ثبت لحظه تولد زنبور عسل + فیلم
حجم ویدیو: 19.31M | مدت زمان ویدیو: 00:01:07

زنبور عسل از رده حشرات است که در زندگی انسان ها به دلیل محصول تولیدی اش یعنی عسل نقش پررنگی دارد.

به گزارش رکنا، به تازگی، تصاویر جدیدی از لحظه متولد شدن زنبورهای عسل در کندو منتشر شده است.

در فیلم زیر، لحظه تولد زنبورهای عسل را با سرعت بالا مشاهده می‌کنید.

تغذیه لاروهای زنبور عسل

ملکه از سلولی به سلول دیگر حرکت می‌کند تا تخم کوچک سفیدی در هر سلول بگذارد. تمام تخم‌ها را او می‌گذارد. تخم‌های داخل سلول به لارو تبدیل می‌شوند. کارگرها از تمام لاروها مراقبت می‌کنند که می‌تواند شامل چند لارو ملکه باشد. کارگرها گرده گل را با عسل مخلوط می‌کنند تا به لاروها غذا بدهند. لاروها غذای زیادی می‌خورند. اما وقتی به پیله تبدیل می‌شوند هیچ چیزی نمی‌خورند. وقتی لاروها آماده پیله بستن می‌شوند کارگرها سلول‌ها را با موم می‌پوشانند.

داخل این سلول‌ها، زنبور مراحل دگردیسی کامل یعنی از پیله تا زنبور را در 12 روز طی می‌کنند. پیله از چربی‌ها و بافت‌های ذخیره شده از دوران نوزادی‌اش برای دگردیسی کامل استفاده می‌کند. زنبورهای عسل یک دگردیسی کامل را متحمل می‌شوند. بعد از اینکه پیله تبدیل به زنبور بالغ می‌شود با جویدن سطح سلول راهش را به بیرون باز و کارش را شروع می‌کند.

تبدیل شدن زنبور عسل به ملکه و زنبور کارگر

این زنبور جوان را ببینید که از سلولش خارج می‌شود. از سلول‌ها برای ذخیره عسل و گرده گل نیز استفاده می‌شود. عسل در این سلول‌ها ساخته می‌شود. همچنین زنبورهای بالغ در آنها استراحت می‌کنند. اگر لارو ماده با غذای مخصوصی به نام ژل رویال تغذیه شود تبدیل به ملکه و اگر نه تبدیل به زنبور کارگر می‌شود.

ملکه پس از متولد شدن به پرواز جفت گیری با زنبورهای نر می‌رود. در هر کلونی تنها تعداد محدودی زنبور نر زندگی می‌کنند. هزاران زنبور نر از کلونی‌های مختلف در یک مکان جمع می‌شوند. ملکه‌ها هم به همان جا پرواز می‌کنند. زنبورهای نر با ملکه جفت‌گیری می‌کنند.

آیا این خبر مفید بود؟