انسان بیشتر از چه چیزهایی می ترسد؟

هر انسانی ممکن است از چیزی به شدت بترسد برخی از فوبیا‌ها تحمل پذیراست و آسان می‌توان به مقابله با آن‌ها پرداخت، اما برخی دیگر این گونه نیستند.

به گزارش رکنا ، با این وجود، بعضی افراد ترس‌هایی غیرمعمول و شدید دارند. کنترل این هراس‌های عجیب نه تنها دشوار است بلکه ممکن است زندگی فرد مبتلا و زندگی اطرافیان آن‌ها را به میزان قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهد.

ترس از لمس شدن

شاید شنیدن این هراس خنده دار به نظر برسد، اما این یک هراس واقعی در مردم است. برای افرادی که این فوبیا را دارند لمس شدن بیش از حد برایشان دردناک باشد. در برخی موارد، ترس فقط مربوط به یک جنس است، در حالی که در برخی دیگر، ترس مربوط به همه افراد است. یک طراح گرافیک ۲۳ ساله در ایالات متحده می‌گوید هر وقت کسی او را لمس کند، احساس درد می‌کند. این نوعی هراس است که به نظر ما بسیار عجیب است. نه تنها کسی که از آن رنج می‌برد زندگی غیرمعمول خواهد داشت بلکه برخورد با آن‌ها بسیار دشوار خواهد بود.

ترس از کار

عجیب است که بعضی از افراد از این نوع هراس رنج می‌برند. لورنا لیبنبرگ یک فرد مبتلا به ارگونوفوبیا است که خود اعتراف کرده است. به مدت ۱۷ سال، سخت کار کرده است. هر وقت او به کار فکر می‌کند، احساس بیش از حد ترس او را فلج می‌کند. پرونده لورنا به قدری بد بود که همیشه شغل جدید را بدست می‌گرفت و با هر کار جدید، ترس او بیشتر می‌شد. با وجود این واقعیت که گاهی اوقات رئیس‌های خوبی داشت که مانند پدرش بودند، اما هنوز نمی‌توانست از ترس از محیط کار رها شود. با کمال تعجب، او در طول زندگی با مشکلات مالی زیادی دست و پنجه نرم کرده است.

ترس از عاشق شدن

اگر شخصی در گذشته رابطه نافرجامی مانند طلاق داشته باشد، می‌تواند باعث ایجاد این ترس شود. این ترس همچنین می‌تواند به دلیل فراز و نشیب روابط در زندگی والدین آن فرد باشد. علاوه بر این، دیدن آشفتگی در روابط دیگران نیز می‌توانند دلیل بروز این ترس باشد و باعث شود فرد از ایجاد پیوند محبت آمیز دچار اضطراب شدید شود.

به عنوان یک انسان، روابط عاطفی مثبت برای رشد و پیشرفت برای ما ضروری است. هنگامی که فرد هر نوع علاقه عاشقانه را به شخصی که این ترس است ابراز می‌کند، فرد مبتلا به عقب نشینی و دویدن در جهت مخالف می‌رود. شخص دوست داشتنی وقتی متوجه می‌شود کسی نزدیک می‌شود، مقابل خود یک دیوار می‌کشد.

ترس از استحمام، شستشو و تمیز کردن

این فوبیای خاص برای در زنان و کودکان بیشتر از مردان شایع است. فوبیا به روش‌های مختلفی از ترس از حمام گرفتن تا هراس کامل از همه شستشو‌ها تجلی می‌یابد. احتمالا این ترس می‌تواند مربوط به حوادث کودکی باشد. این هراس توسط روانپزشک قابل درمان است. هدف هر متخصص این است که ابتدا فاکتور تحریک اولیه که باعث ترس غیرمنطقی و شدید فرد شده است را بررسی کند.

ترس دوری از تلفن همراه

یکی از دلایل بروز این ترس اعتیاد به فناوری است. علاوه بر این، افرادی که بدون داشتن تلفن همراه تجربیات منفی داشته اند نیز می‌توانند دچار این هراس شوند. محرک‌های اصلی این ترس شامل بی حوصلگی، تنهایی و ناامنی است. غلبه بر ترس می‌تواند راهکار مناسبی باشد. خبر خوب این است که مداخله پزشکی لازم نیست.

ترس از نور خورشید

یکی از محتمل‌ترین دلایل این ترس، اطلاعات نادرست است. به عنوان مثال، فردی که معتقد است بیش از حد قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث سرطان پوست می‌شود، ممکن است به این فوبیا دچار شود. علاوه بر این، شخصی که قبلاً در اثر آفتاب سوختگی رنج می‌برد، ممکن است به این ترس مبتلا شود. لوسی جفری، یک مادر ۲۰ ساله، از ترس اینکه فعالیت‌هایی او را در معرض آفتاب قرار دهد، کار و دوستیابی را کنار گذاشته است. پرونده او به قدری شدید است که هر زمان که در معرض نور خورشید باشد از حملات ناشی از ترس رنج می‌برد. ترس لوسی بلافاصله پس از برداشتن تومور بدخیم از غده تیروئید وی شروع شد. در نتیجه، او ترس جدی از سرطان دارد.

ترس از صحبت کردن در جمع

صحبت کردن در جمع ممکن است برای خیلی از افراد استرس زا باشد، اما ترس شدید و غیر منطقی از آن طبیعی نیست! چنین افرادی ممکن است هنگام مواجهه با صحبت‌های عمومی دچار اختلال عصبی شوند و انقدر رنج بکشند که به کل از صحبت کردن در جمع منصرف شوند. اکثر افرادی که از این فوبیا رنج می‌برند از اینکه در مقابل دیگران خجالت بکشند ناراحت هستند. این ترس را می‌توان با روان درمانی درمان کرد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