راه‌های بهبود روابط عاطفی همسران

 نگران نباشید، اگر مهر طلاق در شناسنامه ثبت‌نشده باشد، هنوز می‌توان برای بهبود روابط و حل مشکلات اقدام کرد. نکته مهم این است که حل مشکلات را به تعویق نیندازید و هر دو مشتاق بهبود روابط عاطفی باشید.

به گزارش رکنا ، وقت آن رسیده که راه‌های بهبود روابط عاطفی همسران را هم معرفی کنیم.

اقدام امروز را به فردا نینداز

اگر احساس می‌کنید که روابط عاطفی شما و همسرتان دچار بحران یا سردی شده است، بهتر است دست روی دست نگذارید و هرچه زودتر برای بهبود آن اقدام کنید. بسیاری از زوج‌ها سردی عاطفی را خیلی زود متوجه می‌شوند اما تصور می‌کنند گذشت زمان می‌تواند آن را حل کند، یا به دلایلی دیگر مثل خجالت، ناراحتی، دلخوری، ترس، امید به بهبود خود به‌خودی و... اقدام برای بهبود رابطه را به تعویق می‌اندازند. درواقع اقدام به موقع می‌تواند جلوی پیشروی مشکلات و روزبه‌روز سردتر شدن را بگیرد.

اول من یا اول تو؟

این‌که کدام یک از زوجین برای صحبت پیش‌قدم شود، موضوع مهمی بین زن و شوهرهاست و هرکدام منتظر دیگری هستند اما باید بدانید این زندگی شما هم هست و فقط همسرتان نباید برای حفظ آن تلاش کند. شما به سهم خود تلاش‌تان را بکنید و همه چیز را به‌عهده همسرتان نگذارید. قبل از هر چیز هر دو باید بپذیرید که روابط‌تان آن‌طور که باید نیست و اگر مشکلی وجود دارد، آن را پیدا کنید. مسلما یافتن مشکل و صحبت درباره آن عمده‌ترین کاری است که باید بکنید. اگر هنوز نیاموخته‌اید که چطور باید با هم صحبت کنید، ادامه مطلب به شما کمک می‌کند.

مصالحه، نه مشاجره

در زمان مشکلات و حالا که رابطه‌تان رو به سردی می‌رود، چطور با هم صحبت کنید، بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که هرقدر یکدیگر را بیشتر سرزنش کنید و مسئولیت تمام اتفاق‌های بد را بر گردن همسرتان بیندازید، بیشتر و بیشتر از هم دور می‌شوید. یادآوری اشتباه‌ یکدیگر، گله و شکایت، تحقیر، با طعنه سخن گفتن، تمسخر، داد زدن و... فقط و فقط بر مشکلات‌تان می‌افزاید و گفت‌وگویی را که قرار بوده برای حل مشکلات باشد، به سرآغاز مشکلات بیشتر تبدیل می‌کند. به یاد داشته باشید شما برای برنده شدن وارد گفت‌وگو نشده‌اید، بلکه برای مصالحه آمده‌اید.

باید هردوی شما متوجه باشید که می‌خواهید برای بهتر شدن گام بردارید نه برای این‌که تقصیرها را به گردن هم بیندازید. تلاش برای شکست یا محاکمه همسرتان را کنار بگذارید، چراکه شما یک خانواده‌اید نه اعضای دادگاه محاکمه. با تن صدای پایین، آرامش، مهربانی، توجه به حرف‌های یکدیگر و تلاش برای بهبودی گفت‌وگو کنید. اجازه دهید صحبت‌های طرف مقابل تمام شود و تمام توجه‌تان به حرف‌هایش باشد، نه جوابی بدهید که می‌خواهید. بدانید که با مهم‌ترین شخص زندگی‌تان صحبت می‌کنید نه مقصر تمام ناکامی‌ها و مشکلات‌تان. وقتی یاد بگیرید چطور باید با هم صحبت کنید، نصف راه بهبودی روابط را طی کرده‌اید.

با زبان خودم با من حرف بزن

نیازهایتان را مطرح کنید، توقع نداشته باشید همسرتان همه چیز را حدس بزند. یکی از بزرگ‌ترین سد راه‌های صمیمیت بین زوجین این است که نیازهای یکدیگر را نمی‌شناسند. حتی می‌توانید درباره این‌که دوست دارید همسرتان چطور بهتان توجه یا شما را نوازش کند، با هم صحبت کنید. زوجین زیادی به مشاور مراجعه می‌کنند با این مشکل که یکی از آن‌ها معتقد است همسرش هیچ توجهی به او ندارد اما دیگری معتقد است تمام توجه‌اش به اوست. این نشان می‌دهد چیزی که یکی آن را توجه و نوازش محسوب می‌کند، از نظر دیگری رفتاری خنثی است. رسیدن به زبان مشترک بهتان کمک می‌کند که به تفاهم برسید، پس برای آن تلاش کنید.

