بازدید از آبشار برنجه شول آباد در لرستان

به گزارش رکنا، آیا تا به‌ حال به استان لرستان و محدوده آبشار برنجه شول آباد سفر کرده‌اید؟ این آبشار سیزدهمین آبشار بلند جهان و یکی از زیباترین و بهترین آبشارهای پلکانی کشور است که در نزدیکی شهرستان الیگودرز و در ۶ کیلومتری روستای پیر امام واقع شده است.

طبیعت بکر و جنگل‌های سرسبز اطراف آبشار که از کوه ۳۵۰۰ متری برنجه پایین می‌ریزد، سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود می‌کشاند. افراد می‌توانند علاوه برگشت و گذار و پیک‌نیک در اطراف آبشار، از جاذبه‌های دیدنی در نزدیکی آن و بافت تاریخی و قدیمی روستا نیز لذت ببرند. این آبشار هم از جاذبه های گردشگری لرستان محسوب می شود.

برای آشنایی بیشتر با آبشار برنجه شول آباد و تفریحات و امکانات آن، مطالب زیر را مطالعه نمایید.

آبشار برنجه شول آباد کجاست؟

آبشار برنجه شول آباد، سیزدهمین آبشار بلند جهان و از سرسبزترین و بکرترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری غرب کشور واقع در استان لرستان و در ۹۷ کیلومتری شهرستان الیگودرز است. این آبشار در منطقه شول آباد، در ۶ کیلومتری غرب روستایی با قدمت چند هزار‌ساله به نام پیرامام و همجوار روستای سرتنگ برزه در بخش زز و ماهرو قرار گرفته است. واژه پیرامام از دو کلمه پیر و امام تشکیل شده که واژه پیر، در لهجه بختیاری به معنای زیارتگاه است و واژه امام، به دلیل انتساب امام‌زاده و زیارتگاه به امامان است.

همچنین نام منطقه شول آباد نیز، از نام یکی از طوایف بزرگ لرستان، یعنی شول برگرفته شده و از انواع جاذبه‌های گردشگری و طبیعت بکر و بی‌نظیر برخوردار است.

کوه برنجه که آبشار برنجه شول آباد در سه پلکان از آن سرچشمه گرفته و سرازیر می‌شود، با ارتفاع ۳۵۰۰ متر، در میان سرسبزی جنگل‌ها و طبیعت بکر و شگفت‌انگیز لرستان واقع شده است. لازم است بدانید، آبشار برنجه، از زیباترین آبشارهای پلکانی کشور به شمار می‌رود. منطقه صعب‌العبور برنجه، سبب شده تا ارتفاع آبشار به درستی تخمین زده نشود و ارتفاع تقریبی آن بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ متر برآورد شود.

تفریحات آبشار برنجه شول آباد

آبشار برنجه شول آباد و طبیعت بکر و شگفت‌انگیز اطراف آن، از زیبایی‌های ویژه و امکانات طبیعی تفریحی بسیاری برخوردارند. در ادامه به برخی از تفریحات ممکن در منطقه آبشار برنجه می‌پردازیم:

    آب‌تنی

در فصل بهار و تابستان، آب و هوا برای آب تنی و شنا در رودخانه‌های اطراف آبشار به شدت مناسب است و این مورد یکی از مفرح‌ترین سرگرمی‌های اطراف آبشار محسوب می‌شود.

    عکاسی

زیبایی طبیعت بکر آبشار در تمام فصول سال، به ویژه بهار و پاییز، علاقه‌مندان به عکاسی را به سمت خود می‌کشاند. شما می‌توانید با جستجو در اینترنت، نمونه‌هایی از تصاویر ثبت شده در این منطقه را مشاهده کنید.

    پیک‌نیک و کمپینگ

بسیاری از افراد با به همراه‌داشتن وسایل مورد نیاز پیک‌نیک و کمپینگ، ساعات خوشی را در کنار دوستان و خانواده خود، زیر آسمان روستا و در اطراف آبشار برنجه شول آباد می‌گذرانند.

