای ما راه را مشخص کرده است.
وی تصریح کرد: اصل ۵۹ قانون اساسی، نظام را تثبیت می کند. ما هر مقدار که بر مردم تکیه کنیم و هر مقدار در کنار مردم باشیم و به مردم خدمت کنیم، مردم ما هم اسلام و هم کشور عزیزشان ایران را می خواهند. این مردم همان هایی هستند که هشت سال شرف و عزت خود ایستادگی کردند.
روحانی گفت: من هیچ نگرانی از نظام ندارم. این ها حرف های کودکانه ای است؛ مثلا ۴ نفر در امریکا با یک مشت تروریست Terrorist در تماس هستند و می روند به آن ها دست می دهند و کمک مالی شان می کنند؛ آن هم گروه تروریستی که مردم ایران از عمق جان، از آن ها نفرت دارند. منافقینی که در زمام جنگ، زمانی که مردم برای سرزمین شان می جنگیدند، با صدام متحد شدند و از پشت به مردم ما خنجر زدند.
نظام امروز از هر زمان دیگری مستحکم تر است 
رییس جمهور تاکید کرد: آن ها( منافقین) ممکن است تصورات این چنینی به ذهن شان بیاید که این نظام قوی یا ضعیف است؛ به نظر من نظام ما امروز از هر زمان دیگری مستحکم تر است. قوای سه گانه در کنار هم هستیم. من کاملا به مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه احترام می کنم.
روحانی گفت: در جلسات مشترک سه قوه شاهد هستم که آن دو قوه هم دارند تلاش می کنند؛ البته ممکن است در بعضی جاها سلایق ما فرق کند اما در مسائل اساسی کشور، کاملا متحد هستیم. رهبر انقلاب مسئولیت بسیار سنگینی دارند و همواره با استحکام بر قوای کشور نظارت دارند.
هیچ دغدغه ای نسبت به آینده نظام و ایران نباید داشته 
رئیس جمهور گفت: به نظرم هیچ دغدغه ای نسبت به آینده نظام و ایران نباید داشته باشیم. این به معنای این نیست کا امروز مشکل آب، برق، محیط زیست و زندگی مردم نداریم. ما مشکل داریم اما مردم باید بدانند که ما داریم به طور شبانه روزی تلاش می کنیم. ممکن است در جایی ۱۰۰ درصد و در جای دیگر ۷۰ درصد موفق باشیم.
اگر دنبال برجام رفتیم برای تجارت، واردات، صادرات و ... راحت تر انجام شود
روحانی تاکید کرد: برخی فکر می کردند که خود برجام یا صحبت کردن با شش کشور برای ما مهم بود، در حالیکه ما به فکر راحتی مردم بودیم. اگر رفتیم دنبال برجام، برای این بود که تجارت، واردات و صادرات و حمل و نقل و بیمه ما راحت تر انجام دهیم.
رییس جمهور اظهار داشت: همین امروز که مردم دچار فشار هستند، شرایط صادرات کالای ما از همیشه بهتر است. اینکه در یک روز چند هزار واحد بورس، افزایش پیدا می کند، به معنای امید مردم است یعنی آن نقدینگی که به آن اشاره کردم، دارد درست هدایت می شود و نقدینگی به سمت بورس و تولید می رود.

یارانه کمیته امداد و بهزیستی افزایش خواهد 
روحانی با اشاره به اشتغال زایی دولت گفت: نه تنها تمام آن هایی که متقاضی کار بودند، جذب شدند بلکه از بیکارهای قبلی هم تعدادی جذب شدند. اینکه ۷۵۶ هزار نفر در بهار امسال نسبت به بهار پارسال، اشتغال خالص داشتیم، این یعنی ما راه داریم؛ البته معنی اش این نیست که بیکاری تمام شده است؛ ما همچنان ۳ میلیون بیکار داریم و فقط توانسته ایم اندکی از آن را کاهش دهیم.
وی افزود: دولت باید به فکر اقشاری باشد که فشار اقتصادی بیشتری را می بینند. ما برای آن ها داریم فکر می‌کنیم؛ در همین زمینه، مدتی است که داریم در دولت روی بسته جدیدی فکر می‌کنیم که به موقع اعلام خواهد شد. افرادی از جامعه که عضو کمیته امداد یا بهزیستی هستند، یارانه شان افزایش یافت و باز هم امسال افزایش خواهد یافت. همچنین روند ارائه بسته غذایی را ادامه خواهیم داد.
