خواص گیاهان دارویی و روغن های ارگانیک

گیاهان دارویی که در دل طبیعت وجود دارند از خواص بسیار زیادی برخوردارند که انسان ها را به سمت سلامتی و عمر طولانی سوق میدهند. اگر انسان ها با تمام این خواص و کاربرد های آنان آشنایی داشته باشند دیگر نیازی به استفاده از داروهای شیمیایی نمی باشد. همانطور که میدانید داروهای شیمیایی تنها در کوتاه مدت مشکلات و بیماری های انسان ها را برطرف میکنند علاوه بر عوارض بسیار زیادی که دارند ،هزینه ی نسبتا بیشتری را برای تهیه ی آنها باید پرداخت. فواید گیاهان دارویی آنچنان زیاد است که برای افراد در تمامی سنین کاربرد دارد. روغن های ارگانیک که از این گیاهان دارویی بدست می آیند ،نمی توانند بجای بسیاری از پماد ها ها و محلول های شیمیایی مضر، مورد استفاده قرار گیرند. در ادامه ی این مطلب ،سعی کرده ایم تا گروهی از مهم ترین داروهای گیاهی را که برای سلامت انسان بسیار پرکاربرد می باشد را معرفی کنیم و خواص آنان تاثیر شان را بر امراض مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

خواص گیاهان دارویی و روغن های ارگانیک

گیاه دارویی ترشک یکی از گیاهان دارویی  به عنوان یک مسکن برای درد های مفصلی

به نقل از منابع وبسایت ویکی سرا یکی از گیاهان دارویی با اهمیت  ، گیاه ترشک است ،این گیاه اصولا در مناطقی معتدل از کشور رویش دارند. از زمان های قدیم،ترشک  به عنوان یک سبزی مفید و مؤثر در رفع بسیاری از بیماری ها استفاده می شده است.  در چند دهه ی اخیر،گیاهان دارویی مانند ترشک در طبخ و آماده کردن بسیاری از غذاها نیز کاربرد داشت اما امروزه به ندرت دیده میشود که از ترشک در طبخ غذا استفاده شود. از طرفی دیگر کاربرد درمانی این گیاه امروزه بسیار افزایش پیدا کرده است و در همه زمینه ها. کاربرد دارند. برعکس داروهای شیمیایی ،گیاهان دارویی همچون ترشک هیچگونه  عارضه ای برای انسان ندارند. بیشترین استفاده از گیاه ترشک در میان عشایر رایج است  نحوه ی استفاده از گیاهان  دارویی همچون ترشک بسیار اسان میباشد. در مرحله ی اول مشاهده می شود که دانه های گیاه ترشک را می کوبند و بعد از خیساندن این دانه ها آنان را در محل درد و مفاصل می گذارند و به عنوان مُسَکنی برای تسکین و التیام دردهای مفصلی از آن استفاده می شود. نکته ی جالبی که باید بدانید آن است که  گیاه ترشک منبع ویتامین C است. در نتیجه بسیاری از کودکان و بزرگسالان که دچار کمبود ویتامین C هستند وسریعا در معرض بیماری هایی همچون سرماخوردگی قرار میگیرند،میتوانند از این گیاه که  منبع سرشار روغنی برای ویتامین C میباشد،استفاده کنند. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که گیاه ترشک  آهن و فسفر بسیار زیادی را در خود گنجانده است.  این گیاه دارویی برای کسانی که دچار بدغذایی هستند بسیار اشتها آور است همزمان می تواند تصفیه کننده و هضم کننده بسیار خوبی هم باشد . به خاطر خاصیت تصفیه کنندگی این گیاه دارویی حتی کسانی که پوستشان دارای جوشهای موضعی و پوستی می باشد هم میتوانند از ان استفاده کنند.

خواص گیاهان دارویی و روغن های ارگانیک

گیاه دارویی مریم گلی؛ یک گیاه معروف و کهن

مسلما شما هم از میان اسامی گیاهان دارویی اسم مریم گلی را شنیده اید.این گیاه بسیار مفید   قدمت بسیار طولانی دارد و حدود ۱٠٠٠ سال است که بسیاری از مردم از ان ان استفاده میکنند. از جمله کسانی که که برای اولین بار مردم را از خواص این گیاه آشنا کرد،ابوعلی سینا میباشد که در کتابهای خود از این گیاه دارویی نام برده است. مریم گلی از گیاهان ضد دردی میباشد که آرامش دهنده نیز میباشد.از گذشته تا کنون بسیاری از افرادی که دچار بیماری هایی همچون دیابت هستن هم از مریم گلی  برای کاهش قند خونشان استفاده میکنند.  مریم گلی از گیاهان بسیار مفیدی محسوب میشود که در تمام مناطق معتدله امکان رویش دارد و شرایط خاصی برای رویش وجود ندارد.  شاید شما هم مریم گلی را دیده باشید ،این گیاه بسیار زیبا در فصل بهار گلهای سفید زیبایی می دهد که به صورت خوشه ای می باشد و جزء گیاهان معطر و خوشبویی محسوب می شوند که طعم بسیار تلخی دارند. این گیاه دارویی زیبا از  آرامبخش های قوی و تقویت کننده اعصاب به شمار می آید.همچنین مریم گلی  یک داروی ضد عفونی کننده بسیار قوی میباشد که گاهی حتی بجای بتادین هم در مناطق روستایی کاربرد دارد. از دیگر فواید مهمی که گیاهان دارویی همچون مریم گلی برای افراد پیر دارد آن است که زخمهایی که بر اثر واریس و کهولت سن بوجود می آیند را التیام میبخشد.  جوشانده غلیظ این گیاه اگر با مقداری آب ترکیب شود برای دردهای مفصلی، رماتیسم و حتی راشیتیسم کودکان بسیار مفید و موثر خواهد بود.

خواص گیاهان دارویی و روغن های ارگانیک

گیاه دارویی سریش ؛ مهمترین نوع از گیاهان دارویی موثر در بیماری های کبدی

جالب است بدانید به نقل از وبسایت رویکا که از میان بسیاری از گیاهان دارویی، گیاه سریش  به دلیل چسبنده بودن معروف شده است و کاربرد های فراوانی نیز دارد.  از دانه های گیاه سریش، روغنی گرفته بدست می آید که در بعضی از تصلب های شریانی قابل مصرف میباشد.  در بسیاری از روستاها از برگهای این گیاه به عنوان سبزی خوردن استفاده میشود و از ریشه های این گیاه که به صورت غدد پنجه ای است به عنوان چسب مصرف میشود از دیگر فواید ریشه این گیاه دارویی (سریش) آن است که به علت گرم و خشک بودن برای بیماری هایی همچون یرقان، ناراحتیهای کبدی، خشونت حلق و ناراحتیهای معده بسیار پرکاربرد میباشند. ناگفته نماند که بسیاری از بومی های منطقه خاورمیانه از ریشه ی گیاه سریش، جوشانده ای غلیظ تهیه می کنند که برای درمان جوشها بسیار موثر می باشد زیرا خاصیت ضدعفونی کننده های باعث از بین رفتن جوش هایی می شود که به دلیل تجمع باکتری ها تشکیل شده اند.

خواص گیاهان دارویی و روغن های ارگانیک

گیاه دارویی گل گاو زبان؛یک دمنوش برای راحتی اعصاب

از معروفترین گیاهان دارویی که امروزه هنوز هم جایگاه خود را در میان مردم حفظ کرده است،گیاه گل گاوزبان میباشد. گیاه گل گاو زبان در حال حاضربه دلیل مصرف زیادی که در بین مردم دارد، هم به صورت صنعتی کشت می شود و هم به صورت خودرو در طبیعت میتوان به دنبال آن گشت. اگر دقت کنید خواهید دید که افراد مسن و قدیمی چگونه منوش بسیار مفیدی را از این گیاه پرخاصیت تهیه میکنند و بیشتر دیگر گیاهان دارویی،گل گاوزبان را توصیه میکنند. انان در ابتدا گلهای آبی این گیاه را خشک میکنند پس از دم کردن آن را به همراه نبات می نوشند تا طعم بهتری پیدا کند. اگر گل گاو زبان را برای افرادی که دچار سرماخوردگی شدید شده اند دم کنید ،مشاهده خواهید کرد که این دم نوش به عنوان معرق و افزایش دهنده فشار خون مورد در بهتر شدن حال بیماران بسیار با اهمیت میباشد. در ضمن کسانی که دچار آبریزش بینی شدید و مشکلات ریوی همچون برونشیت هستند هم میتوانند از این دمنوش فوق العاده برای بهبود حالشان استفاده کنند. از مهمترین دلایلی که این گیاه در میان دیگر گیاهان دارویی بسیار معروف شده است آن میباشد که از بسیاری از داروهای آرام بخش قوی تر عمل می کند،بدون اینکه هیچ عارضه ای برای سلامت انسان داشته باشد. در طب سنتی به بانوان حامله توصیه شده است مهرگیاه گل گاوزبان را با دو گیاه دیگر مثل سنبله تیو و لیمو عمانی دم کرده و بنوشند تا خودشان و فرزندشان تقویت شوند. گیاه گل گاو زبان در تمام مناطق رویش میکند  وابسته به شرایط آب و هوایی خاصی نمی باشد.

روغن کرچک و خواص روغن کرچک :

یکی از مهمترین خواص این روغن این است که بصورت طبیعی خاصیت ملین دارد و میتواند یبوست را بطور کامل درمان کند. روش مصرف آن نیز بدین شرح است که : روش مصرف این روغن بدین صورت است که ابتدا یک قاشق سوپ خوری از روغن کرچک را با یک نصف استکان آب لیمو مخلوط نموده و می نوشید ، روش کار این ملین بر خلاف سایر ملین ها که فقط در ناحیه کولون اقدام به تاثیر گزاری میکنند ، این روغن تمیز کردن را از روده  کوچک شروع می کند و پس از حدود ۲ الی ۴ ساعت میتوانید تاثیر گزاری را مشاهده کنید .

روغن آووکادو و خواص آن

روغن آووکادو روغنی غلیظ و سرشار از مواد مغذی بوده و مصرف آن باعث کاهش اشتها و سیری طولانی مدت می شود . این روغن حاوی میزان بالای اسید اولئیک است که باعث می شود بخشی از مغز که فرمان احساس سیری را صادر می‌کند، فعال شود . هر چه شما بیشتر احساس سیری داشته باشید طبیعتاً کمتر به سوی خوراکی‌های مختلف گرایش پیدا می‌کنید و دریافت کالری‌ های کمتر به لاغری و زیبایی اندام شما منجر می‌شود. بدین ترتیب می توان چنین نتیجه گرفت که روغن آووکادو می تواند به انسان برای کاهش وزن و لاغری سریع بیشتر کمک کند . همچنین به ویژه زمانی که با یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم همراه شود

روغن خراطین اصل و خواص آن

وقتی صحبت از روغن خراطین میشود اولین چیزی که به ذهن ما می رسد حجم دهندگی اندام است در صورتی که فقط یک خاصیت این روغن حجم دهندگی است که ۱۳٪ خواص آنرا تشکیل می دهد ، از روغن خراطین میتوان برای مصارف بسیاری استفاده نمود و از خواص روغن خراطین بهره برد . بطور مثال در کتاب این سینا آمده است که روغن خراطین اصل را میتوان برای چاق کردن صورت ، افزایش رشد مو و حتی از بین بردن چین و چروک نیز استفاده کرد . به نقل از منابع رویکا و سایت ویکی سرا ، در صورتی که از روغن خراطین اصل استفاده گردد ، این روغن میتواند در کوتاه مدت تاثیرات خود را بر روی اندام ها قرار دهد.

گیاه دارویی جوشیر ( جاشیر ) ، موثر در درمان بیماری های گوارشی

به بیمارانی که با مشکلات کلیوی سروکار دارند اصولا توصیه میشود تا از میان گیاهان دارویی ،جوشیر را انتخاب کنند. این گیاه به دلیل انکه ادرار آور است و حتی در مواردی ادرار کسانی را که در اثر مشکلات گوارشی،بند آمده است را باز میکند . گاهی برخی کودکان نیز دچار این مشکل میشوند و ادرار انان به صورت  قطره قطره است و اگر برای درمان آن اقدامی نکنید ودکدر آینده ای نزدیک با مشکلاتی همچون عفونت گوارشی مواجه می شود. جوشیر از حمله گیاهان دارویی میباشد که تقویت کننده سیستم دستگاه عصبی میباشد. اصولا این گیاه برای افراد سرد مزاج، داروی بسیار خوبی محسوب میشود که در رابطه با لقوه و رعشه نیز کاربرد فراوانی دارد.

خواص گیاهان دارویی و روغن های ارگانیک

گیاه دارویی نعناع جز گیاهان دارویی خوشبو

از میان گیاهان دارویی که امروزه به عنوان سبزی خوردن هم  مصرف می شود معنا میباشد. البته نعناهایی که در سبزی خوردن مشاهده میشود با نعناعی که به صورت خودرو در کوه می روید کمی از نظر طعم و بو تفاوت دارد. اما لحاظ تاثیر دارویی ،مسلما گیاهان دارویی که در کوهستان به صورت خودرو رویش میکنند ،اثر گذار تر هستند. طب سنتی به مردم توصیه کرده است که در مواردی که از  ناراحتیهای معده رنج می برند بهتر است از نعناع تازه و تمیز استفاده کنند ،در میان گیاهان دارویی ،نعنا  نه تنها معده را ناراحت نمی کند بلکه به نوعی از درمان کننده های موثر  ناراحتی معده هم می باشد. همچنین نعنا به عنوان یک گیاه دارویی،انتخاب بسیار  خوبی برای درمان سکسکه است و با خوردن مقداری نعنا خشک مشاهده خواهید کرد که در طول مدت زمان کمی، سکسکه، مهار و کنترل می شود. از میان گیاهان دارویی که  در دامنه ها و در ارتفاعات متوسط رویش دارند،نعنا بو و عطر بسیار مطبوع و خاصی دارد . این بو تا آن حد مطبوع است که اصولا امروزه بسیاری از شرکت هایی که کرم هایی که برای پوست تولید میکنند،از عصاره ی نعنا  بهره میبرند.

آیا این خبر مفید بود؟