    کوهنوردی و سنگ‌نوردی

اگر از علاقه‌مندان به کوهنوردی و صخره‌نوردی هستید، می‌توانید با به همراه‌داشتن وسایل کوهنوردی، از طبیعت بکر و هوای تمیز این منطقه استفاده کرده و صعود به ارتفاعات کوه برنجه را تجربه نمایید.

    لاله‌های واژگون

در اردیبهشت ماه، در منطقه‌ای به نام سرپیا در ارتفاعات کوه برنجه، لاله‌های زیبا و باشکوه واژگون می‌رویند و یکی از زیباترین چشم‌اندازها و لوکیشن‌ها را برای عکاسی ایجاد می‌کنند.

    روستاگردی

به دلیل فاصله کنم روستا پیرامام تا آبشار، شما می‌توانید در بافت تاریخی و قدیمی روستا قدم بزنید و با آداب و رسوم مردم مناطق لرنشین و قدمت باستانی روستا آشنا شوید.

جاذبه‌های دیدنی اطراف آبشار برنجه شول آباد

اگر تا به حال به استان لرستان و محدوده شهرهای این منطقه مانند خرم‌آباد سفر کرده باشید، متوجه طیف وسیعی از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و گردشگری آن خواهید شد. در اطراف آبشار برنجه شول آباد نیز، انواع جاهای دیدنی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها نیز دیدن کنید. برخی از نزدیک‌ترین و معروف‌ترین جاذبه‌های دیدنی در نزدیکی آبشار عبارت‌اند از:

    دریاچه گهر؛ در فاصله ۱۸۶ کیلومتری

    آبشار بیشه؛ در فاصله ۱۱۶ کیلومتری

    قلعه فلک‌الافلاک؛ در فاصله ۱۴۰ کیلومتری

بهترین زمان سفر به آبشار برنجه شول آباد

بازدید از آبشار برنجه شول آباد مانند سایر جاذبه‌های طبیعی در تمام فصول سال، از زیبایی منحصربه‌فرد خود برخوردار است و بسته به سلیقه گردشگران همه اوقات سال امکان بازدید وجود دارد. در اوایل فصل بهار و اواخر زمستان، رودخانه‌های اطراف آبشار پرآب‌تر و خروشان‌تر از سایر اوقات هستند و زیبایی آن‌ها در کنار سرسبزی جنگل‌های اطراف دو چندان می‌شود.

همچنین با روییدن لاله‌های واژگون در ارتفاعات کوه برنجه در اردیبهشت‌ماه، این منطقه زیبایی منحصربه‌فردی را تجربه می‌کند.

با این وجود فصل تابستان آب و هوای مطبوع و مناسبی برای گشت و گذار در اطراف آبشار و پیک نیک در این محدوده دارد. زیبایی و رنگ‌های متنوع فصل پاییز، از بهترین اوقات سال برای عکاسی و طبیعت‌گردی است. حتی بازدید از آبشار در سرمای زمستان این منطقه به دلیل یخ زدگی آبشار و ایجاد جلوه‌های باشکوه نیز، خالی از لطف نیست.

اما به طور کلی، بهترین زمان برای سفر به این منطقه و بازدید از آبشار برنجه شول آباد، فصل بهار، به ویژه اردیبهشت ماه است.الیگودرز

مسیر دسترسی به آبشار برنجه شول آباد

همان‌طور که می‌دانید، آبشار برنجه شول آباد در استان لرستان واقع شده است؛ بنابراین از هر نقطه کشور که هستید، می‌توانید از طریق راه‌های زمینی، ریلی و هوایی خود را به شهرستان الیگودرز این استان برسانید. سپس از آنجا برای دسترسی به آبشار می‌بایست به منطقه شول آباد بروید.

فاصله الیگودرز تا دورود ۶۵ کیلومتر است و دورود نیز در فاصله ۱۵۵ کیلومتری شول آباد قرار دارد. پس از رسیدن به شول آباد با طی مسیر ۷.۵ کیلومتری، می‌توانید به روستای پیرامام برسید. از روستا تا مسیر آبشار برنجه شول آباد نیز، حدود ۶ کیلومتر فاصله است. از این پس می‌بایست در مسیر خاکی و ناهموار پیاده‌روی کرده تا به آبشار برسید. لازم به ذکر است، که مسیر پیاده‌روی ناهمواری‌های بسیاری دارد که ممکن است برای کهنسالان و کودکان دشوار باشد.

نکات مهم سفر به آبشار برنجه شول آباد

سفر به منطقه شول آباد و بازدید از آبشار برنجه شول آباد، مانند سفر به سایر اماکن گردشگری و جاذبه‌های طبیعی نیازمند رعایت نکات مهمی است، که پیمایش این مسیر را برای گردشگران تسهیل کرده و اوقات خوشی را برای آن‌ها رقم می‌زند. مهم‌ترین نکاتی که می‌بایست هنگام بازدید از آبشار رعایت نمایید، عبارتند از:

    طبیعت برای زمین و آیندگان، میراثی ارزشمند است؛ بنابراین در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید و زباله‌هایتان را در منطقه اطراف آبشار رها نکنید.

    برای رفتن به آبشار برنجه از توصیه‌های افراد بومی و یا راهنمای تور استفاده کنید.  

    مسیر رسیدن به این آبشار کمی ناهموار است پس به توانایی هم‌سفران خود توجه کنید و ترجیحاً از به‌همراه‌داشتن کودکان خردسال، خودداری نمایید.

    باتوجه‌به نبود امکانات، خوراکی و نوشیدنی و همچنین لوازم و تجهیزات ضروری را با خود به همراه ببرید.

    لباس مناسب گرم و سرد، کفش پیاده‌روی، عینک‌آفتابی، ضدآفتاب، دارو، آب آشامیدنی، وسایل کمپ و پیک‌نیک، کیسه‌زباله، چراغ‌قوه و وسایل کمک‌های اولیه را در بازدید از آبشار برنجه شول آباد به همراه داشته باشید.

سوالات متداول

۱.آبشار برنجه شول آباد کجاست؟

این آبشار، واقع در استان لرستان، در ۹۷ کیلومتری شهرستان الیگودرز در منطقه شول آباد و در ۶ کیلومتری غرب روستای پیرامام قرار دارد.

۲.بهترین زمان برای بازدید از آبشار برنجه شول آباد چه موقعی است؟

بهترین زمان برای سفر به این منطقه و بازدید از آبشار برنجه شول آباد، فصل بهار، به‌ویژه اردیبهشت‌ماه است.

۳.آیا امکان اقامت در نزدیکی آبشار برنجه شول آباد وجود دارد؟

شما می‌توانید برای اقامت در انواع هتل‌ها و اقامتگاه‌ها، به شهرهای اطراف مثل الیگودرز و شول‌آباد بروید و یا در اطراف آبشار کمپ کنید.

۴.آیا مسیر دسترسی به آبشار برنجه شول آباد برای کودکان آسان است؟

خیر، مسیر پیاده‌روی ناهمواری‌های بسیاری دارد که ممکن است برای کهن‌سالان و کودکان دشوار باشد.

۵.جاهای دیدنی در نزدیکی آبشار برنجه شول آباد کدامند؟

از جمله جاهای دیدنی نزدیک آبشار می‌توان به دریاچه گهر، آبشار بیشه و قلعه فلک‌الافلاک اشاره نمود.

سخن پایانی

در مقاله فوق، به معرفی آبشار برنجه شول آباد، تفریحان، امکانات و ویژگی‌های طبیعی آن پرداخته‌ایم. این آبشار، یکی از معروف‌ترین و بهترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری غرب کشور است که سالانه تعداد بی‌شماری از گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی از این مکان بازدید می‌کنند. گردشگران می‌توانند در تمام فصول سال، به ویژه فصل بهار، به این منطقه سفر کنند و در کنار آن از سایر جاهای دیدنی استان لرستان و انواع جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و گردشگری این منطقه دیدن کنند.

منبع: مجله گردشگری الی گشت

کدخبر: 997025 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