روحانی ادامه داد: باید به اقشار کم درآمد کمک شود. حتما دولت این را کار را خواهد کرد. همچنین بازار Store ارز باید متعادل شود. امیدوارم مردم طی روزهای آینده شاهد بازار متعادلی باشند. درست در زمانی که ترامپ Trump می گوید من دارم اولین مرحله تحریم ها را اجرا می کنم، اروپا اطلاعیه می دهد و می گوید اگر هر کشوری ایران را تحریم کند، من تحریمش خواهم کرد. این حادثه Incident به لحاظ سیاسیبسیار مهم و مبارک است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با وجود مطالبات و مشکلات مردم، گفته می شود روحانی ۹۷ با روحانی ۹۶ فاصله زیادی دارد؛ آیا شما نگران کاهش محبوبیت تان هستید؟ گفت: محبوبیت من چیز مهمی نیست. مهم این است که ما بتوانیم به مردم خدمت کنیم. اینکه من با سال ۹۶ فرق کرده ام یا برخی می گویند روحانی در سیاست خارجی فرق کرده است، باید بگویم اینچنین نیست. من در سیاست خارجی همچنان معتقد به تعامل با جهانیان هستم. اگر یکی میز مذاکره را ترک کرده و در برابر مردم ما یاوه گویی می کند باید در برابر آن ایستاد.
لحن ما در سیاست خارجی نمی‌تواند مانند سال ۹۶ قبل از آن 
وی ادامه داد: همان اسلامی که می گوید با دیگران با مصالحه و تعامل برخورد کنید می گوید در برابر متکبر و کسی که می خواهد به شما زور بگوید باید با اقتدار بایستید. لحن امروز ما نمی‌تواند مانند سال ۹۶ و سال های قبل از آن باشد زیرا شرایط فرق کرده است. آمریکا شروع کننده این مسائل بوده و سیاست های ما تغییری نکرده 
رئیس جمهور درباره تغییر در اصول سیاست داخلی دولت گفت: اصول سیاست داخلی ما نیز تغییری نکرده است. من معتقدم باید به رای مردم احترام بگذاریم و اساس رای مردم است. بر همین اساس فضای مجازی در کشور ما گسترش یافته و در قیاس با کشورهای منطقه ما رتبه اول را داریم. البته اگر می خواهیم از فضای مجازی استفاده بهتری کنیم و مقابل فساد بایستیم باید به سمت دولت الکترونیک 
وی ادامه داد: اشتغال، فضای مجازی، آزادی Freedom و حتی تظاهرات مسالمت آمیز اگر بر اساس قانون Law باشد حق مردم است اما عده ای نباید پاسخ گروه دیگری را و یا آمریکا را در قالب تظاهرات بدهند. به مردم می گویم من در اصولم تغییری نکرده ام و پای قول و قرارهایی که در سال ۹۲ و ۹۶ به مردم دادم ایستاده ام و تردیدی ندارم آینده خوب مردم در سایه اعتدال است و تندروی و ایستادن مقابل یکدیگر به ضرر مردم است.
روحانی در ادامه تصریح کرد: همانگونه که چند وقت پیش در یک سخنرانی گفتم، من حاضرم دست مردم و همه گروه ها را ببوسم و معتقدم نیاز داریم با هم باشیم. این مشکلات قابل حل است و ما می توانیم از آنها عبور کنیم. آمریکا نیز قادر نیست خواست خود را بر ما تحمیل کند. شرط اینکه ما بر این مشکلات غلبه کنیم این است که حق همدیگر را مدنظر داشته باشیم اما اگر رانت وجود داشته باشد مسائل و مشکلاتی به وجود می آید.
به آنهایی که ارز دولتی دریافت کردند سه ماه وقت می دهیم بگویند این ارز را چه کرده اند
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص جدیت دولت برای مقابله با فساد گفت: من معتقدم باید قاطعانه با کسانی که حق مردم را ضایع می کنند، برخورد کرد. چند بار گفتم که سه ماه به همه آنهایی که ارز دولتی دریافت کردند وقت می دهیم تا اعلام کنند که این ارز را چه کرده اند. به گمرک هم اعلام کرده ایم که کالاها با سرعت بیشتری وارد شود البته حتما تخلف و فساد و رانت وجود دارد. در این ماه های اخیر یکی از نگرانی های من مبارزه با همین رانت ها بوده است.