برایم از خودت بگو

زمان مفیدی را برای همسرتان در نظر بگیرید، زمانی که به هیچ چیز دیگری جز بودن با هم توجه نداشته باشید. تلفن‌تان را خاموش کنید و کنار هم بنشینید، دست یکدیگر را بگیرید، با هم چای بنوشید و از بودن در کنار هم لذت ببرید. درباره احساس‌ها و تجربه‌های خود با هم صحبت کنید، خاطرات خوش‌تان را بازگو کنید، از آرزوهایتان بگویید و هرچه بیشتر صداقت و بی‌ریایی را در گفتارتان داشته باشید. صداقت و سادگی شما را بهم نزدیک و نزدیک‌تر می‌کند.

دستم بگیر، دستم را تو بگیر

تماس فیزیکی‌تان را افزایش دهید، چراکه مؤلفه مهمی برای صمیمیت است. تماس فیزیکی باعث می‌شود به هم نزدیک‌تر و با هم راحت‌تر باشید. تماس فیزیکی فقط به معنای برقراری رابطه جنسی نیست، این می‌تواند به معنای گرفتن دست‌ها، در آغوش کشیدن همسر یا هر نوع روابط عاطفی همراه با مهربانی باشد. خجالت نکشید و نگران واکنش همسرتان نباشید، او مهربانی شما را می‌فهمد و از آن قدردانی خواهد کرد. به یاد داشته باشید احساس‌ به دنبال اقدام، خواهد آمد؛ پس حتی اگر در آغاز اقدام‌تان، احساس کمی داشته باشید، رفته‌رفته احساسات‌تان تشدید می‌شود.

مهمان تازه وارد ما: هیجان

فرقی نمی‌کند دو یا 20 سال از ازدواج‌تان می‌گذرد، یکنواختی زندگی‌تان را کنار بگذارید و هیجان و شادی را به زندگی‌تان دعوت کنید. روال معمول زندگی به این علت ادامه پیدا می‌کنند که راحت و آسان هستند و به آن عادت کرده‌اید اما به‌طور موازی ممکن است روابط عاطفی شما را هم به بی‌تفاوتی و یکنواختی بکشاند.

پس زمان آن است که تغییرات مثبت دلگرم‌کننده داشته باشید. این تغییرات لزوما تغییرات عجیب‌وغریب نیستند؛ اگر همیشه جدا غذا می‌خورید، یک میز شام رومانتیک بچینید و کنار هم شام بخورید، یک سفر دونفره بروید، حتی اگر شده دو روز و به یک مقصد نزدیک، نیم‌ساعت در روز با هم ورزش کنید یا حتی به یک پیاده‌روی جذاب دونفره بروید. مهم این است که برنامه‌های مثبت هیجان‌انگیزی تدارک ببینید که شما را از یکنواختی دور کند.

از تو متشکرم

حتی برای چیزهای کوچک از یکدیگر قدردانی کنید. یک خطر بزرگ در روابط عاطفی و زناشویی، به‌خصوص روابط طولانی‌مدت این است که زوجین مورد قدردانی قرار نمی‌گیرند. همین موضوع باعث دوری و سردی عاطفی می‌شود؛ چراکه زوجین حس می‌کنند تلاش‌هایشان دیده نمی‌شود. شاید عادت باعث شود قدردانی را فراموش کنید اما اگر از همسرتان حتی به‌خاطر کارهای کوچک تشکر کنید، خواهید دید چقدر تلاشش برای بهبود زندگی‌تان بیشتر و ادامه‌دار خواهد شد. همه کارهای همسرتان را به حساب وظیفه‌اش نگذارید که حتی اگر این‌طور هم باشد، به‌خاطر زحماتی که می‌کشد، لایق تشکر است. درست همان‌طور که از دیگران تشکر می‌کنیم، حتی وقتی وظیفه‌شان را انجام می‌دهند.

اولویت زندگی من، تو هستی

همسرتان، توجه به او، برآوردن نیازهای به حق او، نوازش و مهربانی با او را در اولویت قرار دهید. این به معنای لوس کردن همسرتان نیست؛ چراکه او اولین فرد زندگی شماست و روابط‌تان با او مهم‌تر از هر رابطه دیگری است. اگر می‌خواهید برنامه‌ای بگذارید، جایی بروید، مهمان دعوت کنید و... حتما اول با همسرتان در میان بگذارید.

اگر کاری «غیرضروری»، با آسایش و آرامش همسرتان در تضاد است آن را به نفع آرامش همسرتان کنار بگذارید. مطمئن باشید نتیجه‌اش به شما باز خواهد گشت و او هم برایتان همین کار را خواهد کرد. به این ترتیب رفته‌رفته زندگی گرم‌تر و عاشقانه‌تری خواهید داشت. گذشت و فداکاری در رابطه صمیمیت ایجاد می‌کند و این صمیمیت گسترش می‌یابد تا تمام روزهای زندگی‌تان با لذت همراه باشد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