زورس

زورس یا زانکی در واقع فرزند گورخر و اسب یا الاغ است. آن‌ها اولین بار در قرن نوزدهم توسط چارلز داروین پرورش داده شدند. آن‌ها تا به امروز وجود دارند، اما تعدادشان بسیار کم است، چون نابارور یا عقیم هستند.

ولفین

این حیوان حاصل جفت گیری نهنگ قاتل The Murderer نر و دلفین ماده است. این موجودات به طور طبیعی هم در حیات وحش وجود دارند و تنها یکی از آن‌ها در پارک حیات دریایی هاوایی زندگی می‌کند. این ولفین در سال ۹۸۵ به دنیا آمد و توانست تولید مثل کند و در سال ۲۰۰۴ سه ولفین کوچک به دنیا بیاورد.

بیفالو

بیفالو یا دورگه امریکایی، حاصل جفت گیری موفقیت آمیز بوفالوی آمریکایی و گاو اهلی است. این حیوان به طور علمی و برای ترکیب ویژگی‌های هر دو گونه برای صنعت تولید گوشت ایجاد شد. اولین دورگه تصادفی این دو گونه حدود ۱۸۰۰ سال پیش ظاهر شدند.

لایگر

لایگر یکی از معروف‌ترین حیوانات دورگه است. این حیوان حاصل جفت گیری شیر نر و ببر ماده است. آن‌ها راه راه‌های سفید زیبایی روی پوستشان دارند که در قسمت‌های مختلف به تدریج محو شده است. وزن این حیوان ۴۰۰ کیلوگرم و بزرگترین حیوان دورگه است. لایگر‌ها فقط در اسارت وجود دارند چون محل زندگی والدینشان همپوشانی ندارد.

تایگون

تایگون برعکس لایگر، حاصل جفت گیری شیر نر و ببر ماده است. تایگون‌ها در اسارت وجود دارند و نازا هستند. در سال ۱۹۴۳ یک تایگون ماده توانست با یک شیر نر در باغ وحش مونیخ جفتگیری کند. توله‌های آن‌ها با موفقیت به دنیا آمده و بزرگ شدند.

لئوپون

ظاهر لئوپون شبیه موجودات افسانه‌ای است که همه ما عاشقش می‌شویم. این دورگه بسیار کمیاب و حاصل جفت گیری شیر ماده و پلنگ نر است. بدن آن شبیه پلنگ و سرش شبیه شیر است. اولین لئوپون در اسارت و در سال ۱۹۱۰ در هند به وجود آمد، اما متاسفانه مدت زیادی زنده نماند، اکنون فقط ۱۰۰ لئوپون در سراسر دنیا باقی مانده و همه در اسارت هستند.

خرس گرولار

این موجودات پشمالوی زیبا که شبیه عروسک‌های خرسی بزرگ هستند، در واقع حاصل جفت گیری خرس گریزلی و خرس قطبی هستند. اگرچه آن‌ها دورگه‌های کمیابی هستند، اما در حیات وحش بیشتر از اسارت رخ می‌دهند. اگرچه این گونه‌ها به قلمروی یکسانی تعلق دارند، اما از یکدیگر اجتناب می‌کنند.

هینی

هینی یکی از رایج‌ترین دورگه هاست که در طبیعت یافت نمی‌شود و حاصل جفتگیری اسب نر و الاغ ماده است. این حیوانات کمی کوچکتر از اسب هستند و موی ضخیم تری دارند. به دلیل تفاوت در تعداد کروموزوم‌های هر گونه، هینی‌ها نمی‌توانند تولیدمثل کنند و به سختی می‌توان آن‌ها را به دست آورد.

گربه ساوانا

گربه ساوانا از نظر هوش و وفادای قابل قیاس با سگ است. آن‌ها همه جا دنبال صاحبانشان می‌روند و مثل سگ آموزش پذیر هستند. گربه ساوانا معمولا در طبیعت زندگی می‌کند و حاصل جفتگیری گربه اهلی و گربه وحشی آفریقایی است.

کاما

این موجودات کوچک شبیه شتر‌های کوچک پرمو هستند. آن‌ها دورگه و حاصل جفتگیری شتر نر و لامای ماده هستند. کاما‌ها به طور طبیعی تولیدمثل نمی‌کنند، بنابراین برخی دانشمندان از تلپقیح مصنوعی برای ایجاد فزندانشان استفاده کردند. هدف اصلی تولید آن‌ها در سال ۱۹۹۸، ایجاد حیوانی بود که پشم بیشتری تولید کند.

گیپ

این موجود بامزه کوچک گیپ است، دورگه نادری بین بز و گوسفند. اگرچه بز و گوسفند شباهت‌های زیادی دارند، اما دو گونه متفاوت هستند و وقتی تولیدمثل می‌کنند، فرزندانشان معمولا مرده به دنیا می‌آیند. تنها دو مورد در سراسر دنیا وجود داشته که فرزندشان زنده به دنیا آمده که آن هم به دلیل تفاوت تعداد کروموزوم‌ها عقیم بوده اند.

دزو

دزو حاصل جفتگیری گاو اهلی و یاک است که از مغولستان و تبت شناخته شده است. آن‌ها قوی‌تر و بزرگتر از والدینشان و بارور هستند. علاوه بر این شیر و گوشت بیشتری در مقایسه با یاک و گاو تولید می‌کنند.

جگلیون

این دورگه خاص به طور طبیعی حاصل جفتگیری جگوآر نر (پلنگ خالدار) و شیر ماده است. این حیوان به صورت غیرعمدی و از والدینی به وجود آمده که در یک باغ وحش با هم بزرگ شدند.

خواندنی های رکنا را در اینستاگرام دنبال کنید

 

آیا این خبر مفید بود؟