وی افزود: هر چیزی یارانه ای باشد در کنار آن فساد و قاچاق Contraband وجود دارد، مثل بنزین که در کشور ما هزار تومان و در ترکیه در حدود ۱۰ هزار تومان است و یا گازوئیل و دارو. هر چیزی که فاصله قیمت آن در داخل و خارج زیاد شود موجب می شود رانت و فساد شکل بگیرد. البته برای مقابله با قاچاق باید از مرزها حفاظت بیشتری کرد و این وظیفه بر عهده نیروی انتظامی و یا سپاه پاسداران در دریای جنوب است.
زمان برخورد با مفاسد کوتاه تر شده است
روحانی در ادامه به اقدامات دستگاه قضا در برخورد با مفاسد اقتصادی اشاره کرد و گفت: دستگاه قضا نیز باید با فساد برخورد جدی تری داشته باشد و نباید با کسی با اغماض برخورد کرد. خوشبختانه در نامه ای که چند روز پیش به من رسید اعلام شد زمان رسیدگی به مفاسد کوتاه تر شده که این موضوع جای خشنودی دارد.
پاسخ به سوالات نمایندگان فرصت خوبی را برای من فراهم می‌آورد
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی پیرامون طرح سوال از رئیس جمهور توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: من قبل از اینکه دولتی باشم، مجلسی هستم چرا که ۲۰ سال در مجلس بودم و سمت های مختلفی را داشتم. بنابراین کاملا مجلس را حس می کنم و نه تنها از طرح سئوال نمایندگان گله مند نمی شوم، بلکه از این موضوع خوشحالم و استقبال هم می کنم. ممکن است دو نفر با یکدیگر شریک باشند و یک روز اختلافی میان آنها ایجاد شود. در آن روز باید به کتاب قانون مراجعه کنند و در چارچوب قانون کار خود را ادامه دهند. من هم به عنوان رئیس جمهور اگر دستگاهی قانون را نادیده بگیرد حتما نسبت به آن تذکر قانون اساسی خواهم داد چرا که همه باید ذیل قانون حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه مجلس و دولت با یکدیگر همکاری خوبی دارند و هر دو طبق قانون عمل می کنند، ادامه داد: دوستی ما با آنها محفوظ است، حق آنها است که بتوانند از رئیس جمهور سئوال کنند. هدف همه ما این است که بتوانیم به مردم خدمت کنیم و مشکلات را حل کنیم، استفاده از حق قانونی در این گونه مسائل مهم حداقل باشد بهتر است تا حداکثر. من به مجلس می روم و پاسخ سئوالات را هم خواهم داد و به نظرم این موضوع می تواند فرصت خوبی را هم برای من بوجود بیاورد.
روحانی تصریح کرد: زمانی که یک نماینده سئوالی را مطرح کند من می توانم راحت تر از زمانی که سخنرانی دارم و یا گفتگویی انجام می دهم به برخی نکات و مسائل اشاره کنم و بنابراین، این موضوع می تواند یک فرصت مناسبی برای ما باشد.
برای حل مسئله کم آبی توانسته ایم ۳۰ درصد بهره‌وری آب کشاورزی را افزایش دهیم
رئیس جمهور با بیان اینکه از مردم به خاطر روزهای سختی که پشت سر گذاشتند سپاسگزاری می کنم، اظهار داشت: مردم بدانند که دولت با همه توان در راستای حل مشکلات آنها گام برداشته است. به طور مثال ما برای حل بحران آب توانسته ایم ۳۰ درصد بهره‌وری آب کشاورزی را افزایش دهیم و در حوزه محیط زیست هم کارهای مثبت و رو به جلویی را انجام دادیم؛ این اقدامات همچنان ادامه خواهد داشت.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در عین حال که دولت تلاش کرده مشکلات مردم را حل کند اما همچنان مردم فشار زیادی را متحمل می شوند. من اینجا می‌گویم که ما می توانیم با کمک هم این دوره از فشار و مشکل را هم پشت سر بگذاریم.

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها